Tirana - stolica Albania , tymczasowo wybrany w lutym 1920 r. na kongresie narodowym Albanii. W 1924 r. Miasto stało się centrum rewolucji czerwcowej, aw 1928 r. Koronowano tam Zogu I. W rezultacie Tirana otrzymała status stolicy Albanii, która nadal istnieje i jest zasłużona. W końcu w Tiranie mieszkały pierwsze osoby, które osiedliły się na terytorium Albanii. Uważa się, że rok założenia miasta wynosi 1614. Według oficjalnych danych w mieście żyje nie więcej niż 500 tysięcy mieszkańców, a według nieoficjalnych danych liczba ta jest dwukrotnie większa.

Tirana znajduje się na wysokości 89 m nad poziomem morza w centralnej części albańskiej równiny. Klimat w tym regionie jest subtropikalny, więc lato jest zwykle gorące i suche, w lipcu około 24 ° C. Zimą pogoda jest łagodna, bez niespodziewanych cyklonów, ze średnią temperaturą 4-5 ° C w styczniu. Średnie roczne opady wynoszą 1376 mm.

Architektura miasta

Administracyjne centrum Tirany zostało zbudowane w latach 20. i 30. XX wieku. Następnie zostały zbudowane: Plac Scanderbega , Teatr Opery i Baletu oraz Epham Bay Mosque .

Zbudowane osiedla mieszkaniowe przecinają wąskie zakręty ulicy, którymi mogą poruszać się tylko miejscowi. Zatwierdzony układ Tirany był okrągły, ale na początku lat 50. architektura miasta została zmieniona i przez pięć lat - od 1953 do 1958. - architekci G. Strasimiri i M. Mele opracowali plan rekonstrukcji miasta, po którym powstały przestrzenne zespoły mieszkalne i powstało studio filmowe "Nowa Albania". Następujące ważne wydarzenie w dziedzinie architektury miasta nastąpiło w 2011 roku, kiedy to wybudowano najwyższy budynek w kraju - wieżę TID o wysokości 85 metrów. Zaskakująco, w jednym z zakątków tego nowoczesnego budynku znajduje się grób Sulejmana Paszy Bardjini.

Zabytki Tirany

Wycieczka po mieście powinna rozpocząć się od wizyty na głównym placu miasta - Skanderbeg. Jego nazwa pochodzi od bohatera narodowego Georgi Kastrioti, a jego imię to Skanderbeg. To jego rzeźba na koniu zdobi środek kwadratu. To jest centrum miasta, poza tym jest kilka atrakcji. Plac został zaprojektowany przez architektów z Włoch. Wielu porównuje to z Placem Czerwonym w Moskwie czy na Placu Tiananmen w Pekinie. Główne budynki znajdują się na placu: ratusz, bank państwowy i parlament.

Również tam zlokalizowany Narodowe Muzeum Historyczne który został założony w 1981 roku. Znajduje się w północnej części placu. Jest to największe muzeum, w którym liczba eksponatów przekracza 5000. W muzeum znajduje się kilka pawilonów, z których każdy opowiada o określonym okresie w historii państwa.

Po zapoznaniu się z historią państwa w Muzeum Narodowym można zwiedzić Operę, która również znajduje się na placu. Sam budynek jest bardzo piękny, zdobią go stiuki i wysokie kolumny. W nocy teatr jest oświetlony latarniami, co czyni go jeszcze piękniejszym i bardziej tajemniczym.

Niedaleko Tirany na wzgórzu znajduje się cmentarz męczenników - to największy pogrzeb braterski w całej Albanii. W tym miejscu pochowani są partyzanci i marines sojuszników, którzy uczestniczyli w wyzwoleniu kraju podczas II wojny światowej. Nad cmentarzem stoi posąg 13 metrów wysokości o nazwie "Matka Albanii".

Оперный театрПлощадь СкандербергаНациональный исторический музей
Мечеть Хаджи-Этхем-БеяМузей ХаджиЧасовня Саат-Куда
КладбищеРуины Бутринти - музей-заповедникРуины Бутринти - театр

Hotele Tirana

Stolica Albanii przywykła do corocznych spotkań tysięcy turystów, więc w mieście jest wiele hoteli na różnych poziomach - od dwóch do pięciu gwiazdek. 20 minut od stacji Zheleznodorozhnaya jest Nobel Hotel Tirana 3 * . Piękno tego hotelu jest bardzo zbliżone do Scanderberg Square, gdzie można zobaczyć główne atrakcje miasta. Hotel oferuje pokoje dla niepalących, a także pralnię chemiczną, pralnię i sejf. Średnia cena pokoju - 35 cu

Nobel Hotel TiranaОтель Nobel Hotel Tirana номерNobel Hotel Tirana ресторан

Tirana International Hotel & Conference Centre ma 4 gwiazdki i oferuje swoim gościom szeroki wachlarz usług: centrum fitness, łaźnię parową, basen, saunę, spa, masaż, ogród, a także sklepy i klub nocny - wszystko to znajduje się w hotelu. Znajduje się naprzeciwko Narodowego Muzeum Historycznego, co oznacza w samym centrum, co jest niewątpliwie dużym plusem. Koszt pobytu w hotelu Tirana International Hotel & Conference Centre wynosi około 90 USD dziennie.

Отель Tirana International Hotel & Conference CenterTirana International Hotel & Conference Center номерTirana International Hotel & Conference Center ресторан

Bardziej skromnym, ale nie mniej komfortowym rozwiązaniem jest hotel Freddy's Hostel 2 * , położony dwie przecznice od głównego placu. Pokoje mają wszystko, czego potrzebujesz: klimatyzację, prysznic, telewizor i biurko. W ramach rozrywki proponowane są wycieczki po mieście i jego okolicach. Zakwaterowanie w tym hotelu kosztuje około 28 USD.

Отель Freddy's Hostel номер
Gdzie zjeść?

W mieście jest wiele restauracji z różnymi potrawami - od amerykańskich po japońskie. Na przykład w popularnej restauracji Artigiano prezentuje się kilka kuchni: europejskiej, włoskiej i śródziemnomorskiej. Menu zawiera wiele dań z owoców morza. Również w restauracji można zjeść kanapki i pizzę. Świetne miejsce na rodzinny obiad. Artigiano znajduje się na ulicy Rruga Abdul Frshёri.

Ресторан ArtigianoРесторан Artigiano внутри

Kolejna restauracja z daniami kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej nosi obiecującą nazwę Delicatezze Di Mare . Restauracja znajduje się obok głównego placu Tirany i przyciąga klientów przytulnym wnętrzem i wykwintnym jedzeniem. W menu są zarówno dobrze znane dania, jak i te, które trudno spotkać gdzie indziej, więc często przychodzą tutaj, by spróbować czegoś nowego.

Ресторан Delicatezze Di Mare фасад

W Tiranie znajduje się restauracja, w której serwowane są dania wegetariańskie - to przytulny lokal o nazwie Etnik Restoran . Restauracja wyróżnia się narodowymi daniami przygotowywanymi według tradycyjnych receptur. Ponadto, menu ma dużą listę win, więc nie ma problemu z aperitifem lub digestif z gośćmi. Wnętrze Etnik Restoran powstało, jak można się domyślić, w stylu etnicznym.

Ресторан Etnik Restoran

Najbardziej niesamowita jest restauracja The Panoramic Bar & Restaurant , która w pełni uzasadnia swoją nazwę. Znajduje się na 20 piętrze budynku Sky Tower. Z okien restauracji roztacza się piękny widok na miasto. Idealny czas na wizytę to wieczór. Czerwony zachód słońca sprawia, że ​​to miejsce jest magiczne, a obserwowanie, jak światła włączają się w mieście, jest fascynujące. Są też stoły na balkonie, gdzie można wypić filiżankę kawy i cieszyć się porannym miastem.

Ресторан The Panoramic Bar & Restaurant внутриРесторан The Panoramic Bar & Restaurant балкон
Zakupy

Zakupy w Tiranie są to ubrania krajowe i marki globalne, a także biżuteria i cenna biżuteria. Miasto ma dwa duże centra handlowe: TEG (Tirana East Gate) i City Park. W TEG można kupić wszystko - od jedzenia po biżuterię, jest też park rozrywki i kilka kawiarni i restauracji. City Park to równie dobre miejsce na zakupy, jest wiele sklepów, w których można kupić pamiątki, markowe przedmioty, elektronikę i wiele więcej.

City Park фасадCity Park внутри
TEG (Tirana East Gate) фасадTEG (Tirana East Gate)