Na południowym zachodzie Albania Znajduje się miasto Fier, które jest przemysłowym centrum państwa ze względu na największe złoża ropy i gazu. Powszechnie uważa się, że nazwa była włoskim słowem "fair", które było organizowane co roku, począwszy od XIV wieku. Oficjalny status miasta Fier nabył w 1864 roku, kiedy architekci z Francji opracowali projekt osady, która skoncentrowała się na dużej produkcji rzemieślniczej i rzemieślniczej.

Klimat

Klimat miasta Fieri można scharakteryzować jako umiarkowany. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, temperatura w tym czasie osiąga +24 stopnie. Najfajniejsza rzecz jest w styczniu, kiedy termometry ustalają znak +8 stopni. Opady padają w postaci deszczu, często w sezonie zimowym. Możesz zaplanować swoje wakacje w Fier o każdej porze roku.

Zabytki

Fier Albania słynie przede wszystkim z hałaśliwych świąt. Są w nim atrakcje, które pomagają poznać historię miasta i jego mieszkańców.

  1. Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od wizyty w Muzeum Historycznym Fieri, w którym znajduje się niezliczona kolekcja eksponatów opowiadających o rozwoju miasta od czasów starożytnych do naszych czasów.
  2. Koniecznie odwiedź Galerię Sztuki Fieri, która została założona w 1980 roku. Prezentuje prace znanych artystów, rzeźbiarzy, fotografów z Albanii. Co roku w galerii odbywa się kilkanaście wystaw tematycznych.
  3. Największą uwagę zasługuje Meczet Fier, największy w kraju. Majestatyczny budynek meczetu gromadzi tysiące muzułmanów, którzy przybyli, aby się modlić i czytać Koran.
  4. Jedna z kulturalnych instytucji miasta uważana jest za teatr "Bilis". Występy są wystawiane na scenie, organizowane są pokazy rozrywkowe, odbywają się festiwale teatralne, z których najpopularniejszym jest Apollo.
  5. Teatr lalek jest uznawany za ulubiony teatr dzieci i dorosłych. Wraz z nim jest dziecięca trupa "Kapakuli", która daje koncerty i stawia na występy. Co roku na scenie teatru odbywa się premiera spektaklu nowej sztuki. Teatr finansowany jest przez władze miasta.
  6. W pobliżu Fieri można zobaczyć ruiny starożytnego miasta Apollonia Illyrian. Tutaj organizowane jest muzeum, którego eksponaty stanowiły naczynia gliniane, biżuteria, rzeźby i popiersia znalezione podczas wykopalisk.
  7. Prawosławny klasztor Ardenik, wzniesiony w 1242 r. Na polecenie cesarza Bizancjum Andronika II, zachował się na wzgórzu pod Fier.
Мечеть ФиериИсторический музей городаТеатр Марионеток
Руины древнего городаПравославный монастырь АрденикаФрески, сохранившиеся на стенах монастыря

Rozrywka i rekreacja w Fier

Ze względu na to, że miasto znajduje się w bliskiej odległości od Morza Adriatyckiego, jest uważane za popularną formę rekreacji. plaża . Wybrzeże morskie jest pełne terenów rekreacyjnych, w których znajdują się hotele, zorganizowane i dzikie plaże, centra handlowe. Zajęcia rekreacyjne w Fier są reprezentowane przez żeglarstwo, surfing, parafliding, różne atrakcje wodne. W mieście są pola golfowe, szkoły jazdy konnej, ścieżki rowerowe i wiele innych.

Nocne życie miasta Fier może pochwalić się jasnością i różnorodnością. W mieście jest wiele klubów nocnych, restauracji, pracujących do rana, dyskotek i parkietów tanecznych. Dlatego młodzi ludzie tak bardzo pragną Fieri.

W mieście znajdują się dwa duże centra handlowe, w których można znaleźć wszystko, czego potrzeba, wiele sklepów i sklepów z pamiątkami. Jako pamiątka, turyści chcą kupić produkty lokalnych rzemieślników: ceramikę, przedmioty zdobione rzeźbami w drewnie, hafty, tace, instrumenty muzyczne, biżuterię miedzianą. Możesz bezpiecznie iść tutaj zakupy .

Сувенирная лавка в ФиериПляжи вблизи Фиери
Hotele i hotele w mieście

Zakwaterowanie w Fieri nie będzie kłopotliwe, ponieważ w mieście jest ponad 100 różnych hoteli, hoteli, domów wakacyjnych. Turyści będą mogli znaleźć odpowiednie zakwaterowanie, koncentrując się na wygodzie i możliwościach finansowych, ale z pewnością można powiedzieć, że wszystkie najbardziej nietypowe życzenia gości zostaną spełnione. Najbardziej popularne są Hotel Fieri, Mondial Boutique Hotel, hotel Shkelzeni, oferujący doskonałą obsługę i komfortowy wypoczynek.

Hotel Fieri
Kuchnia

W mieście znajduje się wiele kawiarni i restauracji, w których można spróbować tradycyjnych narodowych przysmaków. Wszystkie potrawy Kuchnia albańska wyróżniają się dużą ilością mięsa i warzyw, a ich nowe proporcje dają początek nowym arcydziełom gastronomicznym. Zdecydowanie powinieneś spróbować "Schumlek" - mięso duszone z ogromną liczbą różnych odmian cebuli i przypraw. Jako dodatek do potraw mięsnych podajemy ryż i świeżą zieleninę. Mieszkańcy miasta jedzą ryby w mniejszych ilościach, preferując pstrągi i karpie.

Desery lokalnych szefów kuchni przypadną do gustu miłośnikom słodkości. Pamiętaj, aby jeść słodkie ciastka ryżowe, pudding z mleka owczego, cukrowe owoce. Mieszkańcy lubią pić kawę, która jest uważana za ulubiony napój. Mówiąc o napojach alkoholowych, mówimy, że są używane tutaj na specjalne okazje, preferując lokalne wina, brandy, likiery, nalewki i lekkie piwa.

Традиционные блюда албанской кухни

Jak dostać się do Fier?

Niestety, miasto nie ma własnego lotniska, a najbliższy Patos De Minas znajduje się 50 km od Fier i przyjmuje jedynie loty krajowe. Jeśli chodzi o komunikację międzynarodową, przylatują loty z innych krajów lotnisko miasta Tyrani , następnie będzie musiał korzystać z usług lokalnych linii lotniczych.

Transport

Komunikacja transportowa wewnątrz miasta Fier istnieje, ale jest na dość niskim poziomie. Miasto i jego okolice mogą być przewożone autobusami, autobusami, które niestety nie mają jasnego rozkładu jazdy i jeżdżą chaotycznie. Ponadto transport nie zawsze spełnia wymogi bezpieczeństwa i prawdopodobnie jedyną jego zaletą są niskie ceny.

Fier i inne miasta w Albanii są połączone koleją. Codziennie od stacji loty są wysyłane do różnych części kraju, ich liczba zależy od popularności miasta. Do dużych miast (Tirana, Szkodnik , Durres , Gjirokastra , Vlora ) pozostawić około 6 pociągów dziennie, w małych i odległych - nie więcej niż dwa. Należy zauważyć, że podróż pociągiem jest wygodna i bezpieczna.