W Albania znajduje się piękne miasto-muzeum Girokastra, w którym można miło spędzić czas i zanurzyć się w atmosferę średniowiecza. To miasto stało się jednym z najważniejszych miejsc na liście UNESCO, ponieważ do tej pory jego domy są budowane w stylu średniowiecznym i nie zostały poddane znaczącym renowacjom od poprzedniej epoki.

Girokastra - naprawdę niesamowite, piękne miasto. Jego małe uliczki, drewniane balkony, świeże górskie powietrze i ciekawe zabytki nadały miastu tytuł centrum turystycznego. Tutaj nie znajdziesz głośnych dyskotek czy nocnych klubów, ale jest mnóstwo miejsc, w których możesz spędzić czas z przyjemnością. Ci, którzy preferują kulturalną rekreację i ciszę, idą do tego miejsca.

Pogoda w Gjirokastra

Ciepły, umiarkowany klimat Gjirokastra pozwala spędzić wakacje w mieście bez żadnych niedogodności związanych z pogodą. Sezon turystyczny rozpoczyna się w maju i trwa do końca września. Jednocześnie możemy powiedzieć, że Gyrokastra jest piękna, zarówno latem, jak i zimą. W lecie najgorętszym i najsuchszym miesiącem jest sierpień, kiedy temperatura powietrza sięga + 29 ° C, a praktycznie opadów. Zimą w Girokastra średnia temperatura wynosi + 4 stopnie Celsjusza, często spada śnieg, ale praktycznie nie ma silnych wiatrów.

Гирокастра зимой

Atrakcje Girokastra

Gjirokastra to piękne miasto, które przybliży ci historię z przeszłości, pokaże ci, jak mieszkali i żyli ponad sto lat temu, i, oczywiście, daje ci wiele ciepłych wspomnień. Jego niezwykłe ulice, wyłożone dużymi kamieniami, nadal zachowują doskonały widok, a architektura pozostaje nietknięta od samego początku. Być może architektura miasta imponuje przede wszystkim gośćmi miasta.

Girokastra ma kilka starożytnych Zabytki Albanii kto opowie ci historię tego małego miasteczka. Zasadniczo turyści przyjeżdżają tu głównie na imprezy kulturalne i wycieczki edukacyjne. Najbardziej uderzające punkty orientacyjne Gjirokastra to:

 • historyczne Twierdza Gyroskastra - jeden z najpiękniejszych zamki albanii ;
 • meczet na rynku w starej części miasta;
 • Muzeum Broń;
 • starożytny meczet w pobliżu brzegu rzeki.

Te zabytki Gjirokastra są ważnymi punktami w programach wycieczek po mieście. Oprócz nich można niezależnie odwiedzać średniowieczne kościoły, które są nadal aktywne, w odległych zakątkach miasta.

Улицы ГирокастрыБазарная мечеть
В Оружейном музееКрепость Гирокастры

Hotele Girokastra

Hotele Girokastra, podobnie jak całe miasto, wykonane są w stylu antycznego średniowiecza. Ich pokoje przypominają królewskie komnaty z ich wnętrzem dzięki luksusowym masywnym meblom, specyficznym elementom dekoracyjnym (rogi lub skórki zwierząt itp.). Jednocześnie hotele są zawsze czyste, przytulne i wygodne dla każdego odwiedzającego. Koszt życia w hotelach Girokastry wynosi 80-100 dolarów. Niestety w mieście można znaleźć hotele z maksymalnie trzema gwiazdkami. Najbardziej ulubione wśród turystów to:

 • Hotel Gjirokastra 3 *;
 • Hotel Kalemi 3 *;
 • Nocleg ze śniadaniem Kotoni 3 *.
Hotel KalemiНомер в Hotel Gjirokastra
Kawiarnie i restauracje

W Gjirokastra nigdy nie będziesz miał problemów ze znalezieniem miejsca na lunch. W niewielkiej części miasta znajduje się wiele pubów, barów, kawiarni i restauracji. W lokalach serwowane są dania główne. Albański , Dania kuchni śródziemnomorskiej, greckiej i europejskiej. W najdroższych restauracjach w mieście obiad dla jednej osoby kosztuje 110-250 dolarów. Oczywiście w mieście można znaleźć miejsca, w których posiłki są znacznie tańsze. Turyści i miejscowi uwielbiali następujące restauracje Gjirokastra:

 • Kujtimi - tradycyjna albańska restauracja;
 • Tradycyjna Odaja - restauracja z kuchnią śródziemnomorską i europejską;
 • Taverna Kuka - dobra tawerna w centrum miasta;
 • Bar Restaurant Rrapi to całodobowy bar i restauracja w centrum miasta.
KujtimiTaverna Kuka
Traditional OdajaБлюда в Bar Restaurant Rrapi

Droga do Girokastra

Girokastra znajduje się na południu Albania na jednym z bałkańskich zboczy. W pobliżu przepływa dolina rzeki Drin. Od kapitały Girokastra oddziela 120 km, a od Saranda tylko 95. To na szosie Tirana-Saranda, prawie w centrum, znajduje się starożytne miasto. Pod tym względem dotarcie na Gjirokastrę jest bardzo łatwe transport publiczny lub prywatny samochód.