Gjirokastra - jedno z najciekawszych miast Albania , tak, być może, i na Bałkanach jako całość. Znajduje się na górze góry spogląda z upioru na Dunaj. Ale nie tylko jego położenie geograficzne jest interesujące. Cechy architektoniczne miasta to kolejny powód, dla którego warto odwiedzić to miejsce. W mieście setki domów są zjednoczone w jednym kompleksie. Jeden z najbardziej imponujących budynków i zamki Albanii jest uważany za zamek Gyrokastra lub zamek Gjirokastra, zlokalizowany w mieście o tej samej nazwie.

Twierdza i więzienie

Zamek Gyrokastra został zbudowany w XII wieku jako konstrukcja ochronna. Pierwsza pisemna wzmianka o tym miejscu pochodzi z 1336 roku. Przez długi czas zamek chronił imperium przed zachodnimi wrogami. W 1812 r. Zmieniono konstrukcję budynku, znacznie wzmocniono mury. Mniej więcej w tym samym czasie forteca została zakończona wysoką wieżą zegarową. Wszystkie te zmiany były dziełem władcy Alego Paszy. Prace mające na celu wzmocnienie i odbudowę budynku odbyły się w rekordowym czasie. W samej wieży było około 1500 osób. Po ponad stuleciu, w 1932 r., Inny albański król rozszerzył terytorium twierdzy i zamienił ją w więzienie.

Muzeum

Teraz zamek jest Narodowym Muzeum Wojskowym. Ekspozycja tego muzeum przedstawia różne rodzaje broni XIX-XX wieku. Najbardziej znaną wystawą jest amerykański samolot. Jest eksponowany na otwartej przestrzeni twierdzy. Wraz z jego pojawieniem się jest dość ciekawa historia. W 1940 r. Ten samolot bez ostrzeżenia iz nieznanego powodu wpadł do przestrzeni powietrznej Albanii, gdzie natychmiast został zestrzelony. Pilot został odesłany do domu, a samolot stał się najbardziej znanym eksponatem muzeum.

Samoloty zestrzelone przez Albańczyków były używane nie tylko jako eksponaty muzealne, ale także jako pomoc wizualna przy projektowaniu samolotów.

Centrum życia kulturalnego

Niedaleko tego samolotu znajduje się plac zabaw, na którym odbywają się różne wydarzenia kulturalne: koncerty, festiwale i tym podobne. Na przykład od 1968 roku twierdza bierze udział w albańskim festiwalu folklorystycznym.

I wreszcie jeszcze jeden powód, aby odwiedzić to miejsce to wspaniała panorama miasta i Dunaju, otwierająca się od murów Zamku Gyrokastra.

Jak się tam dostać?

Miasto Gjirokastra znajduje się 120 km od Tyrani na głównej autostradzie Albania , która łączy stolicę republiki z miastem wypoczynkowym Saranda . Możesz dostać się do miasta autobusem lub wynajętym samochodem. Sama twierdza znajduje się na wzgórzu, można do niej dotrzeć pieszo.

Дорога к замкуГирокастра Касл сверхуЧасовая башня замка
Лестница на территории замкаВ замке ГирокастраАмериканский самолет