Jeśli odpoczywacie przy odrobinie ryzyka i chcecie dreszczyku emocji związanych z nie aktywnymi sportami, to zdecydowanie powinniście uważać Albania . Ten kraj dopiero rozpoczyna swoją działalność jako ośrodek turystyczny. Jednak istnieją ku temu wszystkie warunki, z których główną jest dogodna lokalizacja geograficzna.

Wybrzeża Albanii są myte przez dwa morza - Adriatyku i Morza Jońskiego, a niski poziom cen czyni ten kraj podwójnie atrakcyjnym. Istnieje jednak jeden niuans - ponieważ prawie cała infrastruktura turystyczna znajduje się na początkowym etapie i sama w sobie Albania nie jest wysoko rozwiniętym państwem, wtedy możesz ustawić się w swoistą podróż w czasie i znaleźć się w latach 90. Nie, nie chodzi o szerzącą się zbrodnię, ale czujność nie jest warta straty. Ta okolica może zadziwić Cię pięknem natury. Planując wycieczkę do Albanii należy koniecznie zajrzeć do miasta Elbasan.

Informacje ogólne

Początek Elbasana obejmuje I wiek pne. W tym czasie nastąpiło skrzyżowanie wielu szlaków handlowych, które umożliwiły rozwój miasta w przyspieszonym tempie i ostatecznie stały się ważnym ośrodkiem. Początkowo zamieszkiwała tu grecka kolonia, którą ostatecznie zastąpił rzymski obóz wojskowy. Ale początek Elbasan, jako nowoczesne miasto, została zbudowana twierdza w XV wieku.

Miasto znajduje się 50 km od stolicy Albanii, nad rzeką Shkumbini, w bardzo malowniczym miejscu. Z różnych kierunków Elbasan surround szczyty górskie , a w sąsiedztwie rosną gaje oliwne. Populacja miasta to ponad 100 tysięcy osób, a ludzie są w większości przyjaźni i gościnni. Mieszka tu kilka grup etnicznych, w tym Serbowie, Bułgarzy, Macedończycy, Włosi i Austriacy. Angielski nie jest tutaj dobrze znany, ale może swobodnie mówić po grecku lub włosku, a także rozumieć niektóre języki słowiańskie. Pod względem religii dominuje tu islam, ale nie można nazwać islamu religią państwową.

На улицах города
Zabytki miasta

Chociaż Elbasan i małe miasto, ale zachowuje wiele unikalnych atrakcji. Turysta jest przede wszystkim wart obejrzenia starożytnej tureckiej fortecy, w której dziś mieści się muzeum. Jest to struktura XV wieku, od której nominalnie rozpoczęła się historia miasta. Pierwotnie w architekturze twierdzy znajdowały się 26 wież, w równej odległości od siebie, ale do naszych czasów zachowała się tylko niewielka część. Co jest charakterystyczne, dziś ta atrakcja fantastycznie łączy się z dzielnicą mieszkaniową. W pobliżu znajduje się zrujnowana bazylika, która wkrótce zostanie przywrócona.

Kąpiele tureckie również zasługują na szczególną uwagę turystów. Znajdują się one w samym sercu miasta, po przeciwnej stronie parku miejskiego. Kolejnym punktem orientacyjnym jest pobliskie muzeum etnograficzne. Ten wyjątkowy punkt orientacyjny jest żywym przykładem kultury i architektury Imperium Osmańskiego. Co charakterystyczne, do tej pory łaźnie tureckie zachowały się w dobrym stanie.

Jedną z głównych atrakcji Elbasan jest także Brama Bazaru. Ta architektura powstała również w mieście podczas pobytu na terytorium Turcji. W tym czasie w mieście był ogromny bazar, na którym można było znaleźć nawet najrzadsze towary. Z biegiem czasu rynek zniknął, a bramy wciąż pozostają niezmienioną częścią miasta. Wśród innych atrakcji każdy turysta powinien koniecznie odwiedzić Meczet Królewski, grecki klasztor, źródła siarki, Kościół Mariacki, Muzeum Lokalnej Wiedzy oraz Muzeum Wojny Partyzanckiej.

Базарные воротаКоролевская мечеть без минарета
Турецкая крепостьСтены крепости
Hotele i restauracje

Kawiarnie i restauracje w Elbasan zachwycają turystów różnorodnymi daniami z ryb i owoców morza. W górach, które otaczają miasto, pasą się duże stada owiec, co powoduje popularność baraniny i słynnych serów owczych. Dania kuchnia narodowa Niosą w sobie cechy włoskich, greckich, tureckich i jugosłowiańskich potraw ludowych. Szanujcie tu także warzywa w dowolnej postaci, od sałatek po gulasze. A z napojów można spróbować sfermentowanego mleka owczego lub bozu, tradycyjnego napoju z mąki kukurydzianej i pszennej, z dodatkiem wody i cukru. Jeśli mówimy o miejscach, to jedną z najlepszych instytucji miasta można nazwać Coffee House Elbasan, Taverna Attika, Don Camillo, Pasticeri Disha. Warto jednak zauważyć, że ze względu na ogólny niedorozwój kraju poziom usług dla Ciebie może wydawać się niewystarczająco satysfakcjonujący - musisz być na to przygotowany.

W Elbasan jest wystarczająco dużo hoteli, więc nie pozostaniesz bez miejsca na nocleg. Poziom usług jest bardzo przeciętny, nawet w czterogwiazdkowych placówkach. Ale musimy złożyć hołd faktowi, że mieszkańcy Elbasan biorą pod uwagę swoje błędy w sektorze usług i próbują je naprawić. Wśród hoteli w mieście są Imperial Hotel IH, Real Scampis Hotel, Colombo Hotel, Hotel Guri. Ta ostatnia, nawiasem mówiąc, znajduje się w obrębie głównej atrakcji miasta - tureckiej twierdzy z XV wieku. Co do zasady, wszystkie hotele zawierają śniadanie w cenie pokoju, a także jest łatwo zorganizować transfer do lotnisko Niektóre hotele oferują swoim gościom basen i saunę.

Real Scampis HotelImperial Hotel IH
Don CamilloCoffee House Elbasan
Jak się tam dostać?

Od Tyrani Możesz dostać się do Elbasan transport publiczny - Autobusem. Ponadto do podróżowania po kraju lepiej wynająć samochód. W tym przypadku, aby dostać się ze stolicy do Elbasan, musisz podążać trasami SH3 i E852. Podróż nie potrwa dłużej niż godzinę.