Jedna z głównych atrakcji Tyrani jest dużym parkiem, położonym nad brzegiem sztucznego jeziora w południowej części miasta. To ulubione miejsce odwiedzania nie tylko turystów, ale także miejscowej ludności. Tutaj prawdziwe życie mieszkańców Tirany to gotowanie, chaty, hotele, szkoły, kawiarnie, restauracje Kuchnia albańska . Przy wejściu do parku można wypożyczyć rower i w pełni cieszyć się naturą Albanii.

Historia parku

Duży park został zbudowany w 1955 roku w zielonej strefie Tirany w miejscu pamięci Sodomy Topnotiya, która była matką króla Albanii Ahmet Zogu. W tym samym czasie, w 1956 r. Wybudowano zaporę o długości 400 metrów, aby zapewnić, że woda z przyszłego jeziora była utrzymywana na tym samym poziomie. Podczas kryzysu lat 90. park zaczął się zanieczyszczać, krzewy zaczęły wysychać, a niektóre drzewa rosły i niszczyły otaczające rośliny. Dlatego w 2005 r. Władze miasta zorganizowały "Targi Zielonej Ocalenia": ich istotą było to, że lokalni mieszkańcy sugerowali sposoby na przywrócenie ich ukochanego parku.

W 2008 r. Gmina Tirana zorganizowała konkurs na najlepszy plan zagospodarowania środowiska dla nowej dzielnicy. Dwa lata później przeznaczono 600 milionów euro na realizację projektu Big Park: budynki mieszkalne, centra biurowe, budynki użyteczności publicznej, hotele, restauracje, obiekty sportowe i rekreacyjne oraz parkingi samochodowe.

Co jest ciekawego w parku?

Całkowita powierzchnia parku wynosi 230 hektarów, z czego około 14,5 ha zajmuje Ogród Botaniczny. Park ma unikalny ekosystem - występuje tu około 120 gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze, doskonałej przyrodzie i wysokim poziomom bezpieczeństwa, obszar wokół jeziora jest najbardziej popularny i prestiżowy nie tylko w Tiranie, ale w całym Albania . W Wielkim Parku można nie tylko cieszyć się wyjątkową przyrodą, ale także bliżej poznać lokalnych mieszkańców. Tutaj zobaczycie sportowców, miłośników aktywnego wypoczynku i zwolenników zdrowego stylu życia, spokojnych spacerowiczów, odpoczynku na pikniku rodziny z dziećmi .

Na terenie Wielkiego Parku w Tiranie znajduje się także Cerkiew św. Prokopa, wiele zabytków poświęconych wydarzeniom historycznym i postaciom Albanii, pomnik poległych w czasie II wojny światowej poległych żołnierzy brytyjskich, Pałac Prezydencki, amfiteatr na letni spektakl i zoo w Tiranie. Tutaj zawsze jest czyszczone, aw nocy wzdłuż ścieżki chodników włączane jest oświetlenie.

Problemy środowiskowe

Zgodnie z nowym planem, zielona strefa Wielkiego Parku w Tiranie znacznie się zmniejszyła, a wiele roślin z Ogrodu Botanicznego zostało zniszczonych w celu budowy nowej obwodnicy. W ciągu ostatnich kilku lat poziom wody w sztucznym jeziorze znacznie się zmniejszył. Miejscowi mieszkańcy podejrzewają, że jezioro jest celowo osuszane przez władze miasta, aby budować nowe budynki mieszkalne i zarabiać na sprzedaży nieruchomości. Jeśli plotki są naprawdę potwierdzone - będzie to prawdziwa katastrofa ekologiczna, ponieważ w jeziorze jest ekosystem, który zniknie.

Jak się tam dostać?

Z centrum miasta do Wielkiego Parku i sztucznego jeziora można dojechać autobusem. Istnieją trzy wejścia do parku, można do niego dojechać samochodem, pozostałe dwie można dojechać transport publiczny do przystanków stacji Pogradec Bound Minibus lub Tirana e Re Kollonat.

Озеро возле паркаМеста для отдыха в паркеПешеходная и беговая дорожки в парке