Vlora jest jednym z najlepszych kurorty Albanii . Z jednej strony może zaoferować ci cudowną wakacje na plaży : To w tym mieście spotykają się morza adriatyckie i jońskie, a zaczyna się albańska Riwiera. A to oznacza, że ​​tutaj możesz rozkoszować się lazurową wodą morską, opalać się na dobrze wyposażonej plaży i cieszyć się przepychem przyrody: wędrować po skałach, spacerować po ogrodach, lasach iglastych i gajach oliwnych, oddychać czystym powietrzem. Z drugiej strony, mając bardzo starożytną historię, Vlora nie pozwoli się nudzić i miłośnikom aktywnego wypoczynku edukacyjnego. Miasto zachowało wiele zabytków architektury, od starożytności do średniowiecza, a także wiele interesujących muzeów, meczetów i innych atrakcje .

Ogólne informacje o mieście

Vlora znajduje się na południu kraju, 140 km od Tyrani , tylko 72 km od Włoch i 120 km od Grecji. Pierwsza wzmianka o tej osadzie pochodzi z VI wieku pne, kiedy to miasto pełniło rolę ważnego portu i węzła handlowego. Podobnie jak wiele innych miast w Albanii, od stuleci Vlora doświadczyła rzymskiego, osmańskiego, neapolitańskiego jarzma, ale zasłynęła z tego, że to tutaj w 1912 r. Ogłoszono niepodległość Albanii, powstał pierwszy rząd, a sama Vlora stała się pierwszą stolicą nowo utworzonego państwa. O tym dowiesz się szczegółowo w Muzeum Niepodległości i Muzeum Historycznym.

Современный город Влера

Zabytki Vlory

Mnóstwo atrakcji Wlory związanych z ruchem albańskich narodów niepodległości pod przywództwem Ismaila Kemala. W centrum miasta wznosi się Pomnik Niepodległości, zbudowany w stylu socjalistycznego realizmu, nad Placem Flagowym. Niedaleko od zabytku znajduje się park z miejscem pochówku samego Ismaila Kemali. Uniwersytet i główna ulica miasta są nazwane jego imieniem, a pomnik wznosi się w pobliżu portu.

Ponieważ około 70% miejscowej ludności to muzułmanie, a 30% to chrześcijaństwo, miasto ma atrakcje, które odzwierciedlają zarówno kultury muzułmańskie, jak i chrześcijańskie. Najbardziej znany jest meczet Muradi, który został zbudowany przez osmańskiego architekta Mimar Sinani. Chrześcijańskich świątyń wartych zobaczenia jest kościół św. Teodora, kościół Mamuroy, kościół św. Szczepana i św. Mitry w miejscowości Dermi, klasztor św. Marii w mieście Zvernets.

Warto również odwiedzić Kusum Babu to 300-metrowy taras, położony na wysokości 30 m npm i będący najwyższym punktem miasta. Tutaj jest religijne centrum Bektashi, turecki sułtan Seyyid Ali, znany jako Kuzum Baba, jest pochowany, a świątynia z początku 17 wieku znajduje się w pobliżu. Oprócz efektu poznawczego, miejsce to jest bardzo odpowiednie dla przyjemnego spaceru, z pięknymi krajobrazami i zapierającymi dech w piersiach widokami na miasto.

Pozostałości amfiteatru Orikum, które pochodzą z I wieku p.n.e. mogą służyć jako wzór starożytnej kultury. Tworzy niesamowitą atmosferę starożytności we współczesnym mieście.

W pobliżu miejscowości Vlora znajduje się wiele interesujących miejsc: zamek w Kaninie, założony rzekomo w III wpne. i która odegrała ważną rolę w średniowieczu, Parku Narodowym Llógora, gdzie można cieszyć się luksusem przyrody, archeologicznym parkiem Apollonia, laguną Narty z dzikimi plażami.

Замок КанинаРуины античной АпполонииЦерковь Св. Марии
Музей НезависимостиМонумент НезависимостиИсторический музей
Мечеть МурадиНациональный парк ЛлогораВлера ночью

Wakacje na plaży w Vlora

Śródziemnomorskie krajobrazy i umiarkowany klimat sprawiają, że Vlora jest bardzo popularna wśród turystów, którzy chcą odpocząć nad morzem. Tutaj jest krystalicznie czysta woda, która ma najbardziej komfortową temperaturę dla ciała. Ponadto plaże w Vlora są w stanie zaspokoić każdy gust: są piaszczyste, żwirowe i skaliste. Wszystkie są bardzo dobrze wyposażone we wszystko, co niezbędne do komfortowego wypoczynku, w tym warunki do różnych sportów wodnych: są katamarany, skutery, "banany", "bułki" itp.

Пляжи Влеры

Gdzie się zatrzymać w Vlora?

Vlora ma największą różnorodność hoteli, w których można znaleźć Albania - na każdym poziomie i dla każdej torebki, zwłaszcza na pasie przybrzeżnym albańskiej Riwiery. Jednym z najlepszych hoteli w kurorcie jest New York Hotel 4 *, który oferuje eleganckie wnętrza, ciekawe rozwiązania projektowe, nowoczesny sprzęt, basen, prywatną plażę i wszystko, czego potrzeba do komfortowego pobytu.

Ponadto hotel Coral Hotel & Resort 4 *, położony w miejscowości Radima niedaleko Vleroy, zapewnia wysoki standard usług. Ma własną żwirową plażę, pokoje z widokiem na morze, warunki do uprawiania sportów wodnych.

W rankingu hoteli trzygwiazdkowych należy wyróżnić Paradise Beach i Olimpia Tourist Village, które stanowią doskonałe połączenie ceny i jakości.

New York HotelОтель Coral Hotel & ResortОтель Coral Hotel & Resort Номер
Paradise Beach HotelOlimpia Tourist VillageOlimpia Tourist Village Номер

Gdzie zjeść przekąskę w Vlora?

W Vlora infrastruktura żywnościowa jest bardzo rozwinięta: restauracje, kawiarnie, bary będą często znajdować się na Twojej drodze, gdziekolwiek jesteś i gdziekolwiek pójdziesz. Potraw lokalna kuchnia Pamiętaj, aby spróbować szaszłyków, zupy ogórkowej i słodkich ciastek ryżowych. W restauracjach Piceri Amantia i Piceri Italia przygotowywane są najlepsze włoskie potrawy oraz różnorodne owoce morza i dania rybne.

Tawerna TE LILO oferuje duży wybór tradycyjnych albańskich potraw o doskonałej jakości i po dobrych cenach. Tutaj można spróbować między innymi lokalną atrakcję gastronomiczną, taką jak jagnięcina i serowe ciasto z mąki kukurydzianej. Pyszne ciasta i desery na każdy gust można wypróbować w cukierni Arjoli.

Кондитерская ArjoliБлюдо в Piceri Italia
Ресторан Piceri AmantiaРесторан Piceri Amantia Терраса