In Albania są dwa morza - Adriatycki i Joński. Różnorodność plaż w tym kraju jest w stanie zaspokoić wszelkie preferencje turystów: są piaszczyste i żwirowe plaże, na równinach i wśród malowniczych klifów, zatłoczone i opuszczone, w miastach i poza nimi.

Plaże wybrzeża Adriatyku

Jeśli mówimy o plażach wybrzeża Adriatyku, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na ich wspólną cechę: wszystkie są piaszczyste, z łagodnym i długim wejściem do morza, dlatego woda morska dobrze się ogrzewa i rozwijająca się infrastruktura turystyczna. Te plaże są najlepsze w Albanii, choć są mniej popularne wśród turystów, ponieważ znajdują się w północnej części kraju. Są one jednak świetne na rodzinne wakacje.

Najbardziej znane i dobrze wyposażone plaże Adriatyku znajdują się w takich miastach jak:

  1. Velipoja to małe miasteczko z rozwijającą się infrastrukturą. Większość plaż Velipoya jest dzika, nietknięta przez cywilizację i niezbyt popularna. Jest świetna okazja, aby przejść na emeryturę. Również w pewnej odległości znajdują się plaże wyposażone we wszystko, co niezbędne dla turystów.
  2. Shengjin - dość rozwinięta strefa wypoczynkowa. Centralna część plaży Shengjin jest dość szeroka, od południa pasmo piaszczyste się zwęża, ale tutaj zaczyna się sosnowy pasek, który tworzy przyjemny cień na plaży i nasyca powietrze aromatem sosny.
  3. Durres to drugie co do wielkości miasto po stolicy, która ma wiele atrakcji i znajduje się niedaleko Tirany, co pozwala połączyć wakacje na plaży z aktywną rozrywką. Plaże Durres rozciągają się wzdłuż wybrzeża na 11 km. Mają szeroki pas nadmorski i ogromną liczbę hoteli ukrywających się w masywach sosnowych, które są typowe dla tego obszaru. Na plażach w Durres są warunki do nurkowania, snorkelingu i żeglarstwa.
Пляж ВелипойиПляж ШенджинКурорт Дуррес
Plaże na wybrzeżu Morza Jońskiego

Większość słynnych plaż Albanii znajduje się dokładnie na wybrzeżu jońskim - w południowej części kraju. W przeciwieństwie do Adriatyku, nie ma piaszczystych plaż, ale bardzo małe kamyki i kamieniste plaże. Jednak najczystsze morze, zapierające dech w piersiach górskie krajobrazy, a także duża liczba komfortowych hoteli każdego roku czynią ten region bardziej popularnym. Najbardziej atrakcyjne są następujące plaże wzdłuż Morza Jońskiego:

  1. W mieście Vlora - Wiele wygodnych plaż, hoteli, restauracji, programów rozrywkowych i wycieczek. Nieco dalej od miasta zaczyna się pas kamienistych plaż, pięknych krajobrazów i spokojniejszej atmosfery niż w mieście. Linia brzegowa między Vlorą a Sarandą została zasłużenie nazwana "Riwierą kwiatów". Miasta są otoczone ogrodami i gajami oliwnymi. Również ta "albańska Riwiera" jest ozdobiona starymi willami, które przekształcono w hotele.
  2. W miastach Dhermi i Himara - plaże uwielbiane przez wielu turystów za niewiarygodne piękno naturalnych krajobrazów: nie ma już ciągłego pas wybrzeża, plaże znajdują się między skałami wiszącymi nad morzem. Przezroczysta woda i niesamowicie interesująca dno morskie przyciągają również tych, którzy chcą się zrelaksować.
  3. In Saranda - Pomimo tego, że plaże znajdują się w mieście, woda morska jest czysta i przejrzysta. Doskonała infrastruktura rozrywkowa: tutaj można jeździć skuterem, katamaranem, motorem wodnym. Wzdłuż wybrzeża znajduje się nasyp z drzewami palmowymi po obu stronach, na których turyści lubią chodzić i gdzie znajduje się wiele restauracji, kawiarni i atrakcji dla dzieci, więc ośrodek wypoczynkowy uważany za najlepszy dla rekreacja z dziećmi .
Пляж во ВлереАлбанская РивьераПляж Химара
Побережье в ХимареИнфраструктура пляжа в СарандеПляж Саранда

Na obszarach podmiejskich znajduje się wiele małych plaż: Palyas, Draleos, Potami, Livadia i inne. Rozrywka dla turystów tutaj jest nie mniejsza: odbywają się różne imprezy, programy rozrywkowe, a dla ekstremalnych sportowców można zejść na paralotni z wysokości 880 m npm (przełęcz Logara) bezpośrednio na plażę w Pallas.