Przez długi czas Albania jako miejsce rekreacji, niewiele osób brało pod uwagę. I na próżno! Ten kraj jest wygodnie położony na dwóch morzach - śródziemnomorskim i jońskim i może zaoferować turystom wiele ciekawych rzeczy, nie mniej niż sąsiadów Grecja i Czarnogóry.

Istnieje wiele atrakcji kulturalnych i historycznych, malownicze widoki, czyste plaże, pyszne jedzenie i dość rozsądne ceny. Naprawdę bałkańska gościnność i niezwykle życzliwa postawa mieszkańców wobec odwiedzających to ostateczny argument za spakowaniem walizek i zamówieniem wycieczki do Albanii natychmiast. Porozmawiamy dziś o nadmorskich kurortach Albanii.

Kurorty nadmorskie w Albanii

Oczywiście większość urlopowiczów będzie chciała spędzić wakacje nad samym morzem. Na szczęście jest wybór i znaczny. Są już 2 morza z masą przestronnych, czystych i przyjemnych plaż. Albania ucieka z wybrzeża Morza Śródziemnego to miasta Durres , Shengjin , a także Zatoki Lalzit. Kurorty Morza Jońskiego to Saranda, Himara, Dhermi i Ksamil. Podział obu mórz znajduje się w pobliżu miasta Vlora.

Durres - to jedno z najstarszych miast w kraju i jego główny port. Znajduje się na małym półwyspie. Jeśli chcesz połączyć wakacje na morzu w Albanii z wizytą w historycznych miejscach - Durres będzie najlepszym miejscem na to. Ponadto, stąd tylko 38 km do stolicy - miasta Tirana.

Albańskie kurorty na morzu1Albańskie kurorty na morzu2

Shengjin to miasto w Albanii nad Morzem Śródziemnym, bardzo atrakcyjne dla turystów. Oto najczystsze błękitne morze, piaszczyste plaże, zielone góry i wiele zabytków architektury.

Albańskie kurorty na morzu3Albańskie kurorty na morzu4

Saranda jest już Morzem Jońskim. Przytulne i po prostu urocze miasteczko z bardzo atrakcyjną promenadą. Jest słonecznie i ciepło prawie przez cały rok. Infrastruktura dla turystów jest bardzo rozwinięta - tutaj są najlepsze hotele w Albanii do morza, eleganckie restauracje, wiele wycieczek krajoznawczych i wszystko to jest uzupełnione piękną przyrodą.

nadmorskie kurorty Albanii5Albańskie kurorty na morzu6

Himara - miasto w pobliżu wód Morza Jońskiego, o długości 50 km. Po przeciwnej stronie krystalicznie czystego morza graniczy z pięknymi górami. Teren jest bardziej pagórkowaty, wiele historycznych miejsc do odwiedzenia przez turystów, a także wiele możliwości uprawiania turystyki pieszej.

Albańskie kurorty na morzu7kurorty Albanii na morzu8

Dhermi (Zermi, Dryumades) to jedna z nadmorskich osad w regionie Himara (albańska Riwiera). Wioska składa się tylko z trzech bloków, ale miejsce jest bardzo malownicze. Wioska została zbudowana na zboczu góry, stąd otwierają się piękne widoki.

kurorty Albanii na morzu9Albańskie kurorty na morzu10

Ksamil jest częścią Parku Narodowego Butrint. Miasto jest najczęściej odwiedzane przez turystów. Właśnie tutaj znajduje się najpiękniejsza plaża w kraju - Ksamil Beach.

kurorty Albanii na morzu11kurorty Albanii na morzu12

Vlora to wyjątkowe miejsce, to miasto znajduje się na skrzyżowaniu dwóch mórz i tylko 70 km od Włoch. Naprzeciwko znajduje się wyspa Sazani. Vlora była w swoim czasie pierwszą stolicą Albanii po ogłoszeniu jej niepodległości.

nadmorskie kurorty Albanii 13ośrodki w Albanii 14