W szkolnym programie geografii, niestety, nie interesuje się ciekawymi faktami geograficznymi naszej planety, a jest ich tak wiele: kolorowe plaże lub jeziora, gigantyczne lub najmniejsze kraje, najwyższe lub najniższe punkty powierzchni Ziemi i wiele innych. Dlatego wiele dzieci, a potem dorośli, nie mają ochoty na podróż, aby zobaczyć coś ciekawego na własne oczy.

W tym artykule dowiesz się o 10 najmniejszych krajach na świecie pod względem obszaru, który zajmują.

 1. Order Malty . Jest to najmniejszy kraj w Europie i na całym świecie na obszarze jego terytorium - tylko 0,012 km² (są to dwa budynki w Rzymie). Zakon Maltański nie jest uznawany przez wszystkie kraje świata za niezależne pełnoprawne państwo, ale wszyscy członkowie tego zakonu są uważani za jego obywateli (12,5 tys. Osób), wydaje paszporty, ma własną walutę i znaczki.
 2. najmniejszy kraj na świecie1
 3. Watykan . Najsłynniejszy mały kraj na świecie, położony, jak Zakon Maltański, w Rzymie. Na terenie Watykanu, o powierzchni mniejszej niż jeden kilometr kwadratowy (0,44 km²), jest tylko 826 osób, a 100 z nich służy w Gwardii Szwajcarskiej, która chroni jej granice. Jest rezydencją szefa Kościoła katolickiego, papieża Rzymu, a zatem, pomimo niewielkich rozmiarów, cieszy się wielkim wpływem politycznym.
 4. najmniejszy kraj na świecie2
 5. Monaco . Ten niewielki kraj na południu Europy jest najgęściej zaludnionym spośród miniportów: ponad tysiąc ludzi mieszka tu ponad 20 tysięcy osób. Jedynym sąsiadem Monaco jest Francja. Osobliwością tego kraju jest to, że jest pięciokrotnie więcej odwiedzających niż rdzenna ludność.
 6. najmniejszy kraj na świecie3
 7. Gibraltar Znajduje się na południowej stronie Półwyspu Iberyjskiego, na potężnym skalistym przylądku, połączonym z lądem bardzo wąskim przesmykiem wykonanym z piasku. Chociaż jego historia była bardzo blisko związana z Wielką Brytanią, ale teraz jest całkowicie niezależnym państwem. Całkowita powierzchnia tego stanu wynosi 6,5 km², przy średniej gęstości zaludnienia w Europie.
 8. najmniejszy kraj na świecie4
 9. Nauru . Nauru jest najmniejszym krajem wyspiarskim Oceanii, położonym na tytułowej wyspie koralowców na zachodnim Pacyfiku, o powierzchni 21 km² i liczbie mieszkańców nieco ponad 9 tysięcy osób. To jedyne państwo na świecie bez oficjalnej stolicy.
 10. najmniejszy kraj na świecie5
 11. Tuvalu . Ten stan Pacyfiku znajduje się na 9 wyspach koralowych (atole) o łącznej powierzchni 26 km², populacja wynosi 10,5 tys. Osób. To bardzo biedny kraj, który może zniknąć z powodu rosnącego poziomu wody i erozji wybrzeży.
 12. najmniejszy kraj na świecie6
 13. Pitcairn Znajduje się na pięciu wyspach Oceanu Spokojnego, z których tylko jedna jest zamieszkana, i jest uważana za kraj o najmniejszej populacji - tylko 48 osób.
 14. najmniejszy kraj na świecie7
 15. San marino . Państwo europejskie położone na zboczu góry Tytan i otoczone ze wszystkich stron przez Włochy, o powierzchni 61 km² i liczbie ludności 32 000 osób. Jest uważany za jeden z najstarszych stanów Europy.
 16. najmniejszy kraj na świecie8
 17. Liechtenstein . Terytorium tego mini-państwa o populacji 29 tys. Osób wynosi 160 km². Leży między Szwajcarią i Austrią, w Alpach. Liechtenstein jest wysoko rozwiniętym krajem przemysłowym zajmującym się eksportem różnych produktów i o wysokim standardzie życia.
 18. najmniejszy kraj na świecie9
 19. Wyspy Marshalla . Jest to cały archipelag składający się z raf koralowych i wysepek, o łącznej powierzchni 180 km² i liczbie mieszkańców 52 tysięcy. Do 1986 roku była to kolonia Wielkiej Brytanii, ale teraz jest niezależnym państwem, które jest popularne wśród turystów.
najmniejszy kraj na świecie10

Przedstawiając cię 10 najmniejszym krajom świata, chciałbym dodać, że wielką zaletą życia w tych krajach jest ciągłe zainteresowanie rządu jego obywatelami.