Wielu turystów woli spędzać wakacje za granicą. Bardzo popularną wśród turystów jest malutka Republika San Marino, otoczona ze wszystkich stron przez Włochy, których zabytków nie da się uniknąć nawet przez cały dzień. Ponadto, dzięki specjalnemu systemowi podatkowemu, San Marino jest znane jako centrum Włoskie zakupy . Terytorium republikańskiego państwa podzielone jest na dziewięć regionów, z których każdy ma własną fortecę, a jej stolicą jest zamkowe miasto San Marino.

Pomimo faktu, że San Marino zajmuje niewielką powierzchnię (około 61 km kw.), Zabytki architektury na jego terenie zadziwiają swoim blaskiem. Liczba zabytków na jednostkę powierzchni jest jeszcze bardziej zaskakująca.

Co zobaczyć w San Marino?

Towers san marino

Oprócz atrakcji miejskich w San Marino można odwiedzić fortecę, która znajduje się na górze Monte Titano. Twierdza obejmuje trzy wieże:

Wieża Guaita jest najstarszą budowlą, ponieważ została zbudowana w VI wieku. Nie ma podstaw i znajduje się na jednej ze skał w pobliżu miasta. Jego pierwotnym celem było pełnienie funkcji ochronnej: służył jako strażnica. Jednak później został wykorzystany jako więzienie.

Obecnie mieści się w nim Muzeum Artylerii i Muzeum Straży.

zabytki san san marino2

Druga wieża - Chesta - znajduje się na wysokości 755 metrów nad poziomem morza. Podczas panowania Cesarstwa Rzymskiego pełnił funkcję posterunku obserwacyjnego. Jego zewnętrzne ściany zostały zbudowane w 1320 roku. Aż do 16 wieku, nadal pełnił swoją funkcję.

W 1596 r. Przeprowadzono przebudowę wieży La Cesta.

W 1956 r. W wieży umieszczono Muzeum Starożytnej Broni, które ma ponad siedemset eksponatów: zbroje, halabardy, pistolety, a także karabiny jednowałowe z końca XIX wieku.

zabytki san san marino3

Trzecia wieża - Montale - została zbudowana w XIV wieku. Jednak wejdź do środka, nie jest to możliwe. Turyści mogą zbliżyć się do wieży tylko na zewnątrz, podczas gdy wejście do pierwszych dwóch wież jest całkowicie bezpłatne.

zabytki san san marino4

Muzeum Tortur "Della Tortura" w San Marino

W zbiorach muzeum znajduje się ponad sto różnych tortur używanych w średniowieczu. Do każdego instrumentu dołączona jest karta ze szczegółowym opisem mechanizmu jej użycia. Wszystkie instrumenty tortur są w dobrym stanie i na pierwszy rzut oka nie wyglądają zupełnie niewinnie, dopóki nie przeczytasz instrukcji obsługi tego lub tego instrumentu tortur. Większość eksponatów powstała w 15-17 wieku.

Okresowo w muzeum odbywają się wystawy tematyczne poświęcone różnym krajom.

Jednak w porównaniu z innymi europejskimi muzeami tortur atmosfera tutaj nie jest tak ponura.

Muzeum czynne jest codziennie od 10.00 do 18.00, aw sierpniu jest czynne do godz. 12.00 w nocy. Wejście do muzeum jest płatne i wynosi około 10 dolarów.

zabytki san san marino5

Basilica del Santo w San Marino

Bazylika Santo Pieve (Saint Marino) została wzniesiona w 1838 r. Według projektu architekta Antonio Serra, który postanowił ozdobić wnętrze i wnętrze kościoła w stylu neoklasycystycznym. Korynckie kolumny znajdują się w pobliżu nawy głównej, która na pierwszy rzut oka zapiera dech w piersiach.

Ołtarz główny zdobi rzeźba św. Marino, którą wykonał rzeźbiarz Tadolini. A pod ołtarzem przechowywane są relikwie Świętych.

Kościół bazyliki San Marino uważany jest za najpiękniejszy budynek kościelny na terenie republiki.

zabytki san san marino6

San Marino jest jednym z najmniejszych państw europejskich. Mniej niż tylko on Monaco i Watykan. Pomimo tego, że republika jest niewielka, co roku przyjeżdżają tu turyści z całego świata, by odwiedzić różne muzea, zabytki architektury i parki miejskie.