Karta pokładowa to dokument stanowiący przepustkę pasażerską do samolotu. Tradycyjnie formy tych biletów są standardowe dla linii lotniczych - kawałek kartonu o wymiarach 20 x 8 centymetrów, podzielony na dwie części. Lewa część karty pokładowej samolotu podczas lądowania zostaje oderwana i pozostawiona pracownikom lotniska, a prawa część jest własnością pasażera.

Rodzaje kart pokładowych

W zależności od rodzaju rejestracji i linii lotniczej, dokumenty te mogą się różnić. Podczas rejestracji w usługach online karta pokładowa wygląda jak zwykła kartka papieru formatu A4. Klasyczna forma wskazuje numery lotów i biletów, czas lądowania, klasę usług, numer miejsca. Jednak w przypadku pasażerów korzystających z usług tanich linii lotniczych liczba miejsc w kuponach nie wskazuje, ale w przypadku wypłacania pierwszeństwa lądowania wskazany jest ich typ.

Inny rodzaj kuponu jest elektroniczny. Linia lotnicza wysyła klientom wiadomość z telefonu komórkowego z kodem. Na lotnisku telefon musi być podłączony do skanera, aby odczytać dane. Jednakże nie będziesz mógł wejść na pokład samolotu bez zwykłego biletu, dostaniesz go przy stanowisku odprawy.

Uzyskanie karty pokładowej

Często linie lotnicze oferują swoim klientom możliwość otrzymania kart pokładowych bezpośrednio przy stanowisku odprawy lub odprawie przez Internet, a następnie wydrukują je. Warto zauważyć, że niektórzy przewoźnicy pobierają opłatę za wydrukowanie tego dokumentu na drukarce.

Możesz dostać kartę pokładową za pomocą automatów do samodzielnego zameldowania zainstalowanych na lotniskach. Wystarczy wpisać własne dane i numer biletu. Maszyna wyda drukowaną wersję swojej karty pokładowej. Dzięki temu zawsze masz alternatywne możliwości uzyskania karty pokładowej.

Odzyskiwanie utraconej karty pokładowej

odbiór karty pokładowej

Często pasażerowie spotykają się z sytuacją, w której karta pokładowa zaginęła. Co robić i gdzie się udać? Czy w ogóle można przywrócić kartę pokładową i jak? Jeśli rejestracja w twoim przypadku została przeprowadzona przez Internet, najprawdopodobniej plik z tymi danymi został zapisany na twoim komputerze, w e-mailu lub na innych nośnikach cyfrowych. W takim przypadku przywrócenie karty pokładowej to kwestia kilku minut. Wystarczy ponownie wydrukować plik.

Jeśli rejestracja została przeprowadzona bezpośrednio na lotnisku, odpowiedź na pytanie, jak przywrócić kartę pokładową, zdenerwuje Cię - jest to niestety niestety możliwe.