Co można zobaczyć w Monako - to pytanie zadawane jest każdemu, kto planuje podróż do jednego z najmniejszych krajów na mapie świata po raz pierwszy. Ten mały książę znajdował się tylko 1,95 km2 na południu Europy, niedaleko granicy z Włochami i Francją, w pobliżu Nice i reprezentuje 4 miasta, połączone w jeden: Monaco-Ville, La Condamine, Fontvieille i Monte Carlo.

Monaco-Ville, zwane także Starym Miastem, znajduje się w centrum księstwa, zawieszonego nad powierzchnią morza na szczycie klifu. Główną cechą tej części Monako jest to, że nie wolno tam osiedlać się obcokrajowcom. Liczba atrakcji w tej części Księstwa Monako jest imponująca: na niewielkim obszarze znajduje się ponad 11 zabytków architektury i kultury.

Książęcy pałac w Monaco

Książęcy pałac w Monaco nie tylko zabytkiem, ale także rezydencją panującej rodziny księstwa. Odwiedź to może być tylko 6 miesięcy w roku, a nawet wtedy nie do końca - na wycieczki są dostępne tylko uroczyste mieszkanie i muzeum Napoleona, znajdujące się w południowym skrzydle. Oprócz pięknie urządzonych pokoi, które zachwycają luksusem i luksusem, odwiedzających przyciąga również zmiana warty, która odbywa się codziennie o godzinie 11-45 na placu przed rezydencją księcia.

atrakcje w Monako1Monako attractions2Monako attractions3

Katedra w Monako

Katedra w Monako został wzniesiony w 1875 roku i jest wart uwagi, ponieważ złamał kanony tamtych czasów dotyczące budowy kościołów. W przeciwieństwie do innych, katedra w Monako nie jest bogata w sztukaterie i złocenia, ale zbudowana jest z białego kamienia. Znajduje się w najwyższym punkcie Monako. Katedra była również miejscem ostatniego schronienia władców Monako, ponieważ tutaj jest ich rodzinna krypta grobowa. Słynna aktorka Grace Kelly , która była żoną księcia Rainiera, również spoczywa w katedrze. Ponadto katedra słynie również z organów, których dźwięki można usłyszeć podczas świąt religijnych i koncertów muzyki kościelnej.

Monako attractions4Monako attractions5Monako attractions6

Muzeum Oceanograficzne Monaco

Kolejna z najbardziej uderzających atrakcji Monako - muzeum oceanograficzne . Znajduje się w samym centrum Starego Miasta, a jego początki sięgają 1899 r., Kiedy to rozpoczął się jego budowa - książę Albert, żarliwy odkrywca głębokiego morza. Obecnie ponad 90 akwariów jest otwartych dla zwiedzających, w których gromadzą się prawie wszyscy mieszkańcy podwodnego królestwa, od najmniejszych ryb po rekiny. Wiele pracy zainwestowano w dzieło księcia Alberta i słynnego Jacques-Yves Cousteau, który przez 30 lat kierował Muzeum Oceanograficznym w Monako. W wdzięczności za owocną pracę muzeum nadano mu nazwisko tego naukowca.

atrakcje Monako7Monako attractions8atrakcje Monako9

Egzotyczny ogród w Monaco

I na pewno nie warto przejść w Monako egzotyczny ogród . Tak, i sprawiają, że prawie niemożliwe, ponieważ znajduje się przy wejściu do księstwa. Zwiedzając ten niezwykły ogród, w którym znajduje się największa kolekcja kwiatów, krzewów i drzew, można również podziwiać panoramę wybrzeża księstwa. Unikatowy pomnik przyrody powstał w 1913 roku, a wiek wielu jego mieszkańców zbliża się do stuletniej granicy. Szczególnie zakochał się w naturze księstwa różnego rodzaju kaktusów, których są setki gatunków. W dolnej części egzotycznego ogrodu znajduje się jaskinia Obserwatorium, która została otwarta w 1916 roku. Podczas wykopalisk w jaskini znaleziono szczątki starożytnych zwierząt i kamiennych narzędzi, które można teraz oglądać w muzeum antropologicznym, dla którego w ogrodzie było również miejsce. Sama jaskinia jest również dostępna dla turystów i zachwyca stalaktytami i stalagmitami.

atrakcje Monako10atrakcje Monako11atrakcje Monako12