Pollensa (Mallorca) - kurort w północno-wschodniej części wyspy, u podnóża góry Serra de tramuntana ; W pobliżu znajdują się jeszcze 2 góry: Calvari i Puig de Pollensa. Ośrodek jest szczególnie popularny - można powiedzieć, że większość turystów, którzy byli na wakacjach w Pollensa, wracając na Majorkę, wolą spędzić tu znowu wakacje. Jeśli reszta kurorty zazwyczaj podzielone na "angielski", "irlandzki" i "niemiecki", następnie w Pollensa turyści z całego świata odpoczywają.

Pollensa

Miasto Pollensa ma starożytną historię i jest bogate w zabytki. Zostało założone w XII wieku przez Maurów. Miasto szybko rozwijało się zarówno pod panowaniem Maurów, jak i po zajęciu wyspy przez chrześcijan, ale w wyniku epidemii dżumy miasto zostało niemal całkowicie zniszczone. Drugie narodzenie zawdzięcza dominikanom; jego odbudowa rozpoczęła się w XVI wieku.

Jedną z głównych atrakcji jest dominikański klasztor San Domingo, w którym dziś działa miejskie muzeum Polenes. Na terenie klasztoru znajduje się kościół Nostra Senyora del Roser, w którym znajduje się ważne ciało. Można go jednak słuchać tylko w szczególnych przypadkach - na przykład podczas ważnych świąt katolickich. W kościele znajduje się ikona Matki Bożej, napisana w XV wieku. Latem w klasztorze odbywa się Festival de Musica de Pollensa.

Монастырь Сан-Доминго

Przed muzeum znajduje się unikatowy pomnik-rzeźba, wykonany w formie biblioteczki, a na końcach glinianych "książek" wskazano imiona 106 słynnych rzeźbiarzy.

Kolejną atrakcją jest kościół Nostra Senyora dels Angels, położony na centralnym placu miasta. Został zbudowany przez templariuszy w 1300 roku.

Церковь Nostra Senyora dels Angels

Centralny plac jest głównym miejscem wieczornych spacerów wczasowiczów; Często odbywają się w nim różne imprezy, takie jak koncerty, aw lipcu i sierpniu odbywa się tutaj festiwal muzyki klasycznej. Innym wielkim wydarzeniem odbywającym się na placu jest Mares de Deu dels Angels, kostiumowa uroczystość odtwarzająca bitwę mieszkańców miasta z 15 000-silną armią Maurów, dowodzoną przez pirata Draguta, która miała miejsce w 1550 roku. W akcji zazwyczaj bierze udział ponad tysiąc osób. Festiwal odbywa się na początku sierpnia.

Центральная площадь Польенсы

Ogrody Juan Marcha są praktycznie w centrum miasta. Jego ozdobą jest gotycka wieża z bluszczem i fontanną z posągiem.

Сады Хуана Марча

Kolejną ważną atrakcją jest wspinanie się po schodach po 365 stopniach na szczyt Kalwarii, do kaplicy na szczycie, na ołtarzu której znajduje się gotycki drewniany krzyż. "Kalwaria" oznacza to samo, co "Golgota" - wzgórze, którego nazwa pochodzi od tej góry w Jerozolimie. Co roku w Wielki Piątek wielu wierzących w czarne szaty wspina się na krzyż - procesja niesie krzyż z układem ciała Chrystusa, a kiedy osiąga szczyt, ciało zostaje usunięte z krzyża. Procesja odbywa się w całkowitej ciszy - tuż pod bitwą bębnów, a przy okazji ze szczytu wzgórza roztacza się piękny widok na miasto i port.

Лестница к вершине КальвариВершина КальвариВид с вершины Кальвари

Ulice miasta można również uznać za lokalny punkt orientacyjny. Pamiętaj, aby przechadzać się po nich i cieszyć się nieopisaną atmosferą średniowiecznego śródziemnomorskiego miasteczka.

Улицы Польенсы
Port lub podróż z Pollensa do Pollensa

Podobnie jak Soller, Pollensa ma satelitarne miasto o niemal identycznej nazwie - "Port of Pollensa", położone około 5 km od "głównego" miasta. Został otwarty w 1830 roku. Dzisiaj Port de Pollença, dawny port handlowy, jest właściwie centrum kurortu. Port nadal istnieje i jest jedną z głównych atrakcji kurortu. Dziś służy do parkowania jachtów i łodzi rybackich; chodź tu i wielkie statki. Z portu można wybrać się na wycieczkę łodzią na Minorkę lub do Cape Formentor . Molo jest wspaniałe - zostało rozbudowane w latach 90. ubiegłego wieku, a teraz robi ogromne wrażenie. W porcie jest kilka restauracji, ale ceny są zbyt wysokie.

Порт Польенса
Przylądek Formentor i latarnia morska

Cape Formentor - to jest "koniec ziemi", jak nazywają to miejscowi; Cape idzie do cieśniny dzielącej Majorkę i Minorkę. To jest rezerwat przyrody; Istnieje wiele szlaków turystycznych i tras rowerowych. Główną atrakcją peleryny jest latarnia morska, która działa od 1863 roku.

Маяк на мысе Форментор
Sezon plażowy i pogoda w ośrodku

Pollensa to 3 kilometry pięknej plaży. Ze względu na to, że zatoka jest niezawodnie chroniona przez dwa peleryny, prawie nie ma burz w zatoce, a obecność falochronów sprawia, że ​​kąpiel nawet zupełnie niedoświadczonym pływakom jest całkowicie bezpieczna. Nie ma tu również żadnych prądów podwodnych. Morze jest bardzo czyste, ale meduzy mogą pojawić się w środku sezonu (częściej w sierpniu, ale czasami w innych porach). W przypadku nagłego ukąszenia przez meduzę, musisz pilnie skontaktować się z ratownikami, którzy zawsze pełnią służbę na plaży.

Plaża znajduje się w południowej części kurortu, zejście do morza jest bardzo płynne. Istnieje wiele szerokich ścieżek, na których można chodzić i jeździć na rowerze.

Пляжи Польенсы

Pomimo faktu, że miasto jest najbardziej wysunięte na północ wyspy, pogoda w Pollens w lecie jest wystarczająco wysoka - temperatura wzrasta powyżej + 30 ° С. Najcieplejsze miesiące trwają od lipca do września włącznie. Nawet w lutym, który jest najzimniejszym miesiącem w kurorcie, średnia dzienna temperatura wynosi +13 ° С. Najbardziej mokry miesiąc to listopad: maksymalna liczba deszczowych dni w miesiącu to 9.

Gdzie się zatrzymać?

W Pollensa jest wiele hoteli, od tanich po najmodniejsze. Najbardziej popularne, według opinii, są Hotel Ca'l Lloro, Agroturismo Val de Pollensa 3 *, Posada de Lluk (położony w samym sercu miasta), L'Hostal - Hotel D'Interior 3 *, rodzinny hotel butikowy Son Sant Jordi, Son Brull Hotel & SPA 5 *, Hotel Desbrul, Ca Na Catalina i inne.

Отели Польенсы
Zakupy i jedzenie

Tygodniowy w niedziele w Pollensa jest dniem targowym. Na rynku, który działa na centralnym placu miasta Placa Major, można kupić zarówno produkty ogrodowe, jak i barwną miejscową ceramikę, tradycyjne hafty i inne pamiątki. Są tu butiki, w których można kupić wysokiej jakości przedmioty, w tym skórzane buty wiodących hiszpańskich marek, a także dekoracje wykonane przez światowej sławy fabryka Majirica .

Napoje najlepiej kupować w sklepie Mir w pobliżu portu - tutaj znajdziesz niesamowity wybór win i trunków. Zaraz za rogiem znajduje się cukiernia, w której można kupić tradycyjne lokalne słodycze.

Jeśli chodzi o jedzenie - w tym ośrodku w restauracji można spróbować tradycyjnych hiszpańskich i majorkańskich potraw. Owoce morza, dużo migdałów, oliwa z oliwek, różne rodzaje sera oraz lokalne wina i likiery - wszystko to w najbardziej niesamowitych kombinacjach, jakie można spróbować w restauracjach Pollensa.