Majorka (Hiszpania) jest popularnym kurortem śródziemnomorskim, jego nazwa oznacza "duże" w tłumaczeniu. Majorka to największa wyspa na Balearach, a najbardziej "główna" - tutaj znajduje się stolica wspólnoty autonomicznej - Palma de Mallorca. Jest jednak duży tylko w porównaniu z innymi wyspami - jego powierzchnia to niewiele ponad 3600 km² (dla porównania: obszar regionu Tula jest ponad 7 razy większy).

Jak ogólny jest termin "wyspa-kurort" zgodny z prawem? Całkiem, ponieważ długość linii brzegowej wyspy - 554 km, a prawie wszystko - piękne plaże.

Nawiasem mówiąc, wiele osób kłóci się o to, jak właściwie mówić - "Majorka" lub "Majorka". Uspokójmy debatujących: dobrze i źle, i tak dalej. Na Majorce są dwa oficjalne języki: hiszpański i kataloński (ponieważ większość mieszkańców wyspy to katalończycy), w języku hiszpańskim nazwa jest czytana na Majorce, na katalońsku - na Majorce.

Klimat Majorki

Jak przystało na wyspę położoną na Morzu Śródziemnym, na Majorce, klimat jest bardzo łagodny, lata są gorące i suche (a upały nie wyczerpują lata dzięki stałym bryzie morskiej), a zimy są dość ciepłe.

Zima charakteryzuje się wysoką wilgotnością, średnio 13-14 dni w miesiącu deszczu. Nawet w nocy temperatura powietrza nie spada poniżej zera, w ciągu dnia termometr rośnie w przybliżeniu do poziomu + 14 ° С (w styczniu do + 12 ° С). Ze względu na to Mallorca i zimą jest bardzo atrakcyjna dla turystów, zwłaszcza jeśli pamiętasz, że ceny tutaj w tym czasie są około trzy razy niższe niż w sezonie, a wiele sklepów sprzedaje.

майорка 2

W marcu-kwietniu cała bujna roślinność wyspy kwitnie na wyspie. Kwiecień to początek sezonu turystycznego, a maj to sezon na plażę: powietrze ogrzewa się do + 23 ... + 25 ° С, woda - do + 18 ° С. Nadszedł czas, aby uzyskać piękną opaleniznę i uprawiać różne sporty wodne!

Майорка3

Lato jest w sezonie, ceny na Majorce w tym czasie są wyższe niż w pozostałych miesiącach, ale potem można się zrelaksować, jak mówią, "zgodnie z pełnym programem". W lecie praktycznie nie ma deszczu na wyspie. Temperatura powietrza wynosi około + 29 ° C, woda + 25 ° C Ostatnim miesiącem sezonu plażowego jest wrzesień, ale w październiku wciąż są gorące dni, kiedy można pływać w morzu. Druga połowa października to ciężkie deszcze. Listopad jest mniej deszczowy i wciąż wystarczająco ciepły, w tym miesiącu jest dobry na spacery i zwiedzanie zabytków.

Kurorty: gdzie jest najlepszy czas?

Ci, którzy planują wakacje na Majorce, powinni wiedzieć, że kurorty wyspy mają pewną "specjalizację" - niektóre z nich lepiej nadają się do wypoczynku rodzinnego, inne - do hałaśliwych firm młodzieżowych.

  1. Ośrodki młodzieżowe Mallorca, najbardziej znane Magaluf , Arenal , Can Pastilla i Playa de Palma.
  2. Майорка4
  3. Ośrodki dla rodzin z dziećmi. Więcej pasuje Palma Nova , Cala d'Or, Santa Ponsa , Illetas , Może picafort .
  4. Ośrodki dla dwojga. Paguera i Andrax są idealne dla nowożeńców, którzy chcą przede wszystkim cieszyć się swoją firmą.
Майорка5

Wszystkie plaże Majorki są gminami, ich frekwencja jest bezpłatna, wystarczy zapłacić za korzystanie z usług (kanapa, parasol itp.) Na wyspie jest 200 plaż, a wiele z nich (ponad 30!) regularnie otrzymuje Błękitną Flagę ze względu na czystość i jakość świadczonych usług. Większość najlepsze piaszczyste plaże - Cala Ferrera, Cala Mayor, Cala San Vicente, Cala d'Or. Miłośników kamienistych plaż lepiej wybrać się do Son Caliu, Son Bunyolu, Monte de Ouro, Torrent de Pareis.

Майорка6
Rozrywka na wyspie

Oprócz atrakcji na plaży i wszelkiego rodzaju sportów wodnych, Mallorca oferuje swoim gościom bogatą listę rozrywek. Miłośników aktywnego wypoczynku czeka park Jungle z podwieszonymi torami o różnej złożoności, miłośnicy spacerów na łonie natury z przyjemnością odwiedzą dwór i Ogrody Alfabia , Park Przyrodniczy Albufera , park-rezerwowy Galazzo , Zarezerwuj Mondrago, i oczywiście kluby golfowe.

Mallorca7

Wszyscy odwiedzający wyspę bez wyjątku zachwycają się parkami wodnymi na wyspie, Natura Zoo Park w którym niektóre zwierzęta mogą być karmione i bawić się nimi, i od zoosafari podczas których można oglądać zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Майорка8

Osobno należy o tym wspomnieć Akwarium Palma de Mallorca - Jedno z największych i najlepszych oceanarium w Europie, w którym można spędzić cały dzień z przyjemnością.

A fani nocnej zabawy czekają na liczne nocne bary i dyskoteki Magalluf i Arenal, wśród których jest High School of Music, największy klub nocny na wyspie i jeden z największych w Europie.

Майорка9
Palma de Mallorca - perła wyspy

Miasto, które jest stolicą całego archipelagu, zostało założone przez rzymskiego dowódcę Quintza Cecilie Metell w 123 rpne. Niestety w mieście nie zachowały się budynki z tamtych czasów, ale nawet bez nich jest coś do podziwiania. Możesz po prostu spacerować ulicami miasta, podziwiać łaźnie na ulicy Serra i łuk na ulicy Almudeina z czasów panowania Maurów, Bazylikę św. Franciszka, wspaniałą architekturę hotelu Grand, Zamek Bellver (która jest jedyną okrągłą fortecą w Hiszpanii) i kościół św. Eulalii, pałac biskupi i ratusz. Możesz odwiedzić Muzeum Sztuki Nowoczesnej Hiszpanii i Pałacu Almudaina a następnie zrelaksować się na zacienionym bulwarze Paseo del Born.

Майорка13

A główną atrakcją miasta jest La Seu - Katedra w Palma de Mallorca , którego budowa rozpoczęła się w XIII wieku, a zmiany i uzupełnienia trwały do ​​początku XX (ostatni hiszpański architekt miał rękę w wielkim hiszpańskim architektu Antonio Gaudiego).

Майорка14

Jest bardzo malowniczy i zatoki, gdzie znajduje się Palma de Mallorca. Fani fotografii krajobrazowej powinni zabrać ze sobą aparat fotograficzny.

Historia wyspy i atrakcji, które przetrwały do ​​dziś.

Co zobaczyć na Majorce inne niż zabytki jego stolicy? Ponieważ wyspa ma bardzo bogatą historię, jest tu wiele zabytków, z których niektóre zostały zachowane od czasów przedromańskich. Możesz dowiedzieć się o bogatej przeszłości wyspy, odwiedzając Muzea Archeologiczne w Palma de Mallorca i Manacor, a także muzeum w Eskorce (niedaleko od Sa Calobra ) i ruiny starożytnego rzymskiego miasta Pollentia w pobliżu Alcudii.

Майорка15

Bogaty w wydarzenia i późniejszą historię wyspy. Na Majorce pozostało niewiele z mauretańskiej dominacji - pozostałości mauretańskich budynków służyły głównie jako podstawa do budowy nowych budynków. Ale teraz te budynki - w mniej lub bardziej przebudowanej formie - przetrwały do ​​dziś.

Warto zobaczyć fortecę Alcudii, która została zbudowana, by chronić wyspę przed piratami, starymi Klasztor Cartuja de Valldemossa który później, gdy był już hotelem, dał schronienie Chopinowi i George Sand, pałacowi króla Sancho (także w Valdemossa), Zamku Alaro niedaleko miasteczka o tej samej nazwie, Klasztor Lluc w Ince i Sanktuarium Matki Bożej Kury, Matki Bożej Gracii i Hermity de Sant Honorat na górze Rand Odwiedź dworek Els Calderers w pobliżu wioski San Hoan. I, oczywiście, jeśli czas na to pozwala - wybierz się na wycieczki góry serra de tramuntana które znajdują się pod ochroną UNESCO w kategorii "Krajobraz kulturowy". Te wycieczki na Majorce są jednymi z najbardziej popularnych. Jest tu kilka tras - zarówno pieszych, jak i rowerowych.

Майорка16

By the way, wycieczki rowerowe na wyspie są bardzo popularne, szczególnie interesujące są wycieczki w okolicy. Soller , Paguera, Cala Millor, a także z Valdemossa Deya i od Deya do Soller. Pozwalają naprawdę docenić naturalne piękno krajobrazów wyspy. Rower można wypożyczyć w prawie każdym mieście. A ponieważ odległości od jednego miasta do drugiego są tutaj małe, możesz łatwo odmówić wynajmowanego samochodu na rzecz roweru.

Oprócz wartości historycznych na Majorce są też naturalne atrakcje - przede wszystkim jaskinie krasowe, z których najciekawsze to jaskinie Smok , Campanet, Ams , Arta i Zhenova.

Майорка17
Wakacje na Majorce

Pod koniec grudnia Majorka obchodzi Święto flagi poświęcone Jaime I. 19 i 20 stycznia wyspa świętuje dzień Świętego Sebastiana, patrona Majorki. Uroczyste koncerty, procesje obecnie występują na całej wyspie.

Luty jest naznaczony karnawałem, który odbywa się w wigilię Wielkiego Postu.

Майорка18

Wiosną jest bardzo interesująco obchodzić Wielkanoc na Majorce, która obchodzi się tu na niespotykaną skalę. Święto zaczyna się w Niedzielę Palmową i trwa cały tydzień; Każdego dnia odbywają się uroczyste procesje, z których najwspanialszym i najbardziej imponującym jest "Krew Chrystusa" - procesja, która odbywa się w Wielki Czwartek.

Майорка19

W kwietniu na Majorce odbywa się festiwal tańców ludów świata. W maju wyspa obchodzi Dzień Zwycięstwa nad piratami. W tym dniu karnawał z występami. W czerwcu na wyspie odbywa się wiele różnych festiwali i uroczystości, z których jedną z najbardziej uderzających jest Noc św. Juana - święto nadchodzącego lata. A pod koniec czerwca możesz odwiedzić festiwal ceramiki produkcji lokalnej.

Początek sierpnia wyznacza święto Patronki Morza, które trwa cały tydzień.

Znacznie bogatszy na święta we wrześniu. Po pierwsze jest to festiwal winogron, którego głównym miejscem jest Binisalem. Po drugie - święto zbiorów melonów, które odbywa się w mieście Villafranca de Bonany, święto winogron, które trwa 9 dni i kończy się masową "walką" o kiście winogron.

Майорка20

I na koniec głównym festiwalem wyspy jest Dzień Wyspy, poświęcony zwycięstwu króla Jaime I nad Maurami. Główne festiwale odbywają się w Palma de Mallorca i Santa Ponsa. W listopadzie możesz odwiedzić Olive Festival - jasne i niezapomniane wakacje w wiosce Kaimari. Tutaj można nie tylko oglądać proces produkcji oliwy z oliwek, dla których wyspa jest tak słynna, ale także uczestniczyć w niej, a jednocześnie kupić różne lokalne przysmaki.

Zakupy na wyspie: produkty z krajowym kolorem i skórą!

Niemal każdy turysta uważa swój obowiązek przynieść z podróży coś dla rodziny i przyjaciół, i dla siebie jako przypomnienie wspaniałego czasu. Co zabrać ze swoimi bliskimi z Majorki? Sztuczne perły (tutaj jest jedna z najlepszych na świecie fabryki na jego produkcji), ceramiki, koronek i tradycyjnych majorkańskich przysmaków. Dla siebie możesz kupić galanterię skórzaną, w tym buty znanych na całym świecie hiszpańskich marek - powstają tu i tam są tylko grosze.

Майорка21

Przy okazji, jeśli pozwoli ci czas i pieniądze - odwiedź fabrykę pereł z przewodnikiem, dostaniesz naprawdę niezapomniane wrażenia! Zakupy na Majorce można to zrobić zarówno w dużych centrach handlowych lub sklepach turystycznych, jak i na targach i rynkach, które istnieją w prawie każdym mieście. Najlepsze zakupy odbywają się w "niskim sezonie": poza faktem, że ceny są już obniżone, to w tym czasie odbywają się różne wyprzedaże.

Jak dostać się na wyspę i iść dalej?

Najszybszym sposobem na dotarcie na wyspę jest samolot. Z Rosji są zarówno loty bezpośrednie, jak iz przesiadką lub - poza sezonem - lot czarterowy.

Port lotniczy Palma de Mallorca nazywa się Son Sant Joan. Znajduje się bardzo blisko stolicy, zaledwie 8 km od jej centrum, a z lotniska można dotrzeć do Palmy taksówką lub autobusem miejskim; w pierwszym przypadku podróż będzie kosztować około 20 euro, w drugim - 3 euro. Lotnisko ma 4 terminale. Można zamówić transfer .

Майорка10

Na wyspę można dostać się w inny sposób - na przykład dobrze rozwinięta jest komunikacja z kontynentalną częścią Hiszpanii: z Barcelony można dotrzeć do Palma de Mallorca promem towarowo-pasażerskim w ciągu 8 godzin, a jeśli korzysta się z katamaranu - do 4,5 godziny, a szlak morski z Walencji do Palmy będzie trwał, w zależności od rodzaju statku, od 4 do 8 godzin. Wodą można dostać się na Majorkę iz innych Balearów - Menorca i Ibiza.

Майорка11

Wyspa jest bardzo dobrze prowadzona przez transport miejski. Są to zarówno autobusy miejskie, jak i dwie linie starej linii kolejowej (jedna z nich łączy się Palma de Mallorca z Solier , drugi - z Inca i Manacor).

Майорка12

Możesz podróżować metrem do samej Palma de Mallorca - jest tam 1 linia, w tym 8 stacji metra i 1 stacja naziemna.

Ale jeśli chcesz zwiedzić więcej zabytków w różnych miejscach na wyspie - ma to sens samochód do wynajęcia . Wypożyczalnia samochodów na Majorce jest stosunkowo niedroga, cena zależy od klasy samochodu i sezonu, w którym odwiedzasz wyspę. Twój samochód może czekać na ciebie na lotnisku w dniu przyjazdu, a zostawisz go tam, kiedy odjedziesz.