Trudno nie zgodzić się z tym, że metro jest bardzo wygodne i szybkie. rodzaj transportu jeśli są dobrze utrzymane stacje metra zarówno na lotnisku w Madrycie, jak i na stacji kolejowej, tak, na przedmieściach. Podróżowanie przez stolicę Hiszpanii po raz pierwszy, być może, podróżowanie metrem jest także bezpieczne i oszczędne, nie tylko w zakresie finansów, ale także czasu. Ponadto część tego madryckiego metra jest także historycznym muzeum i pomnikiem, które za mniej niż pięć lat zacznie obchodzić pierwszą rocznicę stulecia.

Głęboka historia

Data otwarcia pierwszej linii metra w Madrycie iw całej Hiszpanii - 17 października 1919 r., jest to 3,5-kilometrowa droga składająca się z 8 stacji. Ponadto tunele były bardzo zwarte, długość fartucha nie przekraczała 60 m, a szerokość toru wynosiła 1445 mm. W 1936 r. Metro w Madrycie miało już 3 linie i było połączone ze stacją kolejową. Podczas hiszpańskiej wojny domowej stacje służyły za schrony przeciwatomowe. W 1944 r. Uruchomiono czwarty oddział, aw latach sześćdziesiątych miasto i przedmieścia były już połączone. W 2007 roku otwarto trzy filie "lekkiego metra". Tak zwane tramwaje szybkobieżne, które biegną po powierzchni, czasami schodzą pod ziemię, gdy trzeba omijać obiekty kultury.

W madryckim metrze znajduje się zamknięta stacja - "Chamberí", nazywana jest stacją duchów. Jest częścią pierwszej otwartej linii, ale przeszła rekonstrukcję w 1966 roku, dzięki czemu była bardzo blisko do następnej stacji. Zostało otwarte 24 marca 2008 roku już jako podziemne muzeum.

Drugie podziemne muzeum powstało na stacji "Karpan" na linii 6. W okresie podziemnych prac remontowych od 2008 do 2010 roku. odkryto wiele flory i fauny kopalnej, które zamieszkiwały terytorium współczesnego Madrytu prawie 15 milionów lat temu. W rezultacie udekorowali przejścia stacji.

Najpierw pierwszy, ja drugi

Metro w Madrycie zajmuje drugie miejsce w Europie Zachodniej po Londynie. Jeśli przejmiemy całe terytorium Europy, to na trzecim miejscu, ustępując nawet Moskwie. Ogólny schemat składa się z 13 linii, a drugi został wprowadzony całkiem niedawno. Jego sieć metra łączy 327 stacji, ma dwa pierścienie promieniowe i rocznie transportuje ponad 600 milionów ludzi.

Cała powierzchnia metra podzielona jest na 6 stref, największa z nich, strefa A, jest cechą miasta - około 70% całkowitej długości szyn. Pozostałe strefy to: północ, południe, zachód, wschód i TFM (satelity miejskie i przedmieścia). Jak wszędzie, każda linia metra wyróżnia się własnym kolorem i nazwą. W metrze w Madrycie nazwa jest podawana przez początkowy i końcowy przystanek. Linie dzwonka są łatwe do zapamiętania: №№ 6 i 12.

Схема метро Мадрида

Długość piętra między stacjami wynosi około 800 metrów, każdy pociąg składa się z 4-5 samochodów, ale na mniej popularnych trasach lub w nocy liczba jest zmniejszona do trzech.

Co roku na początku września festiwal Flamenco odbywa się bezpośrednio w metrze na jednej ze stacji. Tancerze i muzycy występują przed pasażerami przez pięć dni, jednocześnie stacja pomieści widzów do półtora tysiąca osób.

Jak korzystać i nie zgubić się w metrze w Madrycie?

Godziny metra w Madrycie - codziennie od 6 rano do 1:30. W godzinach szczytu odstępy między pociągami wynoszą tylko 2 minuty, a do zamknięcia lub w weekendy już 15 minut. W różnych obszarach przedziały ruchu są różne. Gdy przenosisz się z jednej strefy do drugiej, wymagana jest transplantacja.

Warto zauważyć, że ruch pociągów w metrze jest po lewej stronie, z wyjątkiem linii Endaya - Madryt, aby przejść do innej platformy, należy użyć skrzyżowania lub klatki schodowej (nie wszystkie stacje mają ruchome schody). Ważne słowo w systemie metra - "Salida" - przetłumaczone na język rosyjski oznacza "wyjście". Na każdej stacji znajduje się mapa metra i znaki przejścia, a także szczegółowy opis zabytków kilku bloków nad głową.

Kolejny interesujący punkt: nie wszystkie samochody otwierają drzwi automatycznie, czasami trzeba nacisnąć przycisk, a jeszcze rzadziej kręcić klamką, uważaj. Ponadto, samochody nie zawsze ogłaszają stację, a twoim punktem orientacyjnym są świecące deski i wzorce ruchu.

Powinieneś wiedzieć, że oprócz języka hiszpańskiego na stronie internetowej oraz w terminalach biletowych, możesz dołączyć angielski. Ale bezużyteczne jest szukanie mapy lub mapy metra po rosyjsku.

Opłata za metro w Madrycie

Bilety sprzedawane są głównie w kasach i automatach. Co więcej, maszyny akceptują rachunki papierowe, monety, a nawet rozdają tę zmianę. Jedyne, co ignorują eurocenty, więc trzeba szukać innego sposobu na ciekawostki. Bilet przechodzi przez bramkę, wzięty z tylnej strony ze znakiem kompostownika. Za każdym razem, przechodząc przez bramkę, jedna podróż jest potrącana z biletu.

Jedna opłata za przejazd metrem to 1,5 euro, dzieci do lat 4 są bezpłatne. Optymalnie jest kupić bilet natychmiast za 10 podróży po mieście za 11,2 euro, będzie to o wiele tańsze. Bilet taki nie wygasa i może zostać przeniesiony na innego turystę. Jeśli wybierasz się na lotnisko, to przy wyjściu będziesz musiał zapłacić kolejne 1,5 €. W takich pociągach z reguły znajduje się kontroler, który może wyjaśnić koszt metra w Madrycie i czas pracy, jeśli zapomniałeś. Ważne jest, aby zachować bilet do końca podróży.

Turyści chętnie zwiedzają liczne atrakcje, polecają kupić tzw. Abono Turistico - bilet turystyczny na 1,2,3,5 i 7 dni. 7-dniowy karnet kosztuje 70,80 €. Obowiązuje we wszystkich środkach transportu w strefie A, w tym. oraz w metrze w Madrycie, oprócz taksówki miejskiej. Kupując taki bilet, musisz pokazać Stacja dywanowa dowód osobisty, a dzieci od 4 do 11 lat dokonają 50% zniżki.

Interesujące fakty:

  • na całym świecie tylko Madryt i Tokio mają dwa promieniowe pierścienie;
  • najgłębsza stacja schodzi pod ziemią na 49 metrów;
  • nie możesz się martwić, jak długo działa metro w Madrycie? po jego zamknięciu specjalne autobusy nocne kursują wzdłuż linii metra;
  • umieszcza przejścia w niskim suficie, jeśli twój wzrost wynosi powyżej 178 cm - bądź ostrożny.