Transport publiczny w Madrycie jest bardzo dobrze rozwinięty. Obejmuje metro, autobusy miejskie, taksówki i pociągi elektryczne - jak w prawie każdej innej stolicy Europy; Ponadto istnieje również "lekki metro" - metro ligera, kolejka linowa (wisząca droga) i tramwaj. Transport miejski obejmuje również rowery, motocykle i skutery.

Autobusy

Miejskie autobusy w Madrycie można warunkowo podzielić na dzień i noc.

Większość autobusów dziennie kursuje od 6.00 do 00.00, przerwa między lotami to 10-15 minut. Siecią tras autobusowych zarządza EMT. Sieć tras jest bardzo obszerna, ale w godzinach szczytu dużo szybciej, jak się okazuje, porusza się metrem, chociaż dla autobusów na głównych ulicach Madrytu przydzielane są specjalne trasy.

Jedna podróż w autobusie kosztuje 1,50 euro, abonament za 10 podróży (jak w przypadku metra) kosztuje 12,20. Zakupiony bilet należy odnotować w specjalnej maszynie znajdującej się w kabinie. Aby wsiąść do autobusu (a także wydostać się z niego) jest to możliwe tylko na przystanku autobusowym, a autobus zatrzymuje się tylko wtedy, gdy są tacy, którzy chcą odjechać (kto powinien nacisnąć specjalny przycisk) lub którzy chcą wsiąść do autobusu - powinni poinformować o swoim zamiarze przez "głosowanie" autobusu.

Na przystanku można zobaczyć rozkład jazdy dla każdej trasy przechodzącej przez ten przystanek, a także uzyskać mapę trasy w kioskach EMT pod adresem Puerta del Sol lub Square Cibeles (bezpłatnie).

Autobusy nocne kursują od 23.20 do 05.30 i nazywane są "Sowa" (Buho). Wszystkie trasy zaczynają się od placu Sibeles i kończą na nim. W sumie są 24 nocne trasy. Przerwa ich ruchu - do 35 minut, w noc przed weekendem lub święta - 15-20 minut, cena jak w autobusach dziennych. Witryna autobusów turystycznych: http://www.madridcitytour.es/en.

Bilety turystyczne

Turyści mają możliwość zaoszczędzić na przejazdach autobusowych, kupując Abono Turistico, a oprócz tego Kartę Madrycką. Abono Turistico pozwoli Ci wydawać mniej pieniędzy na wycieczki do odkrywania atrakcji, takich jak Chinchon, Escorial , Toledo , Aranjuez, itp. W ramach takiej subskrypcji możesz podróżować w strefie transportowej A (metro, pociąg, autobus) oraz w niektórych strefach transportu T (metro, metro ligero i tramwaj). Taka subskrypcja jest rejestrowana, jest wydawana na podstawie paszportu. Ma okres ważności 1, 2, 3, 5 lub 7 dni (z rzędu od daty zakupu, a nie od dni, w których go używałeś). Koszt zależy od tego, ile dni abonament zostanie obliczony, oraz od strefy transferu. W związku z tym dla strefy A cena subskrypcji wynosi 8,40, 14,20, 18,40, 16,80 i 35,40 euro, a dla strefy T - 17, 26,40, 35,40, 50,80 i 70, 80 euro.

Przejęcie Karty Madryckiej pozwala bezpłatnie odwiedzić około pięćdziesięciu osób popularne muzea , zlokalizowane w Madrycie i jego okolicach (wśród których, oczywiście, Muzeum Prado , Centrum sztuki królowej Sofii , Muzeum Thyssen-Bornemisza itp.), Pałac Królewski , Akwarium Zoo , park rozrywki i park Faunia, kino Imax, a także zaoszczędzić na odwiedzaniu niektórych restauracji, klubów nocnych i sklepów. Ponadto, kupując kartę Madrid Card, otrzymasz bezpłatnie mapę Madrytu i przewodnik po mieście. Karta jest kupowana na okres 1, 2, 3 lub 5 dni, kosztuje 47, 60, 67 i 77 euro dla dorosłych oraz 34, 42, 44 i 47 euro dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Autobus turystyczny

Turyści, którzy właśnie przybyli do stolicy Hiszpanii i chcą się o tym przekonać, będą wygodnie korzystać z jednej z dwóch tras turystycznych, z których pierwsza odjeżdża z placu w pobliżu Muzeum Prado i tam wraca (pierwszy lot to 10.05, drugi - 18.05, czas trwania podróży to 1 godzina 45 minut), a drugi - z placu Neptuna (czas podróży jest taki sam, czas wyjazdu to 12.15 i 16.05). Przez jeden dzień, korzystając z autobusu turystycznego, dorośli muszą zapłacić 21 euro, za 2 - 25, koszt biletu zniżkowego, odpowiednio, 10 i 13 euro (jest on przeznaczony dla pasażerów w wieku od 7 do 15 lat i powyżej 65 lat).

Stacja metra

Madryt Underground - jeden z 10 najdłuższych systemów na świecie i drugi w Europie Zachodniej (w pierwszej kolejności to londyńskie metro). Obejmuje 13 linii i 272 stacje, a całkowita długość systemu wynosi 293 km. Schemat metra w Madrycie można zobaczyć na każdej stacji, w każdym wagonie metra, a dodatkowo - za darmo w kasie.

Nie wszystkie samochody są wyposażone w automatyczne drzwi: w niektórych z nich, aby się otworzyć, trzeba nacisnąć przycisk lub obrócić specjalną dźwignię.

Czas pracy metra w Madrycie wynosi od 6.00 do 01.00. Jedna podróż kosztuje półtora euro, abonament za 10 podróży - 11,20 euro. Na linii TFM (strefy B1, B2 i B3) podróż jest nieco droższa: jedna podróż to 2 euro, podróż na 10 wyjazdów to 12,20 euro. Również droższe jest taryfa do / z lotniska - 3 euro. I powinieneś zwrócić uwagę na ten niuans: siedząc w metrze na lotnisku, płacisz za podróż natychmiast, podróżując z miasta, płatność jest dokonywana przy wyjściu; często obcokrajowcy nie wiedzą o tym, więc linie mają kontroler, pomagając przy zakupie biletu. Drobni pasażerowie (do 4 lat) mogą bezpłatnie korzystać z metra w Madrycie. Metro w Madrycie Metro: http://www.metromadrid.es/es/index.html, numer referencyjny: + 34 (91) 345 22 66.

Łatwe Metro

Oprócz zwykłego metra, w Madrycie jest jeszcze światło - metro Ligero. W rzeczywistości jest to raczej szybki tramwaj, ale szybkie tramwaje w stolicy Hiszpanii są przydzielane w osobnym środku transportu (są one omówione poniżej). Lekkie pociągi metra są przeznaczone do transportu pasażerów, ale w weekendy rowery są w nich dozwolone.

Linie metra ligero w Madrycie 3, pierwszy łączy Pinar de Chamartín z Las Tablas, ma 9 stacji, w drugim pociągu z kolonii Hardini do stacji Aravac (13 stacji), trzeci również od Kolli Hardin, ale już do Puerou de Boadilla (w tej linii znajduje się 16 stacji). Niektóre stacje lekkiego metra są podziemne, niektóre - naziemne. Informacje na temat taryfy, tras i rozkładu jazdy pociągów na tych liniach można znaleźć na stronie internetowej metra Ligero.

Wszystkie pociągi są wyposażone w poważny system bezpieczeństwa (obejmuje on automatyczne sterowanie - samą kompozycję i jej oświetlenie, system ograniczenia prędkości i system ochrony przed kolizją). Ten rodzaj transportu może być również wykorzystywany przez osoby niepełnosprawne - zarówno o ograniczonej mobilności, jak iz problemami z czujnikami.

Kup bilet na przejazd w dowolnej maszynie. Lekki metro działa od 5,45 do 0,45. W większości preparatów musisz nacisnąć dźwignię lub przycisk na drzwiach, aby otworzyć drzwi. Lekka stacja metra w Madrycie: http://www.metroligero-oeste.es/.

Szybki tramwaj

Szybka linia tramwajowa w Madrycie jedzie wzdłuż pierścienia o długości 8,2 km i łączy 16 przystanków. Czas podróży na całej trasie wynosi 27 minut; ponieważ na trasie znajduje się 8 pociągów, przerwa między pociągami wynosi tylko 7 minut. Strona szybkiego tramwaju Madrytu: http://www.viaparla.com/.

Droga zawieszona (kolejka linowa)

Wisząca droga łączy park Casa de Campo z innym zielonym masywem, Pintor Rosales. Przechodzi na wysokości 40 metrów i pozwala zobaczyć z góry niesamowite widoki Madrytu i jednocześnie posłuchać historii zabytki miasta (w kabinach brzmi nagranie audio). Długość drogi wynosi 2,5 km. Koszt podróży na jedną stronę kosztuje 3,5 euro dla dorosłych i 3,4 dla dzieci, a przy zakupie biletu w obie strony podróż będzie kosztować 5 euro dla dorosłych i 4 dla dzieci. Witryna zawieszenie w Madrycie: http://teleferico.com/.

Taxi

Taxi w Madrycie - dość popularna i powszechna forma transportu; do miasta przybywa ponad 15 tysięcy taksówek, które są dość łatwe do rozpoznania nawet z daleka - są białe, ozdobione czerwonym paskiem i herbem miasta. Koszt taksówki w Madrycie jest stosunkowo niski - w ciągu dnia (od 6 rano do 9 wieczorem) 1 euro za 1 km + koszt lądowania, który w większości miejsc w mieście wynosi 2,4 euro. Koszt taksówki w Madrycie sprawia, że ​​ten rodzaj transportu jest tak popularny wśród mieszkańców i turystów.

Możesz zatrzymać taksówkę w dowolnym miejscu, tylko podnosząc rękę, ale na wypadek, gdybyś usiadł na przystanku autobusowym lub kolejowym, a także w pobliżu centrum wystawowego Fair Park Juan Carlos I, podróż będzie kosztować więcej za 3 euro (to dodatkowa opłata za lądowanie w te miejsca); przy lądowaniu na lotnisku marża będzie wynosić 5,5 euro. Istnieje również specjalna noworoczna marża - od 21.00 w dniu 31 grudnia do 6.00 dnia 1 stycznia wynosi ona 6,70 euro. Na ulicach Madrytu można zauważyć taki znak - na niebieskim tle biała litera "T": wyznaczone są postoje taksówek, w większości przypadków płatność za podróż akceptowana jest tylko gotówką, karty kredytowe akceptują bardzo ograniczoną liczbę taksówkarzy, jest też specjalna taksówka dla osób niepełnosprawnych. Przewożenie wózka inwalidzkiego odbywa się bez dodatkowych opłat.

Dane kontaktowe:

Telefon taksówkowy:

  • +34 (91) 371 21 31 (Independent Radio-Taxi);
  • +34 (91) 547 82 00 (Radio Telephone Taxi);
  • +34 (91) 445 90 08 (Tele-Taxi).

Taxi dla osób niepełnosprawnych:

  • +34 (91) 547 82 00;
  • +34 (91) 547 86 00.

Strona usługi zamawiania taksówek do innego miasta lub lotniska: http://kiwitaxi.ru/.

Rowery, motorowery i skutery

Rowery, motorowery i motocykle są popularnym sposobem podróżowania po stolicy Hiszpanii, dzięki czemu można je uznać za jeden z rodzajów transportu publicznego w Madrycie, zwłaszcza że Madryt często porusza się nie sam, ale na wynajętych pojazdach. Dla motocyklistów zainstalowano nawet specjalne dodatkowe światła drogowe - na tych samych biegunach, co reszta, ale na poziomie oczu motocyklisty, aby powielić sygnał świetlny. Na motocyklistów nakłada się rygorystyczne wymagania - muszą oni posiadać uprawnienia kategorii "A" i używać kasku.

Aby wziąć motocykl lub rower do wynajęcia, musisz mieć prawo i paszport.

W ostatnich latach w Madrycie była jeszcze jedna usługa - wypożyczalnia skuterów elektrycznych. Dostarcza go firma Hertz, która zajmuje się leasingiem samochodów na całym świecie. Aby wypożyczyć skuter, musisz mieć również prawo i paszport; minimalny wiek kierowcy skutera to 25 lat. Dziś usługa znajduje się w pobliżu głównych dworców kolejowych w Madrycie.

Kolej

Na przedmieściach Madrytu można się tam dostać koleją. Podmiejskie pociągi kursują w odstępach 15-30 minut, a ponadto dość punktualnie, chociaż na hiszpańskich liniach kolejowych opóźnienie jest zwykle rozpatrywane w porządku rzeczy.

Po wykupieniu biletu, musi on zostać zapisany do końca podróży, ponieważ w przypadku braku takiego biletu będziesz musiał najpierw zapłacić grzywnę kontrolerowi, a dopiero potem zostaniesz zwolniony z pociągu. Stacje kolejowe, z których odjeżdżają pociągi podmiejskie, znajdują się pod ziemią; to jest Atocha , Chamartin, Principe Pio, Nuevos Ministerios, Piramides, Embajadores, Mendez Alvaro. Są również podłączone do sieci metra. Większość pociągów podmiejskich kursuje od 5.30 do 23.30, harmonogram ich ruchu można zobaczyć na stacjach. Tutaj możesz również kupić bilet na 1 podróż, na 10 lub miesięczną "podróż".

Скоростной трамвайПоезд в МадридеПодвесная дорога