Toledo to jedno z najpiękniejszych miast na świecie, położone niedaleko Madryt ma ponad dwa tysiące lat historii. Główna część atrakcji miasta Toledo w Hiszpanii koncentruje się w historycznej części Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zapewniamy, że w Toledo jest wiele interesujących rzeczy dla turystów! Brukowane uliczki starego centrum, które obejmuje tylko dwa bloki, są otoczone okazałymi budynkami. Nic dziwnego, że Toledo nazywa się "miastem trzech kultur": w architekturze starego miasta pozostał ślad

Katedra

Katedra w Toledo znajduje się we wschodniej części Plaza of the Assembly, uważanej za znak rozpoznawczy i jedną z najlepszych hiszpańskich katedr gotyckich. Jego 90-metrowa dzwonnica jest widoczna w dowolnym miejscu w mieście. Budynek wzniesiono na przestrzeni dwóch i pół wieku (1227 - 1493 r.) Wejście do świątyni - "Brama Przebaczenia" zdobią kamienne rzeźby przedstawiające słynne sceny biblijne. Istnieje przekonanie, że ten, kto przechodzi przez bramę, uwalnia wszystkie swoje grzechy.

Zabytki Toledo2Zabytki Toledo3

Muzeum Sztuki

W centrum miasta znajduje się słynne Muzeum Sztuki w Toledo. Na wystawach muzealnych można zobaczyć dzieła sztuki, zabytkowe meble i inne artefakty, które powstały w XV-XX wieku. Budynek muzeum jest zbudowany na miejscu, gdzie kiedyś był dom wielkiego hiszpańskiego artysty greckiego pochodzenia El Greco, stąd nazwa Casa Museo de El Greco - Muzeum El Greco. Wśród malarzy, których obrazy są eksponowane w muzeum, Murillo, Tristan i oczywiście sam El Greco.

Zabytki Toledo4Zabytki Toledo5

Twierdza Alcazar

Szczególnym miejscem wśród muzeów Toledo jest twierdza Alcazar - pałac, który służył jako rezydencja hiszpańskich monarchów. Później w twierdzy założono więzienie i działała szkoła wojskowa. Teraz muzeum sił zbrojnych kraju znajduje się w Alcazar.

Zabytki Toledo6Zabytki Toledo7

Kościół Sao Tome

Kościół San Tome jest interesujący, ponieważ został przebudowany z budynku meczetu, dzięki czemu unikalna dzwonnica zachowała kształt minaretu. W kościele znajduje się obraz "Pogrzeb hrabiego Orgaza", stworzony przez El Greco, który jest arcydziełem malarstwa.

Zabytki Toledo8Zabytki Toledo9

Kościół San Roman

Jedną z atrakcji Toledo jest kościół San Roman, w którym obecnie mieści się Muzeum Kultury Westgoth. Ekspozycja muzeum obejmuje korony z VI-VII wieku. Ściany budynku zdobią unikalne freski, których powstanie pochodzi z XIII wieku.

Zabytki Toledo10Zabytki Toledo11

Muzeum Sztuki Arabskiej

W pałacu Talier de Moro znajduje się Muzeum Sztuki Arabskiej. Wnętrze zdobią pięknie zachowane elementy dekoracyjne z XIV wieku, w tym drewniane sufity w stylu arabskim i łukowe drzwi ozdobione wykwintnymi wzorami.

Zabytki Toledo12Zabytki Toledo13

Toledo otoczone jest murami obronnymi o długości prawie czterech kilometrów, które wraz z bramą stanowią fragment architektury militarnej. Wycieczki do Toledo obejmują zwiedzanie młyna najsławniejszego bohatera literackiego Hiszpanii, Don Kichota i Dam jego serca w El Tabos, warsztaty do produkcji narodowych potraw, szkatułki, biżuterię, a także prywatne mini-fabryki, wykuwanie broni w starym stylu dla miłośników egzotyki. Najbardziej popularną bronią produkowaną tutaj jest "Ostrza Toledo".

Zabytki Toledo14Zabytki Toledo15

Toledo słynie z doskonałej kuchni kastylijskiej, oferując różnorodne dania z mięsa, ryb rzecznych, serów. Smakosze będą oferowane żabie udka , gotowane według specjalnej receptury i zupę Burgos składającą się z jagnięciny i raków. Turyści odwiedzający Toledo zdecydowanie powinni spróbować niezwykle smacznego kastylijskiego marcepanu.

Zabytki Toledo16Zabytki Toledo17

W Toledo jest wiele miejsc, w których pobyt jest bardzo interesujący dla turystów, dlatego planując podróż do starożytnego hiszpańskiego miasta, trzeba co najmniej 3-4 dni zwiedzać najsłynniejsze zabytki.