Stacja Atocha w Madryt wyróżnia się w szeregach swoich kolegów - można śmiało powiedzieć, że taka stacja nie jest już nigdzie. Chodzi o to, że stacja Atocha to nie tylko stacja kolejowa, ale także ogród botaniczny. I przyjeżdżaj tutaj nie tylko ci, którzy muszą gdzieś pojechać pociągiem, ale także po prostu podziwiać piękne rośliny, usiąść w kawiarni prawie obok tropikalnego ogrodu, zobaczyć oryginalne rzeźby, które zdobią stację.

Nazwa "Atocha" jest tłumaczona jako "drok", ale stacja nazywa się nie na cześć buszu, ale na cześć bramy, gdy już tu się znajduje, a następnie rozebrana. Otrzymał to imię 9 lutego 1851 roku.

Z Atocha w Madrycie pociągi odjeżdżają do Toledo, Aranjuez, Guadalajara, Segovia, Escorial, Avila, Cuenca, Alcalá de Henares. Zjeżdża tu 13 linii pociągów podmiejskich. Przyjedź tu i metrem.

Historia budowy

Dworzec kolejowy Atocha w Madrycie jest nie tylko największym, ale i najstarszym. Został zbudowany w 1851 r. Na polecenie królowej Izabeli II, opublikowanej 6 kwietnia 1845 r. Budowa została przeprowadzona pod nadzorem markiza z Salamanki, a autorem projektu był francuski inżynier Eugene Flachat.

Stacja stała się miejscem przyjazdu / odjazdu pociągów łączących Madryt z Aranjuez, stąd pociąg do rezydencji królewskiej, znajdujący się w Aranjuez, odjechał. W ludziach ten pociąg nosił nazwę "truskawka".

W 1891 roku stacja została poważnie uszkodzona w pożarze. W 1892 r. Wzniesiono tutaj nowy budynek dworca, zaprojektowany przez architekta Alberto de Palacio, jednym z inżynierów projektu był Gustav Eiffel, autor legendarnego symbolu Paryża. Następnie był on wielokrotnie rekonstruowany - przez 100 lat pojemność stacji wzrosła czterokrotnie.

Warunkowo stacja kolejowa w Madrycie Puerta de Atocha jest podzielona na 3 części: stację pociągów międzynarodowych i międzymiastowych Puerta de Atocha, podmiejską stację Atocha Cercanias i stację metra Atocha Renfe. Stacja metra znajduje się pod aleją Ciudad de Barcelona.

Na zewnątrz stacji

Jak możemy to dzisiaj zaobserwować, stacja stała się stosunkowo niedawno, w 1992 roku; Przebudowa związana była z igrzyskami olimpijskimi w Barcelonie. Wejście do stacji zdobią 2 rzeźby głów dzieciaków - jedna z otwartymi oczami, druga z zamkniętymi.

Stary budynek dworca - ten, w którym obecnie znajduje się ogród botaniczny - zachował swój pierwotny układ. Gładkie wygięcia fasady, czyste linie i wieża w kształcie rombu ozdobiona zabytkowymi zegarami sprawiają, że budynek jest pożądanym obiektem do fotografowania, a elementy konstrukcyjne starej stacji wykonane są z czerwonej cegły i białego dekoracyjnego kamienia naturalnego, który wydobywano w Arizie (prowincja Saragossa); dekoracje wykonane z terakoty, dobrze harmonizujące z ceglanymi ścianami. Wewnętrzny styl jest eklektyczny. Wysokość nawy głównej wynosi 27 metrów, rozpiętość 48 metrów, a długość 152 m. Dach został wykonany w Belgii systemem sztywnym. Budynek jest zbudowany w formie litery U, która jest otwarta część skierowana w stronę placu cesarza Carlosa V.

Oddzielna hala nowoczesnego planowania została zbudowana specjalnie dla szybkiego pociągu Madryt-Sewilla. Okrągły budynek, który w rzeczywistości jest stacją - drugą główną atrakcją stacji wraz z wieżą zegarową. W pobliżu budynku stacji znajduje się pomnik ofiar aktu terrorystycznego z 2004 roku.

Ogród botaniczny

Ogród botaniczny (nie mylić z Królewskie Ogrody Botaniczne !) zajmuje 4 000 m 2 . Znajduje się bezpośrednio pod pomostem. Wcześniej istniały sposoby, w jakie przybywały pociągi, ale po rekonstrukcji do "odbioru" pociągów wybudowano nowe hale, a stary zamienił się w park.

W ogrodzie znajduje się ponad 7 tysięcy roślin specjalnie przywiezionych tutaj z Azji i Australii i żyją ponad 550 gatunków zwierząt i ptaków, a także ryby i żółwie w dwóch bardzo przytulnych i pięknych stawach (łącznie około 22 gatunków). Tu rosną ogromne paprocie, różne krzewy i palmy; Ścieżki wyłożone są mozaiką, na nich jest wiele ławek, gdzie goście stacji lubią się relaksować. Wchodzenie do ogrodu botanicznego najlepiej z Paseo de la Infanta Isabel.

Infrastruktura

Atocha ma doskonałą infrastrukturę - są sklepy, kawiarnie, a nawet nocne kluby. Możesz bezpiecznie nazwać stację centrum handlowo-rozrywkowym. Istnieją również hotele tutaj z możliwością wynajęcia pokoju na godzinę. W pobliżu stacji znajduje się dobrze wyposażony parking i postój taksówek.

Kioski biletowe i poczekalnia

Aby kupić bilety, musisz najpierw dowiedzieć się, gdzie dokładnie należy to zrobić:

  1. Centro de Viaje - te kasy biletowe mogą kupować bilety na dowolny pociąg i na dowolną liczbę, płatność gotówką lub kartą. Aby kupić bilet, musisz mieć przy sobie dokument tożsamości. Przed wejściem do kas biletowych musisz oderwać bilet z numerem seryjnym; kiedy jest podświetlona na tablicy wyników - możesz przejść do licznika biletów na bilet. Kasy biletowe dla szybkich pociągów, w których można kupić bilety kolejowe po Cuenca lub Toledo, działa jak Centro de Viaje.
  2. Venta de Bilettes - kasy biletowe, sprzedające bilety na pociągi podmiejskie. Łatwo je odróżnić od innych: znajdują się obok kołowrotów i mają czerwono-biały znak. Zapłata za zakup biletów w takich kasach może odbywać się wyłącznie gotówką.

Bilety można również kupić w automatach, ale często są wadliwe. Stację Atocha można kupić (a także wynająć lub wymienić) i bilety na pociągi odjeżdżające ze stacji Chamartin i odwrotnie.

Poczekalnia mieści się między 2 a 3 drogami, do których można się dostać po przejściu kontroli (kontrola została zaostrzona po atakach terrorystycznych z 11 marca 2004 r., Kiedy stacja była głośna). Jest tablica z rozkładem jazdy pociągu. Wszystkie informacje są wyświetlane nie tylko w języku hiszpańskim, ale również w języku angielskim.

Godziny pracy stacji

Informacja dla tych, którzy chcą korzystać ze stacji Atocha jako węzła komunikacyjnego: godziny pracy samej stacji - od 5 rano do 1 rano każdego dnia. Komory do przechowywania działają do 22.40. Bilety można kupić w weekendy od 5.30 do 22.30, w weekendy od 6.15 do 22.30.

Jak dostać się do stacji?

Dojazd do Atocha zależy od tego skąd pochodzisz. Jeśli z centrum miasta można dojść do niego (na przykład od Square Cibeles wędrówki zajmie około 15 minut).

Do stacji można dojechać autobusami nr 10, 19, 24, 45, 47, 57, 85, 102 lub metro - niebieska linia (linia nr 1) firmy Atocha Renfe. Ci, dla których Madryt nie jest ostatecznym celem, ale stacja tranzytowa, muszą wiedzieć, jak dostać się z lotniska w Madrycie do Atocha. Możesz to zrobić:

  • samochodem (taksówką) na autostradzie M-40 (droga zajmie około 15 minut, będzie kosztować około 27-30 euro);
  • Metro (droga kosztuje 5 euro i zajmie 45 minut); możesz wziąć jedną z dwóch stacji metra - Aeroporto T1, T2, T3 i Aeroporto T4 i wziąć różowy oddział 8 do stacji Nuevos Ministerios, idź do niebieskiego oddziału 10 i dostać się do stacji Tribunal, przejdź do niebieskiego oddziału 1 i dostać się do Atocha Renfe ;
  • pociąg podmiejski z terminala T-4; podróż zajmie około 25 minut, podróż będzie kosztować 2,55 euro, pociągi chcą z półgodzinną przerwą;
  • autobusem ekspresowym za 5 euro (i 35-40 minut na podróż); autobusy odjeżdżają z terminali T1, T2 i T4 (0 piętro) w odstępie 15 minut, zwanym Express Line Atocha Renfe-Aeropuerto, autobusy są pomalowane na żółto.
Станция АточаЗона прибытияВокзал Аточа - вид изнутри
Ботанический сад посредине вокзалаПруд в ботаническом садуСкульптура пассажира