W Madrycie prawie każdy muzeum Wartości artystyczne różnych kierunków i epok są zachowane. Pasja do malowania jest nieodłącznym elementem człowieka przez cały czas, więc władcy Hiszpanii przez wiele stuleci gromadzili zbiory obrazów, gobelinów, rycin. Ale gdy wyrafinowany turysta chce coś zobaczyć, z pewnością odwiedzi Muzeum Thyssen-Bornemisza.

To muzeum - największa prywatna kolekcja obrazów na świecie do 1993 roku, teraz stan. W tym numerze Hiszpania udało się ominąć swojego stałego rywala - Wielką Brytanię. Muzeum Thyssen-Bornemisza znajduje się w Madryt i wchodzi do "Złotego Trójkąta Sztuki" wraz z Muzeum Prado i The Queen Sofia Centre of the Arts . W zbiorach malarstwa znajdują się dzieła szkół holenderskich, angielskich i niemieckich, obrazy włoskich artystów, a także mało znane dzieła amerykańskich mistrzów drugiej połowy XX wieku. Obrazy zajmują wszystkie pomieszczenia pałacu księcia Villahermosa, niewielka ich część jest obecnie eksponowana w Barcelonie.

Historyczne detale

Zbiór obrazów bierze swój początek w Wielkim Kryzysie, kiedy nastąpiła masowa odsprzedaż dzieł sztuki z powodu trudności finansowych. Baron Heinrich Thyssen-Bornemis był zamożnym niemieckim przemysłowcem, co pozwoliło mu na wykupienie arcydzieł z amerykańskich skrytek, europejskich zgromadzeń, od krewnych i powrót do ich historycznej ojczyzny, do Europy. Pierwszym zakupem była praca Vittore Carpaccio "Portret rycerza". W sumie baron kupił około 525 obrazów, które zostały przetransportowane do Szwecji i udekorowane na pierwszej wystawie.

W 1986 roku, na zaproszenie rządu hiszpańskiego, cała kolekcja (a jest to około 1600 arcydzieł!) Przeprowadzono się do Madrytu do centrum miasta do pałacu, a sześć lat później, za pośrednictwem żony barona, wszystkie obrazy zostały zakupione na specjalnych warunkach przez królestwo. Zdaniem ekspertów cena transakcji była około trzykrotnie mniejsza od wartości rynkowej.

W Muzeum Thyssen-Bornemisza znajdują się dzieła takich mistrzów jak: Memling, Carpaccio, Albrecht Durer, Raphael, Rubens, Van Gogh, Claude Monet, Picasso, Pete Mondrian, Egon Schill, Rubens, Gauguin i wielu innych. Przez prawie sto lat jedna rodzina tworzyła niepowtarzalne kreacje wszystkich kierunków.

Epoki umieszczane są w chronologii, sięgającej XIII wieku, a kończącej się nowoczesnością. Spadkobiercy barona nadal kupują obrazy i umieszczają je w muzeum, które ze względu na brak lokali w 2004 r. Zdecydowało się na zwiększenie. W rezultacie do zamku został dołączony nowoczesny kompleks wystawienniczy z otwartym tarasem. W muzeum odbywają się także wystawy tematyczne i koncerty.

Kiedy i jak odwiedzić?

Galeria obrazów w Madrycie działa codziennie od 10 do 19 po południu, w przypadku wystawy tymczasowej harmonogram prac ustalany jest indywidualnie. Bilet do Muzeum Thyssen-Bornemisza można kupić w kasie online lub zamówić telefonicznie. Dla emerytów i studentów UE rabaty są zapewnione, dzieci poniżej 12 lat są bezpłatne. Ceny biletów i harmonogram prac, proszę sprawdzić na stronie internetowej. W muzeum nie będzie można wejść do środka z dużymi torbami, plecakami, parasolami, żywnością. Ponadto nie można robić zdjęć.

Możesz dostać się do Thyssen Museum of Bornemisza transport publiczny :

  • metro oddział L12 do stacji Banco de España;
  • na trasach nr 1, 2, 5, 9, 10, 14, 15, 20, 27, 34, 37, 41, 51, 52, 53, 74, 146 i 150;
  • pociągiem do stacji Atocha lub stacji Recoletos;
  • samochodem na współrzędnych: długość geograficzna - -3,694894122753908, szerokość geograficzna - 40,41582644548819.

Do wiadomości dla koneserów:

  • dzieło niektórych autorów można zobaczyć tylko w Muzeum Thyssen-Bornemisza;
  • podstawa kolekcji - portrety i krajobrazy;
  • oprócz obrazów można podziwiać akwarele, rzeźby, meble.
Вид на музей с улицыВнутренний двор музеяСовременная пристройка музея
Картины в музееСкульптуры музеяВыставка картин в стиле поп-арт