Puerta del Sol - "Brama Słońca" - słynny plac Madrytu, nazwany po bramach, które tu osiedliły się. Dlaczego tak nazwano bramy, nie wiadomo dokładnie: albo dlatego, że jechały ściśle na wschód (i dzięki nim można było zobaczyć, jak wschodzi słońce), albo z powodu obrazu dysku słonecznego na bramie. Brama istniała do 1521 r. Po ich rozbiórce zwiększyła się powierzchnia terenu. Tutaj wybudowano klasztor, kościół i dom publiczny (który, nawiasem mówiąc, wkrótce przeniesiono na pobliską ulicę). Już w XVII wieku nad źródłem należącym do kościoła postawiono fontannę, wokół której wkrótce osiadł rynek.

W 1766 r. Na placu Puerta del Sol doszło do głośnego buntu "Płaszcz i czapek", w 1808 r. Rozpoczęło się tam ludowe powstanie, skierowane przeciwko jarzmowi napoleońskiej Francji. W 1812 r. Ogłoszono tu, a później, w 1814 r. - to tutaj spalono hiszpańską konstytucję. Proklamacja Republiki Hiszpańskiej w 1930 r. Została również dokonana z balkonu Domu Poczty.

Obszar - skrzyżowanie ośmiu ulic; ma kształt półksiężyca. Puerta del Sol była w Madryt na pierwszym placu, na którym pojawiło się światło gazowe, a następnie elektryczne, tu właśnie przejeżdżał pierwszy tramwaj konny, pierwszy tramwaj elektryczny i pierwszy samochód w Hiszpanii, pierwsza linia metra położona była również pod tym placem. Oto najlepsze słodycze w Mallorquina, które należy odwiedzić po spacerze po placu.

Ponadto istnieją muzea , biura, hotele i ministerstwa.

Pomnik króla

Zabytki królów w Madrycie są liczne. Ale król, którego pomnik konny wzniesiono na Puerta del Sol, rzeczywiście zasługiwał na prawo do unieśmiertelnienia: mówi się, że Carlos III "przyjął Madryt w glinie i pozostawił sam siebie w marmurze". Zrobił wiele nie tylko dla miasta, ale dla całego kraju: wraz z nim miasto miało fajki wodne, oświetlenie i brukowane ulice, potroiły się wpływy państwa, powstało wiele szkół, szkół wojskowych i seminariów.

Pomnik niedźwiedzia

Niedźwiedź zjada truskawkowe drzewo lub niedźwiedzia, nie jest znany, ale fakt pozostaje: niedźwiedzie były tu wcześniej obficie, tak że niezdarne, razem z tym samym drzewem, nawet dostały się na herb Madrytu. Drzewa truskawkowe w Hiszpanii nie są rzadkością, a teraz można je zobaczyć na ulicach Madrytu, rosnąc w samych wannach.

Pomnik niedźwiedzia znajdował się wcześniej bezpośrednio przed budynkiem poczty, a obecna lokalizacja została przeniesiona dopiero w 2009 roku.

Punkt odniesienia

Madryt znajduje się w samym centrum kraju. A w centrum Madrytu jest Puerta del Sol. Dowodem na to jest odpowiednia płyta z miedzi, z punktem odniesienia - tutaj zaczyna się "zero kilometrów" dróg Hiszpanii.

Poczta domowa

Dom poczty - Real Casa de Carreras - został wzniesiony w 1761 roku. Dziś budynek jest rządem Autonomicznego Regionu Madrytu, tutaj zegar, który 31 grudnia o północy informuje Hiszpanów o nadchodzącym Nowym Roku. To tutaj zbór zjada 12 winogron pod bitwą (po jednym za każdy cios) i składa 12 życzeń, a następnie tych, którzy oglądają transmisję z placu w telewizji. Tradycja, która weszła w życie Hiszpanów w XIX wieku, zapuściła korzenie i w innych krajach latynoskich. Na placu przed świętami Bożego Narodzenia ustaw gigantyczną choinkę.

Na fasadzie Domu Poczty znajdują się tablice pamiątkowe przypominające tragiczne wydarzenia z życia kraju: powstanie, które miało miejsce 2 maja 1808 r., Oraz eksplozje w pociągach elektrycznych w marcu 2004 r.

Kościół San Ginés

Kościół San Ginés znajduje się w pobliżu placu. Ten kościół jest bardzo czczony i dość niezwykły: po pierwsze jego adres to 13, co dla świątyni jest niesamowitym wyjątkiem. Po drugie, w kościele, tuż u stóp Matki Boskiej, znajduje się wypchany krokodyl. Został przedstawiony Theotokosowi przez ekscentrycznego Hiszpana-podróżnika, który, według niego, był w stanie ocalić się przed krokodylem tylko dzięki gorącej modlitwie. Ponadto kościół słynie z tego, że słynny poeta Lope de Vega został tutaj ochrzczony, a inny sławny pisarz Francisco de Quevedo był tam żonaty. W poniedziałki, w określonym czasie, można obejrzeć słynny obraz "Czyszczenie", należący do pędzla El Greco.

Dokładny wiek kościoła jest nieznany; pierwsza wzmianka w źródłach pisanych o tym znajduje się już w IX wieku.

Jak się tam dostać?

Możesz dotrzeć do kwadratu o 1, 2 lub 3 linie metro (zjazd na stacji Puerta del Sol) lub autobusem: trasy nr 3, 16 i 26 (przystanek Pta del Sol - Carretas) lub nr 51 (przystanek Alcala - Pta del del). Również turyści będą zainteresowani Plac Cibeles i Plaza Mayor , do którego można dotrzeć pieszo w ciągu 5 minut.

Пуэрта-дель-СольОбщий вид площадиФорма полумесяц
Дом почтыНулевой километрЗдания на площади
Памятник МедведюЦерковь Сан-ХинесПамятник Карлосу III