Soller (Mallorca) to miejscowość w Toskanii Góry Serra de Tramuntana , nad którą wznosi się najwyższa góra na wyspie - Puig Mayor. Oto miasto Soller, a miasto, zwane Port de Soller, z ośrodkiem jest drugim. Jednak uwaga zasługuje na obydwa i znajdują się one dość blisko siebie.

Z Palmy do Sollera

Miasto znajduje się 35 km od Palma de Mallorca. Jak dostać się do Sollera? Możesz to zrobić szybciej lub bardziej formalnie. Będzie szybciej wynajęty samochód (na autostradzie MA-11 możesz wybrać, czy chcesz skorzystać z płatnego tunelu lub wybrać się na bezpłatną górską serpentynę), czy też na miejski autobus.

сольер майорка1

Dłuższa, ale bardziej romantyczna podróż odbywa się koleją stary pociąg . Pociąg Palma-Soller odjeżdża z punktów końcowych sześć razy dziennie. Droga, która została zbudowana na początku wieku w rekordowym czasie (jej konieczność wynikała z faktu, że Soller praktycznie odcięty jest od reszty wyspy górami), przechodzi przez bardzo malowniczy teren - z okien samochodu można podziwiać gaje owocowe, lasy, górskie krajobrazy. Nawiasem mówiąc, sam pociąg jest historycznym widokiem: samochody z początku wieku całkowicie zachowały swoje oryginalne wnętrze.

сольер майорка

Pociąg odjeżdża ze stacji w Palma (znajduje się niedaleko Plaza Hiszpanii). Jeśli usiądziesz po lewej stronie, będziesz miał więcej przyjemności z widoków, które otwierają się z okna.

Z pociągu można iść, a nie na ostatnim przystanku, ale na przykład w Bunyola i iść do ogrodów Alfabia.

Sóller

Miasto leży w dolinie otoczonej licznymi gajami pomarańczowymi i cytrynowymi. Systemy irygacyjne zostały tutaj stworzone przez Arabów. To gaje pomarańczowe, które zawdzięcza swojemu imieniu - w języku arabskim Sulyar oznacza "złotą dolinę". Cała dolina jest ulubionym miejscem wypoczynku dla tych, którzy preferują ekoturystykę.

Jedną z atrakcji miasta Soller są lody, które można kupić w sklepie naprzeciwko marketu.

Są tu inne ciekawe miejsca. Na przykład głównym placem miasta jest Plac Konstytucji, gdzie znajduje się bank Soller, zbudowany w stylu secesyjnym, a także kościół miejski. Na placu znajduje się wiele fontann i kawiarni z otwartymi tarasami.

Kościół św. Bartłomieja jest budowlą z połowy XIII wieku. Kilkakrotnie przeszła reorganizację. Główna część nawiązuje do stylu barokowego z XVII i XVIII wieku, natomiast fasada została zaprojektowana w stylu "nowoczesnym", a górny kościół nawiązuje do stylu neogotyckiego.

сольер майорка3

Szczególną uwagę należy zwrócić na wąskie uliczki miasta, gdzie donice z kwiatami znajdują się bezpośrednio po chodniku.

сольер майорка4

Soller oferuje turystom całą sieć turystycznych szlaków górskich, z których wiele przechodzi ścieżkami położonymi przez lokalnych górników. Trasy różnią się czasem trwania. Jeśli nie jesteś zbyt doświadczonym turystą - podejdziesz do trasy Cami del Rost, zaprojektowanej na 2-3 godziny. Zaczyna się po drugiej stronie ulicy od stacji benzynowej na obrzeżach miasta i prowadzi do wioski Deya, przechodząc przez dwory S'Heretat, Ca'n Prohom i Son Coll.

Kolejną atrakcją Soller jest międzynarodowy festiwal folklorystyczny, odbywający się tu od 1980 roku. Odbywa się w lipcu.

Ogród botaniczny

Ogród Botaniczny de Soller znajduje się na obrzeżach miasta. Jardi Botanic de Soller jest mały - jego powierzchnia wynosi około hektara. W ogrodzie znajdują się rośliny Majorki i innych wysp Morza Śródziemnego. Ogród został otwarty w 1992 roku. Jest warunkowo podzielona na 3 strefy: rośliny z Balearów, dziką florę innych wysp i etnobotan. W ogrodzie znajduje się wiele małych zbiorników wodnych, w których kwitną różne rośliny wodne. W ogrodzie znajduje się Muzeum Balearskich Nauk Przyrodniczych. Wizyta w ogrodzie wraz z muzeum zajmie Ci około 2 godzin.

Bilet kosztuje 5 euro.

сольер майорка5
Od Soller do Soller: "Orange Express"

Jeśli chcesz kontynuować podróż retro transportem - odejdź z Soller do Port Soller (znajdują się one w odległości około 5 km).

Z miasta Soller do portu można dojechać tramwajem retro 5 E. Droga zajmie Ci około pół godziny. Ścieżka nie jest bardzo zauważalna - przechodzi przez prywatne domy i rzadziej występujące mandarynki i gaje pomarańczowe.

Tramwaj nazywa się "Orange Express" - i dzięki kolorowi samego tramwaju, a przede wszystkim dzięki temu, że był to ten transport, kupcy wysyłali pomarańcze do portu.

Koszt podróży to 5 euro, a bilet kupuje się bezpośrednio od konduktora. Są "pomarańczowe" co pół godziny.

сольер майорка6

Port Sóller to port handlowy, rybacki i morski. Jego głębokość wynosi 4-5 metrów. Ma 226 miejsc do cumowania. Zatoka, w której znajduje się port, jest prawie okrągła. Z portu można wybrać się na spacer i odwiedzić zatoczki, do których można dostać się tylko z morza. Możesz też udać się statkiem do Palma de Mallorca.

сольер майорка7

To jest starożytne miejsce "pirackie". Więcej na ten temat dowiesz się odwiedzając Muzeum Morskie.

сольер майорка8

Port Solier preferuje starszą publiczność - głównie dzięki obecności ścieżek spacerowych i absolutnego spokoju panującego tutaj: nie ma tutaj sklepów ani nocnych klubów. Ale tutaj możesz zanurzyć się w absolutny relaks i jak się zrelaksować. A jeśli chcesz rozrywkę - stąd łatwo dostać się do Palmy lub innych "aktywnych" kurortów.