Watykan jest najmniejszym i niezależnym państwem na świecie (niewiele więcej niż San marino i Monaco ). Miasto ma niewielką liczbę mieszkańców i zajmuje niewielką powierzchnię.

Odwiedzając Watykan, którego zabytki znajdują się na tak małej powierzchni, zachwyci Cię piękno i wielkość dzieł mistrzów architektury i sztuki.

Kaplica Sykstyńska w Watykanie

Kaplica uważana jest za główną atrakcję tego kraju. Został zbudowany pod koniec XV wieku pod kierunkiem architekta George'a de Dolce. Inicjatorem był papież Sixt the Fourth, na którego cześć nazwano później chór. Według legendy katedra została zbudowana na miejscu dawnej areny cyrku Nerona, gdzie został stracony apostoł Piotr. Katedra została kilkakrotnie przebudowana, ale mimo, że zewnętrzna część budynku wygląda niepozornie, luksusowa dekoracja wnętrza po prostu imponuje.

Od XV wieku do dziś w kaplicy odbywają się spotkania katolickich kardynałów (konklawe), by wybrać nowego papieża po śmierci obecnego.

Atrakcje w Watykanie2

Watykan: Katedra św. Piotra

Katedra w Watykanie jest "sercem" państwa.

Apostoł Piotr został wybrany na głowę chrześcijan po ukrzyżowaniu Chrystusa. Jednak na rozkaz Nerona został również ukrzyżowany na krzyżu. Stało się to w 64 rne. W miejsce jego egzekucji zbudowano katedrę św. Piotra, gdzie jego relikwie znajdują się w ziemskiej grocie. Również pod ołtarzem bazyliki znajduje się ponad sto grobowców z ciałami niemal wszystkich papieży.

Katedra jest urządzona w stylu barokowym i renesansowym. Jego powierzchnia wynosi około 22 hektarów i może jednocześnie pomieścić ponad 60 tysięcy osób. Kopuła katedry jest największa w Europie: jej średnica wynosi 42 metry.

W centrum katedry znajduje się figura św. Piotra z brązu. Jest znak, zgodnie z którym możesz złożyć życzenie i dotknąć stopy Piotra, a wtedy to się spełni.

Atrakcje Watykanu3

Pałac Apostolski w Watykanie

Pałac Papieski w Watykanie jest oficjalną rezydencją papieża. Oprócz apartamentów papieskich, zawiera bibliotekę, muzea Watykanu, kaplice, budynki rządowe Kościoła rzymskokatolickiego.

W pałacu Watykanu znajdują się obrazy tak znanych artystów, jak Raphael, Michelangelo i wielu innych. Raphael's Staats są arcydziełami malarstwa światowego do dziś.

Watykan 4

Ogrody Watykańskie

Historia ogrodów w Watykanie rozpoczyna się od końca XIII wieku za panowania papieża Mikołaja III. Początkowo uprawiali owoce i warzywa, a także zioła lecznicze.

W połowie XVI wieku papież Pius IV wydał dekret nakazujący oddanie północnej części ogrodów pod ozdobny park i dekorację w stylu renesansowym.

W 1578 roku rozpoczęto budowę Wieży Wiatrów, w której obecnie znajduje się obserwatorium astronomiczne.

W 1607 roku mistrzowie z Holandii przybyli do Watykanu i zaczęli tworzyć w ogrodzie liczne kaskady fontann. Woda do ich napełnienia została zabrana z Jeziora Bracciano.

Od połowy XVII wieku papież Klemens Jedenasty zaczął uprawiać rzadkie gatunki subtropikalnych roślin w ogrodzie botanicznym, aw 1888 roku w ogrodzie otworzono watykańskie zoo.

Obecnie Ogrody Watykańskie zajmują ponad 20 hektarów, głównie na Watykanie. Większość ogrodu wokół obwodu jest ogrodzona murem Watykanu.

Wycieczka po ogrodach watykańskich potrwa nie więcej niż dwie godziny. Cena biletu wynosi 40 dolarów.

Atrakcje Watykanu5

Przez wiele stuleci Watykan jest centrum przyciągania turystów, ponieważ jego terytorium zawiera najlepsze dzieła architektury i sztuki mistrzów z różnych epok.