Na terenie dzisiejszych Włoch znajduje się wnętrze Rzymu Watykan - enklawa państwa krasnoludów. Historia Watykan zaskakuje i inspiruje, a niewielki rozmiar miasta pomieścił wiele kulturalnych, historycznych, architektonicznych zabytków, które po prostu zapierają dech w piersiach. Porozmawiajmy o jednym z nich.

Stworzenie Raphaela Santi

"Stanza" w tłumaczeniu z języka włoskiego - pokój. Stanis Rafała - cztery pokoje Pałac Papieski w Watykan , którego projekt w różnych czasach fascynował Raphael Santi, jego mentor Perugino i ich zwolennicy.

Ściany i sufity pomalowane są freskami, których piękno zaskakuje i zachwyca odwiedzających pałac. Każdy rysunek charakteryzuje się harmonijnym wykonaniem, realistyczną fabułą, szczegółem, głębokim znaczeniem. Istnieje legenda, według której papież Juliusz II, widząc dzieła Raphaela, przyszedł rozkoszować się i kazał zniszczyć ukończoną pracę innych artystów. Odtąd młody pisarz był odpowiedzialny za malowanie papieskich komnat.

Stanza della Senyatura

Największą popularnością cieszy się pierwsza zwrotka, którą zaprojektował Rafael Santi, nazywa się Stantsa della Senyatura. Prace nad malowaniem pokoju trwały trzy lata (od 1508 do 1511), mimo dość młodego wieku, Santi zdołał stworzyć wyjątkowe dzieło sztuki. Wszystkie freski pierwszej zwrotki są tematycznie zjednoczone i dotykają ważnego tematu ludzkiej działalności w duchowej doskonałości i samowiedzy.

Warto zauważyć, że nazwa Stantsi della Senyatura jest dosłownie tłumaczona jako "znak, znak, pieczęć". Był to pokój, w którym papież podpisał dokumenty. Fakt ten stał się decydujący, gdy rozważano kwestię zmiany nazwy izb.

Najlepszym dziełem tej zwrotki i całej twórczości Rafaela według historyków i historyków sztuki jest fresk "Szkoła ateńska". Ujmuje spór starożytnych greckich filozofów Arystotelesa i Platona, dyskutując o świecie ludzkich idei i świata duchowego. Również na tym muralu są inni wybitni filozofowie, a nawet sam Rafael. Bohaterowie starożytności są zewnętrznie podobni do bohaterów średniowiecza - oznacza to bliski związek między filozofią starożytności a średniowieczną teologią.

Фреска Афинская школа, Станца делла СеньятураФреска Мудрость, умеренность и сила, Станца делла СеньятураФреска Парнас, Станца делла Сеньятура
Stantza d'Eliodoro

Przez kolejne trzy lata Rafael poświęcił freski w pokoju, zwany Stantz d'Eliodoro. Freski tego pokoju są zjednoczone tematem Bożej ochrony, która jest strzeżona przez Kościół.

Głównym freskiem komnaty jest obraz przedstawiający syryjskiego dowódcę wojskowego Eliodorusa, wygnanego ze świątyni w Jerozolimie przez anioła-jeźdźca. Nazwisko bohatera służyło jako nazwa strof. W pokoju znajdują się jeszcze dwa murale poświęcone wydarzeniom, które nie były bez pomocy boskiej mocy. Obraz "Ekskomunika Apostoła Piotra z lochu" Apostoła Piotra przedstawia biblijną historię, zgodnie z którą anioł pomógł uwolnić się do uwięzionego w więzieniu apostoła. Pozostały fresk "Msza w Bolsenie" opowiada o cudzie, który wydarzył się w 1263 roku. Podczas nabożeństwa, niewierny duchowny przejął hostię - ciasto, które jest używane podczas sakramentu sakramentu, w jego rękach zaczęło krwawić.

Изгнание Элиодора из Храма в Иерусалиме, Станца д’ЭлиодороФреска Месса в Больсене, Станца д’ЭлиодороФреска Изведение апостола Петра из темницы, Станца д’Элиодоро
Stanza Incendio di Borgo

Trzecia zwrotka to ostatnia, nad którą pracował mistrz Rafael. Nazywa się Encendio di Borgo, na cześć tytułowego fresku, ozdobionego jedną ze ścian pokoju. Temat Incendio di Borgo wiąże się z pożarem, który otacza dzielnicę Borgo, która znajduje się w pobliżu Pałacu Papieskiego Watykanu. Tradycja mówi, że papież Leon IV zdołał zatrzymać ogień i uratować wierzących mocą cudownego krzyża.

Generalnie trzecia zwrotka opowiada o życiu i czynach papieża Juliusza II i papieża Leona X. Prace nad inskrypcją Encendio di Borgo trwały od 1514 do 1517 lat. W 1520 r. Rafael zmarł, a ukończenie dzieła zostało wykonane przez jego najbardziej utalentowanych studentów.

Фреска Инчендио ди Борго в одноименной Станце
Stanza Constantine

Ostatnią z czterech komór papieskiego pałacu jest Stantsa Constantine. Jest on wykonany zgodnie ze szkicami Rafaela, ale nie przez niego, ale przez jego uczniów. Freski w pokoju opowiadają o walce w Imperium Rzymskim między cesarzem i poganami. Kompozycja Stants składa się z kilku fabularnych obrazów, z których pierwszym jest fresk "Wizja krzyża". Według legendy, cesarz Konstantyn przygotowujący się do decydującej bitwy z Maksencjuszem, ujrzał na niebie promienny krzyż z napisem "Podbój Sima".

Kontynuuje kompozycję obrazu przedstawiającego bitwę mostu Mulva i obrzęd chrztu zgodnie z chrześcijańskimi prawami, które Pan zakończył podpisaniem "Daru Konstantyna". Tradycja mówi, że to wtedy cesarz nadał papieżom kartę i jednocześnie nieograniczoną władzę w zachodniej części Wielkiego Cesarstwa Rzymskiego.

Фреска Крещение императора Константина, Станца КонстантинаФреска Битва у Мульвийского моста, Станца КонстантинаФреска Видение Креста, Станца Константина
Przydatne informacje

Ponieważ klepki Raphaela są częścią Muzeów Watykańskich , aby je zobaczyć, musisz odwiedzić kompleks muzealny. Wejście jest dozwolone, jeśli jest jeden bilet wstępu, którego koszt dla dorosłych wynosi 16 euro, dla uczniów, studentów i emerytów jest to dokładnie dwa razy tańsze. Cena biletu kupionego przez Internet będzie droższa za 4 euro.

Muzeum Watykańskie jest otwarte codziennie, z wyjątkiem niedziel. Od poniedziałku do piątku muzeum działa od 8:45 do 16:45, w sobotę od 8:45 do 13:45. Ważne jest, aby wiedzieć, że zwiedzanie muzeum w zbytnie otwarte lub stroje kąpielowe jest zabronione.

Dotarcie tam jest łatwe, a jednocześnie dostępnych jest kilka metod.

  1. Jeśli jedziesz metrem, musisz wybrać jedną z linii pociągów A i przesiąść się do przystanku Cipro-Musei Vaticani lub Ottaviano-S. Pietro. Następnie chodź przez około 10 minut.
  2. Możesz także wsiąść do autobusów nr 32, 81, 982, kierując się na plac Risorgimento. Następnie, tak jak w pierwszym przypadku, będziesz musiał trochę przejść. Ponadto można przejść tramwajem numer 19, który nie tylko zabierze Cię do muzeum, ale także przejedzie przez miasto.