Główny landmark Watykan jest Watykańska Biblioteka Apostolska - najbogatsza biblioteka, która zarządza rękopisami średniowiecza i renesansu. Papież - Mikołaj V założył bibliotekę w XV wieku. Zbiory biblioteczne są stale uzupełniane, a dziś ponad półtora miliona książek, około stu pięćdziesięciu tysięcy rękopisów, osiem tysięcy trzysta inkunabułów, ponad sto tysięcy sztychów, trzysta tysięcy monet i medali. Watykańska Biblioteka Apostolska składa się ze szkoły zajmującej się szkoleniem bibliotekoznawstwa, laboratorium, w którym odzyskuje się kopie zbiorów.

Jak biblioteka zmieniła się i rozwijała?

Zbierz eksponaty biblioteki rozpoczęły się w IV wieku. Wydarzenie to związane jest z imieniem papieża Damaszku I. Najpierw dokumenty przechowywane były w archiwum, a dopiero w VI wieku powołano pierwszego bibliotekarza. W średniowieczu Watykańska Biblioteka Apostolska była wielokrotnie plądrowana, a wiele dokumentów nieodwracalnie zaginęło.

Założycielem istniejącej biblioteki watykańskiej uważany jest za papieża Mikołaja V. Jego poprzednicy również gromadzili i przechowywali cenne dzieła, ale to właśnie papież Mikołaj V znacznie zwiększył fundusze biblioteki, głównie dzięki jego osobistej kolekcji. Eksponaty biblioteczne stały się ogólnodostępne w 1475 r. I liczyły ponad dwa i pół tysiąca egzemplarzy. Zapoznanie się z dokumentami było dozwolone tylko na miejscu pod ścisłym nadzorem bibliotekarza.

Pod batutą papieża Leona X Biblioteka Watykańska nabyła wiele rękopisów, ponieważ uważał za uzupełnienie i powiększenie kolekcji jako swoją główną misję. W 1527 r. Biblioteka została ponownie zdewastowana, zniszczona, a wiele dokumentów zostało zniszczonych. Papież Sykstus V postanowił przenieść bibliotekę do nowej lokalizacji. Architekt Domenico Fontana zbudował budynek, w którym później została umieszczona Watykańska Biblioteka Apostolska. Był znacznie większy niż wcześniej, a drewniane szafy zaczęto wykorzystywać do przechowywania eksponatów.

Po XVII wieku pojawiła się tradycja przyjmowania kolekcji osób i osób królewskich w prezencie. Watykańska Fundacja Biblioteki Apostolskiej została również uzupełniona ze względu na rękopisy skradzione podczas wojny w innych państwach. W związku z tym należy wspomnieć o królowej Szwecji Christinie, która przekazała bibliotece wiele interesujących książek zebranych przez nią i jej ojca w różnych krajach na całym świecie.

Na początku XVIII wieku Klemens XI posunął naprzód ekspedycję do Syrii i Egiptu, aby wzbogacić i uzupełnić zbiory biblioteki. Znaleziono ponad 150 papierów wartościowych, które zdobiły kolekcję Biblioteki Watykańskiej.

Inwazja wojsk Napoleona była kolejnym krokiem w rozwoju biblioteki, ponieważ wiele egzemplarzy tej kolekcji zostało uprowadzonych i wywiezionych z kraju. Później większość skradzionych została zwrócona do Watykanu.

Rok 1855 stał się znaczący dla Biblioteki Watykańskiej, ponieważ zbiór kolekcji zawierał książki hrabiego Chikonyara i manuskrypty Kardynała Maj, które liczyły około 1500.

Nowym kamieniem milowym w rozwoju biblioteki był wybór papieża Leona XIII, wielkiego reformatora. To on otworzył czytelnie i udostępnił drukowane książki. Założył laboratorium konserwatorskie, opracował zasady kompilacji katalogów rękopisów, które wciąż obowiązują do dziś. Papież Leon XIII znacznie zwiększył liczbę eksponatów Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej w Watykanie.

Zadania, które Biblioteka Watykańska wzywa do realizacji:

  • zachowywać powierzone mu wartości kulturowe;
  • uzupełnić kolekcję wszelkimi eksponatami;
  • prowadzić badania naukowe
  • zaktualizować środki techniczne;
  • wymieniaj doświadczenia z kolegami z różnych krajów.
Idziemy w podróż po salach biblioteki

Watykańska Biblioteka Apostolska jest ogromna, a dla wygody podzielona jest na sale tematyczne. W 1611 r. Pojawiła się sala, zwana salą weselną Aldobrandini. Zawiera ten sam fresk, który przedstawia ślub Aleksandra Wielkiego i Roxanne. Również w sali przechowywane są inne freski starożytności, odnoszące się do IV BC. e. W sali papirusu są przechowywane "Ravensky papyri" Również w hali są eksponowane kostki złota z wrażeniem scen z życia ludzi z tamtych czasów.

W 1690 r. Otwarto Salę Aleksandra. Freski zdobiące ściany pokoju mówią o życiu i śmierci papieża Piusa. O życiu i pontyfikacie papieża Pawła V powiedzcie dwie z tej samej sali. Magazyn Biblioteki Palatynów to Galeria Miejska VIII. Również w pobliżu okien tego pokoju można zobaczyć instrumenty astronomiczne.

Hala, w której przechowywane są artefakty wczesnych chrześcijan, została otwarta w 1756 roku. Znaleziska starożytnych Etrusków i Rzymian znajdują się w Muzeum Sztuki Świeckiej Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej. Miejsce, w którym znajdowały się naczynia i naczynia, nosi nazwę Kaplicy Piusa V. Eksponaty są dość interesujące, wiele z nich jest zrobionych z metali szlachetnych. Galerię Klemensa zdobią freski artysty Angelisa, przedstawiające sceny z życia Piusa VII.

Hala przechowująca manuskrypty i książki nazywa się salonem Sykstyńskim. W holu znajdują się najbogatsze freski przedstawiające biblioteki starożytności. Obrazy są uzupełniane podpisami.

Władcy często podziwiali i komponowali na cześć dziękczynienia. Papież Pius IX otrzymał takie wyróżnienie, jedna z sal Biblioteki Apostolskiej Watykanu została nazwana na jego cześć. Wcześniej w tej sali zachowywano gloryfikację na jego cześć, a teraz są wystawione średniowieczne tkaniny.

Oprócz kolekcji książek, rękopisów, zwojów i innych rzeczy, Watykańska Biblioteka Apostolska jest depozytariuszem monet i medali.

Zarządzanie

Interesujące jest również zarządzanie biblioteką watykańską. Dziś szefem biblioteki jest kardynał-bibliotekarz. Jego głównym asystentem jest prefekt (częściej zajmuje się zagadnieniami technicznymi, rzadko naukowymi). Jest zastępca prefekta, zarządzający zbiorami i salami, a także odpowiedzialny za skarb i sekretarz. Ponadto w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej została zorganizowana rada, która jest odpowiedzialna za doradzanie kardynałowi-bibliotekarzowi i prefektowi.

Jak odwiedzić?

Watykańska Biblioteka Apostolska otwarta jest od września do lipca. W sierpniu nie można dostać się do biblioteki, ponieważ w tym miesiącu odbywa się urlop wszystkich pracowników. Biblioteka Apostolska jest otwarta do zwiedzania w dni powszednie od 8:45 do 17:15, soboty i niedziele są dni wolne.

Nie wszyscy mogą iść do biblioteki. Bez trudu, tylko naukowcy i absolwenci mogą wejść, ale studenci nie mogą wejść. Turyści są osobną kategorią, dlatego płacąc za wycieczkę 16 euro, znajdziesz się w jednym z najbardziej niesamowitych miejsc na świecie. Ważnym niuanse podczas wizyty w bibliotece to wygląd. Twoje ubrania nie powinny być chwytliwe, wyzywające, otwarte. Osoby naruszające zasady dotyczące ubioru nie mogą wejść do pokoju biblioteki.

Aby dostać się do Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej, musisz wybrać dogodny środek transportu:

  1. Metro: musisz wsiąść do pociągu na jednej ze stacji w linii A. Miejsce docelowe to przystanek Musei Vaticani.
  2. Autobusy o numerach: 32, 49, 81, 492, 982, 990 zabierze Cię do Biblioteki Apostolskiej Watykanu.
  3. Tramwaj nr 19 również porusza się we właściwym kierunku.

Watykan uderza w wyobraźnię dzięki obecności tylu zabytków architektury i kultury na stosunkowo niewielkim obszarze. Jest to miasto posiadające własne zwyczaje, tradycje i wakacje . Jeśli masz możliwość odwiedzenia tego wspaniałego miejsca, nie przegap okazji, aby odwiedzić jedną z głównych atrakcji Watykanu - Bibliotekę Apostolską.

Ватиканская апостольская библиотекаПапа Бенедикт XVI в апостольской библиотеке ВатиканаДревние книги
Капелла Пия VХранилище, в котором ведется оцифровка материаловСикстинский салон библиотеки
«Круги ада», одна из 7 иллюстраций Боттичелли к «Божественной комедии»Фреска художника Анджелиса, показывающая жизнь Пия VIIФрески в одном из залов апостольской библиотеки