Mały miejscowość wypoczynkowa Saranda w Albania jest myte przez wody Morza Jońskiego. Jest to jedno z najlepszych miejsc na świecie, gdzie można cieszyć się wieloma piaszczystymi plażami, jasnym słońcem i ciepłym morzem, podczas gdy odpoczynek odbywa się w atmosferze spokoju, bez zamieszania. Wielu mieszkańców mega miast dąży do Saranda w poszukiwaniu dobrego wypoczynku za całkiem spore pieniądze.

Ogólne informacje o mieście

Klimat Sarandy , jak każdego miasta nad brzegiem morza, wyróżnia umiarkowanie i łagodność. Średnia temperatura w ciągu dnia latem osiąga +35 stopni, a noc - o 5-7 stopni poniżej. Ciepło letnie łatwo przenosi się dzięki śródziemnomorskim wiatrom. Zimą jest dość ciepło, na przykład w styczniu - +8 ... + 10 ° С.

Najbardziej odpowiednie do zwiedzania miasta są miesiące od maja do września, ale jeśli chcesz trochę zaoszczędzić, nie tracąc komfortu, możesz przyjechać do Sarandy w kwietniu i październiku.

Historia miasta

Pierwotnie miasto było grecką kolonią i nosiło nazwę "Onchesmus". Podczas drugiej wojny światowej terytorium, w którym znajdowała się Saranda, zostało schwytane przez Włochów, miasto zostało przemianowane na Porto Edda (Edda - córka włoskiego dyktatora Mussoliniego). W 1940 r. Najeźdźcy opuścili okupowane ziemie, ponownie przekazano władzę Grecji. To prawda, że ​​Grecy nie umocnili swoich pozycji iw 1944 r. Sprzymierzone siły Bułgarii, Niemiec i Włoch zwróciły ziemie, które kiedyś utraciły. Po zwycięskim marszu wojsk radzieckich i oddziałów sojuszniczych w Europie miasto zostało ostatecznie wyzwolone spod nazistowskiego najeźdźcy. Saranda staje się administracyjnym centrum hrabstwa Vlora w Albanii.

Zabytki Saranda

Pomimo ciekawej i nieco tragicznej historii, Saranda praktycznie nie ma atrakcji. Miasto słynie tylko z niezapomnianych miejsc - ruin starożytnego miasta Butrint . W minionych latach był majestatyczny i sławny w wielu krajach, teraz jego pozostałości stały się muzeum archeologicznym - rezerwy. Istnieje hołd, który mówi, że kiedy umarł tutaj syn boga Hermesa, Pan.

Na początku XX wieku archeolodzy prowadzeni przez Luigiego Ugoliniego odkryli na terenie wykopalisk mury starożytnego miasta, bramy miasta, łaźnie i teatr. Za murami Butrint, twierdze, wille, kościoły tamtych czasów zachowały się w swojej oryginalnej formie. Miasto Butrint jest jednym z miejsc światowego dziedzictwa UNESCO. Saranda jest bogata w zabytki przyrody, na przykład na jej terytorium znajdują się jaskinie Konipol.

Руины Древнего города Бутринти

Atrakcje w pobliżu

Jeśli się znudzisz wakacje na plaży , nie siedź spokojnie, ale idź do najbliższej osady, jest tam wiele interesujących i niezapomnianych miejsc.

  1. W pobliżu miasta Saranda znajduje się starożytne miasto Foinike. Słynie z największego akropolu na świecie.
  2. Muzeum Etnograficzne, które zgromadziło niezliczoną kolekcję eksponatów, które wyraźnie ukazują historię państwa.
  3. W mieście Shen Kol jest stary kościół, który jest wart odwiedzenia.
  4. Osiemnaście kilometrów od Sarandy pochodzi Źródło Niebieskiego Oka gdzie przyjeżdża wielu turystów rocznie.
  5. Twierdza Lekures, pochodząca z XV wieku, wznosi się na wysokim wzgórzu nad Sarandą. Jest otwarty dla publiczności i słynie z wieży widokowej, z której roztacza się piękny widok na niekończące się morze i miasto. Po ciężkim dniu można zjeść w przytulnej restauracji, otwartej w kościele.
Древний город ФойникеЗдание этнографического музея вблизи Саранды
Старинная церковь в местечке Шен КолИсточник Голубой глаз

Hotele w Saranda

Zakwaterowanie w Sarandzie zaskoczy gości: pomimo niewielkiego rozmiaru miasta istnieje kilka hoteli o różnej klasie usług. Opowiedzmy trochę o najjaśniejszych przedstawicieli każdej klasy.

  1. Hotel Butrinti klasy "5 gwiazdek", położony w centrum miasta. Wszystko w hotelu odpowiada deklarowanej klasie: świetne pokoje, wysoka jakość usług, pyszne jedzenie.
  2. Hotel L Conte Monte Cristo klasy "4 gwiazdki" zachwyci gości komfortowym zakwaterowaniem w komfortowych, przestronnych pokojach wyposażonych w telewizję satelitarną, internet, mini-bar. W hotelu znajduje się basen, jacuzzi, bar, restauracja i pizzeria.
  3. Hotel Vola należy do klasy "3 gwiazdki" i oferuje komfortowe zakwaterowanie w cichym zakątku miasta. W pokojach, oprócz zwykłych rzeczy, jest też klimatyzacja, sejf. W hotelu znajduje się bar, kawiarnia, restauracja, sklep z pamiątkami, wypożyczalnia samochodów.

Zakwaterowanie w hotelach budżetu miasta, w porównaniu z europejskimi tego typu kurortami.

Отель Butrinti, СарандаОтель Vola, СарандаГостиница L Conte Monte Cristo, Саранда
Gdzie zjeść?

W mieście Saranda jest wystarczająco dużo miejsc, w których można zjeść smaczne jedzenie, a ceny mile zaskoczą.

  1. Restauracja Taverna Beqo jest niezwykle popularna wśród turystów i oferuje tradycyjne menu Kuchnia albańska . Przyjemnym dodatkiem do obfitego posiłku jest najwyższa obsługa i dbałość personelu restauracji o każdego gościa.
  2. Restauracja i bar Limani słynie z dań z ryb i doskonałej pizzy.

W innych kawiarniach i restauracjach miasta oferowane są owoce morza, makarony, pizza, grillowane mięso i wiele innych potraw.

Ресторанчик Taverna Beqo, СарандаБар-ресторан Limani, Саранда
Jak się tam dostać

Dotarcie do Sarandy jest bardzo problematyczne. Nie ratuje nawet bliskości stolicy Republiki, miasta Tirana . Dwieście kilometrów oddzielających te miasta można pokonać za około sześć godzin. Droga jest pustoszona, usługi nie są dostępne transport publiczny . Musisz więc wziąć taksówkę lub wynająć samochód.

Jeśli planujesz spędzić wakacje w Albanii, miasto Saranda jest w stanie nie tylko zapewnić luksusowe wakacje na plaży, ale także zapoznać się z historią państwa, opowiedzieć o ważnych historycznych epokach Republiki. Ludność miasta wyróżnia się życzliwością i szacunkiem wobec turystów. Szczególnie wygodnie tutaj będą turyści z dziećmi, bo najlepsze jest małe, spokojne miasto rodzinne wakacje .