Niebieskie oko to niezwykła nazwa dla źródła wodnego, które znajduje się na placu parku narodowego o tej samej nazwie w mieście Sarande na południu Albania . Jest to największe źródło w kraju, chronione przez państwo i UNESCO.

Pochodzenie nazwy

Nazwa "Niebieskie oko" została odebrana ze względu na kolor wody, której nie można porównać z niczym, co tak dokładnie oddaje jej lazurowy kolor. W centrum wody źródlanej jest ciemnoniebieski, a bliżej krawędzi kolor stopniowo zmienia się i staje się lekko turkusowy. Analogia do kształtu ludzkiego oka posłużyła za podstawę nazwy źródła wody.

Co wyróżnia wiosna?

Niebieskie oko jest naturalnym źródłem, którego dokładna głębokość nie została jeszcze nazwana. Aby określić jego nurków kilka razy zstąpił na wiosnę. Ustalono, że wynosi on od 45 do 50 metrów.

Wiosenne niebieskie oko uderza nie tylko nieznana głębia, ale także krystalicznie czysta woda studencka. Temperatura wody w nim nie zależy od czynników zewnętrznych. O każdej porze roku i dnia nie ma więcej niż 13 stopni. Ze względu na tak niską temperaturę wody w źródle, niewielu chce pływać.

Okoliczne krajobrazy są dość malownicze: są to pasma górskie pokryte gęstą roślinnością, opuszczone tereny i budynki. Samo źródło znajduje się u podnóża góry otoczonej gajami sosnowymi i lasami liściastymi. Wiosną Blue Eye pochodzi niewielkiej rzeki Bystrica, która przepływa przez południową granicę Albania i wpływa do Morza Jońskiego.

Dzięki naturalnemu źródłu znajduje się elektrownia wodna, oddalona o kilka kilometrów. Niebieskie oko jest uważane za najbardziej pożywne źródło w kraju, ponieważ co minutę z niego wnika 6 milionów chłodnej świeżej wody.

Jak dostać się do naturalnego źródła?

Aby osobiście doświadczyć całego piękna i niezwykłości wiosny, konieczne jest podróżowanie w odległości prawie 18 kilometrów transport publiczny - minibus lub autobus. Wyjdźcie w połowie drogi i idźcie wąską pobitą drogą około trzech kilometrów. Zwykle kierowca zatrzymuje się na tankowanie 500 metrów od zakrętu do parku narodowego, ale jeśli ostrzeżesz, że chcesz wysiąść w pobliżu Niebieskiego Oka, to zatrzyma się on w pobliżu kongresu. Wróć musisz wrócić tą samą trasą do autostrady. Tutaj możesz czekać na minibus, który mija co pół godziny z Sarandy do Girokast iz powrotem lub zatrzymać przejeżdżający samochód.

W pobliżu źródła znajduje się zbiornik, a droga do niego rozciąga się wzdłuż zapory na jakiś czas. Na tej trasie możesz podróżować rowerem. Podczas spaceru w przytulnej restauracji można odpocząć i coś przekąsić Kuchnia albańska blisko źródła.

Ciekawy fakt

Wiadomo, że podczas komunizmu wiosna Niebieskich Oczu znajdowała się na terytorium zamkniętym i była przywilejem tylko elity komunistycznej. Źródło nie było dozwolone dla nieznajomych, a zwłaszcza turystów. Teraz naturalne piękno wiosny mogą podziwiać wszyscy, którzy odważą się wybrać na wycieczkę i nie zejdą z drogi.

Родник - популярное туристическое местоПрозрачная вода родника
Вход в бар около родникаКафе около родника