Nazwę "Tivat" w ostatnich czasach często można znaleźć w propozycjach biur podróży. Naturalnie pojawia się pytanie: gdzie jest Tivat, jaki to kraj?

Miasto Tivat znajduje się w Czarnogóra bezpośrednio na wybrzeżu Adriatyku, na półwyspie Vrmac. Jego brzegi są myte przez wody Zatoki Kotorskiej. Dziś miasto jest jednym z najbardziej popularnych ośrodków wypoczynkowych - często jest to Tivat, który "reprezentuje" Czarnogórę na zdjęciu w różnych broszurach reklamowych reklamujących wakacje w tym pięknym kraju.

Informacje ogólne

Tivat na mapie Czarnogóry jest łatwy do znalezienia: znajduje się w samym środku wschodniego wybrzeża Zatoki Kotorskiej. Całkowita powierzchnia gminy, której centrum to Tivat, wynosi tylko 46 metrów kwadratowych. km W mieście żyje około 10 tysięcy ludzi. Większość mieszkańców zajmuje się turystyką; wielu pracuje również w stoczni specjalizującej się w budowie jachtów.

Тиват на карте

Pomimo skromnego rozmiaru miasta wypoczynek w Tivacie jest bardzo popularny w Czarnogórze - zarówno wśród gości, jak i mieszkańców kraju. Ponadto ośrodki Tivat w Czarnogórze są uważane za jedne z najbardziej niedrogich - w przeciwieństwie na przykład z Budva .

Klimat Tivat

Tivat ma klimat śródziemnomorski z łagodnymi zimami i gorącymi, ale nie wyczerpującymi latami. W czerwcu i wrześniu powietrze ogrzewa się w ciągu dnia średnio do + 26 ° С, w lipcu i sierpniu - do + 29 °, w nocy jest nieco chłodniej - termometr rośnie do + 14 ... + 17 ° С. Woda nagrzewa się do + 21 ... 25 ° С. Można pływać do połowy października - temperatura wody w tym czasie wynosi około + 20 ° С, powietrze to + 21 ° С.

W Tivacie w zimie temperatury rzadko spadają do 0 ° C. W ciągu dnia słońce zazwyczaj ogrzewa powietrze do +12 ... + 14 ° С, w nocy temperatura jest na poziomie + 2 ... + 3 ° С. Opady deszczu w tym roku spadają około 1 580 mm. Listopad jest najbardziej deszczowy, a dużo opadów pada w grudniu i styczniu. Lato jest raczej suche, najmniej opadów przypada w lipcu - tylko około 44-45 mm.

Вид на город сверху

Plaże

Wybrzeże Tivatu może pochwalić się kilkoma najlepsze plaże w Czarnogórze . W sumie na wybrzeżu znajduje się 17 miejskich plaż, a także plaże należące do hoteli i małych zatoczek, gdzie plaże nie są zagospodarowane, ale to nie czyni ich mniej popularnymi. Istotną wadą miejskich plaż Tivat jest hałas powodowany przez samoloty startujące i lądujące, ponieważ lotnisko jest bardzo blisko, a samoloty są doskonale widoczne z brzegu. Jednak niektóre z nich, wręcz przeciwnie, przyciąga. A ci, którzy nadal są zaniepokojeni hałasem, mogą wybrać plażę w pobliżu Tivatu - Selyanovo .

Wiele osób, które chcą odpocząć w Czarnogórze, interesuje się tym, czy Tivat nadaje się dla rodzin z dziećmi, i jakie to morze. Tak, jest to odpowiednie, ponieważ istnieją piaszczyste obszary plaży z łagodnym zejściem na wybrzeże, chociaż nie jest to wygodne, aby dostać się do wszystkich z nich. Morze jest czyste, pomimo bliskości lotniska.

Один из участков пляжа

Zabytki Tivat

Jest to jedno z najstarszych miast w Czarnogórze, i atrakcje w Tivat dużo. To średniowieczny pałac Bucha, w jednym z budynków, w którym znajduje się Galeria Sztuki, a park miejski jest największy w Czarnogórze i, oczywiście, piękny nasyp Tivat.

Городской паркНабережная

Co jeszcze można zobaczyć w Tivat:

Włączone wycieczki z Tivatu można jeździć zarówno w okolicy (na przykład do kopca Mala-Gruda, w starożytnych kościołach regionu), jak iw innych miastach.

Zakwaterowanie w Tivat

Tivat oferuje swoim gościom różnorodne opcje zakwaterowania. W kilku pokojach znajdują się zarówno duże hotele, jak i prywatne. Wiele hotele Tivat, podobnie jak inne kurorty w Czarnogórze, ma własną plażę. Apartamenty w Tivat - jedna z najlepszych opcji w Czarnogórze w przypadku wypoczynku z małymi dziećmi. Istnieje również możliwość wynajęcia prywatnego mieszkania w Tivat, a jego jakość nie będzie dużo niższa niż w hotelu.

Warto wspomnieć o takich opcjach mieszkaniowych jak:

  • 4 * Magnolia Hotel, który znajduje się na szczycie najlepszych hoteli nie tylko w Tivat, ale także w całej Czarnogórze; to 1 minuta spacerem od plaży;
  • Hotel Palma - najlepszy hotel w Tivat i Czarnogórze na wakacje z grupą przyjaciół;
  • Sosna (sosna) w sercu miasta;
  • Montenegrino, uznany za idealny wybór do samodzielnego podróżowania.
Отель МагнолияОтель Пальма

Restauracje i kawiarnie

Restauracje Tivat oferują śródziemnomorskie, środkowoeuropejskie i Kuchnia czarnogórska . Szczególnie jest wiele miejsc, w których ryby i owoce morza są traktowane. Najlepsze z nich to:

  • Big Ben;
  • Prova;
  • Grill Giardino.

Warto również zwrócić uwagę na włoską restaurację Al Posto Guisto i instytucję nowoczesnej kuchni europejskiej One.

Ресторан Prova

Czarnogóra Porto

Porto Montenegro to luksusowy parking dla jachtów (przystani) w Tivat, który nie ma analogii na Adriatyku. Są tu luksusowe hotele, restauracje i bary, butiki, pole golfowe, kompleks sportowy, sala konferencyjna, a także Muzeum "Kolekcja Dziedzictwa Morskiego" i galeria sztuki. "Port w Tivat", jak nazywa się marina, otrzymał Błękitną Flagę za czystość; Jest także właścicielem 5 złotych kotew, świadczących o najwyższym poziomie obsługi jachtów.

Марина Porto MontenegroМарина

Wydarzenia w mieście

Na początku lutego tradycyjny karnawały i maskarady w drugiej połowie miesiąca odbywa się nocne święto Bokole na cześć Zatoki Kotorskiej w Kotorze, gdzie odbywa się konkurs na najpiękniejszą łódź, 25 maja to Dzień Młodzieży. W maju festiwal gastronomiczny Festerer Fest odbywa się w Tivacie, podczas którego odwiedzający mogą delektować się potrawami, w tym rośliną żeńskiej męczennicy (rodzaj mniszka lekarskiego).

Жученица фест

Pod koniec lipca - początek sierpnia w ośrodku odbywa się festiwal śródziemnomorskiego teatru Purgatorije. Ponadto w lecie odbywa się tutaj Olbrzymia Olimpiada - odmiany miast igrzysk. Listopad wyznaczają Dni Kultury, podczas których odbywają się różne koncerty, wystawy, przedstawienia teatralne.

Zakupy w Tivat

Jak w każdym kurorcie, jest wiele sklepów - jedzenie, odzież, pamiątka. Punkty sprzedaży znajdują się w kompleksie "Magnolia". Ekskluzywny (ale także bardzo drogi) zakupy oferuje przystań Porto Montenegro.

Bezcłowy w Tivat jest mały, nie powinieneś kupować tutaj wina - w każdym z sklepów w Tivat można to zrobić znacznie taniej. W przypadku innych towarów ceny są takie same jak w mieście.

Шопинг в Тивате

Jak dostać się do Tivat iz niego - do innych miast Czarnogóry?

Najszybszy sposób dotarcia do Tivat samolotem - tutaj jest jeden z dwóch dostępnych w Czarnogórze międzynarodowe lotniska . Dojazd do dowolnego hotelu jest łatwy i niezależny - znajduje się zaledwie 4 km od miasta, a regularne autobusy kursują do Tivatu. Ponadto wiele hoteli w Tivat organizuje transfery na lotnisko.

Аэропорт Тивата

Stąd wygodnie dostać się do innych czarnogórskich miast. Na przykład z lotniska Tivat do Budva odległość wynosi tylko 20 km Kotor - 7 km.

Tivat łączy się z resztą kraju autostradą Adriatyku. Jednym z najwygodniejszych sposobów podróżowania po Czarnogórze jest wynajęcie samochodu lotnisko Tivat , a potem idź gdziekolwiek. Wynajem samochodów jak wszędzie w Czarnogórze, Tivat jest bardzo dobrze rozwinięty. Oprócz lotniska można wynająć samochód w punktach Rent A Car, a jeszcze lepiej - zarezerwować samochód z wyprzedzeniem, a można zaoszczędzić dużo.

Odległość od Tivat do Podgoritsy po drodze - nieco ponad 87 km, można ją pokonać w około 1 h 40 min. Z Tivatu do Ulcinia odległość 88 km, trasa przebiega prawie wzdłuż wybrzeża. Aby się dostać Herceg Novi powinieneś wsiąść na prom w pobliżu Tivat, w Lepetane; cała droga będzie około 21 km i zajmie około godziny.

Autobusy z Tivat iść do Kotor, Herzneg Novi, Ulcinj i innych miastach. Jak wszędzie w Czarnogórze, taksówka w Tivat jest dość tania, więc można go używać na wycieczki.