Na wybrzeżu Adriatyku w południowo-wschodniej części Zatoki Kotorskiej w Czarnogóra Znajduje się miasto Kotor. Tu turystów przyciąga wygodne wakacje nad morzem iw górach, niepowtarzalna architektura, a także zabytki. Historyczne centrum miasta Kotor jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO i jest dobrze zachowanym średniowiecznym budynkiem.

Kotor, Montenegro1

Łagodny klimat czarnogórskiego wybrzeża i plaż Morza Adriatyckiego przyczynia się do popularności rekreacji w Kotorze, chociaż woda i plaże są tu nieco gorsze niż w innych kurortach w kraju.

Jednym z popularnych zajęć rekreacyjnych w mieście jest zwiedzanie tradycyjnego teatru, muzyki, międzynarodowych festiwali folklorystycznych, a także kolorowych karnawałów i teatralnych procesji.

Co zobaczyć w Kotorze?

Rozpoczęcie zwiedzania miasta Kotor pochodzi ze Starego Miasta - jednej z głównych atrakcji Czarnogóry. Ta część miasta jest otoczona murami, które zostały ukończone i przebudowane aż do XIX wieku. Ściany o łącznej długości 4,5 km osiągają wysokość do 20 m. Wieże znajdują się na rogach, a brama prowadzi do wnętrza. Historyczna część miasta została wzniesiona na przestrzeni 10 wieków, stąd reprezentowane są elementy o różnych kierunkach architektonicznych: bizantyjskie, gotyckie, romańskie i inne. W tej części Kotoru znajdują się liczne średniowieczne budynki, w tym świątynie i pałace, a także 12 placów z siecią wąskich uliczek ze sklepami, kawiarniami, restauracjami, hotelami i muzeami.

Kotor, Czarnogóra2Kotor, Montenegro3

Brama miasta

Trzy bramy prowadzą do miasta. Najstarszy z nich - południowy (ruchoma brama Gurdi), zbudowany w latach 9-16 wieku. W XVI wieku wybudowano także północną (bramę wzdłuż rzeki Shkudra) i główną Morską Bramę, która umożliwia wejście do starego miasta od strony portu.

Kotor, Montenegro4

Zbrojownia Square

Bezpośrednio przy głównym wejściu znajduje się Plac Zbrojowni i wieża zegarowa, pochodząca z 1602 r., Przed którą umieszcza się haniebną kolumnę, aby ukarać sprawców. Również tutaj można zobaczyć takie słynne budynki, jak Arsenał, wieża strażnicza, Pałac Książęcy w XVIII wieku i Teatr Napoleoński.

Kotor, Czarnogóra5

Katolicka katedra św. Tryfona

Zbudowany w 1166 roku w romantycznym stylu na miejscu małego kościoła, katedra poświęcona jest patronowi miasta - świętemu Trifonowi. W budynku wystąpiły dwa silne trzęsienia ziemi, po których został całkowicie przywrócony. Świątynia utrzymuje relikwie świętych i starożytnych skarbów. Wnętrze zdobią freski greckich mistrzów. Wizyta w katedrze św. Tryphon jest nieodzowną częścią wycieczek po mieście.

Kotor, Montenegro6

Twierdza sv. John's

Twierdza sv. Św. Jan znajduje się w górach na wysokości 280 m, u podnóża którego leży miasto. Aby tam pojechać, musisz zacząć swoją drogę od wschodniej części miasta. Po drodze będziesz musiał pokonać ponad 1400 kroków, ale jednocześnie będziesz miał wspaniałe widoki, a po drodze będziesz mógł zajrzeć do kaplicy Zbawienia Theotokos.

Kotor, Czarnogóra7

Kościół św. Luke

Kościół, zbudowany w XII wieku, łączy architekturę romańską i bizantyjską. Stoi na Placu Gretsa w centrum starego miasta i jest jedynym budynkiem, który przeżył trzęsienie ziemi w 1979 r. Bez uszkodzeń. Osobliwością tej świątyni jest istnienie w niej zarówno ołtarzy katolickich, jak i prawosławnych.

Kotor, Montenegro8

Muzeum Morskie

Historia Morza Czarnego i Zatoki Kotorskiej jest przedstawiona w Muzeum Morza Czarnogóry w Kotorze. Tutaj możesz zapoznać się ze starymi dokumentami statków, modelami statków, sprzętem morskim i narzędziami nawigacyjnymi, artykułami gospodarstwa domowego, flagami morskimi, a także portretami i fotografiami kapitanów statków przypisanych do tego portu. Budynek Grgurinsky Palace, w którym mieści się muzeum, został zbudowany w XVIII wieku i wykonany w stylu późnego baroku. W pobliżu wejścia znajdują się dwie bronie, na pamiątkę ochrony miasta przed piratami.

Kotor, Montenegro9Kotor, Montenegro10

W pobliżu miasta Kotor znajdują się inne ciekawe zabytki, które warto odwiedzić, jadąc do Czarnogóry. Morze, plaża, góry i wycieczka do średniowiecza - to wszystko zapewni niezapomnianą podróż do Kotoru.