Czarnogóra przyciąga podróżnych nie tylko na plażę odpocząć ale także turystyka narciarska. Jednym z najbardziej popularnych i rozwiniętych kurortów w kraju jest Kolasin (Kolašin).

Informacje ogólne

Osada znajduje się w północnej części państwa i jest centrum administracyjnym gminy. Jego powierzchnia to 897 metrów kwadratowych. km, znajduje się na wysokości 954 m npm, a liczba mieszkańców wynosi 2989 osób.

Miasto zostało założone przez Turków w 1651 roku, był to szlak karawanowy od Adriatyku do Stambułu. W 1878 r. Na berlińskim kongresie Kolasin został zatwierdzony do Czarnogóry.

Miasto ma drugą nieoficjalną nazwę - "air spa". Takie imię otrzymał za uzdrawiające powietrze i specjalny klimat. Kolasin jest otoczony górami: Belasitsa, Sinyavina i Komovi. Główną działalnością ludności jest turystyka, ponieważ przyjeżdżają tu turyści o każdej porze roku. Corocznie organizowane są międzynarodowe zawody w narciarstwie alpejskim, zwane "Złotym gronostajem".

We wsi w 1884 r. Urodził się słynny miejscowy polityk Sekula Drlevich.

Вид сверху

Pogoda w mieście

Klimat w Kolasin jest umiarkowanie ciepły, z dużymi opadami atmosferycznymi. Większość z nich przypada na okres od listopada do połowy stycznia (ponad 120 mm), a mniej w lipcu i sierpniu (50 mm).

Latem maksymalna temperatura wynosi około + 30 ° C, a zimą może spaść do -10 ° C.

Sezon rozpoczyna się pod koniec listopada i trwa do połowy kwietnia. Napływ turystów we wsi trwa od stycznia do końca marca, szczególnie dla podróżnych w Nowy Rok i święta Bożego Narodzenia. Rozważ to podczas planowania podróży.

Горы летотм

Co jest ciekawego do zobaczenia w mieście?

Znany jest ośrodek narciarski Kolasin w Czarnogórze zabytki jak:

 • Park narodowy - tutaj leży jezioro Biogradsko, które jest "wizytówką" rezerwatu biosfery i najstarszym lasem w Europie, zwanym Belasitsa, i znajduje się na wysokości od 850 m do 1800 m nad poziomem morza. Została założona w 1952 roku.
 • Klasztor Doug Moračka - zabytek architektury, wzniesiony w XIII wieku. Jest to światowej sławy świątynia, w której przechowywane są starożytne ikony, wykonane w XVII wieku, oraz umiejętne freski opowiadające pielgrzymom o prorokach Eliaszu. W skład kompleksu wchodzą 2 starożytne kościoły chrześcijańskie: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, św. Mikołaja i cele klasztorne.
 • Jezioro Plavskoe - Ciekawe jest jej malownicze piękno tylko latem, zimą zamarza, a droga do niego zalewa śnieg.
 • Most księcia Danili - wzniesiony na rozkaz monarchy na cześć jego matki. Jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W mieście turystom oferowane są sporty takie jak lodowisko, basen i siłownie. Istnieje rozwinięta nowoczesna infrastruktura, jasny charakter i unikalna architektura. Zdjęcia wykonane w Czarnogórze w Kolasin zawsze będą przypominać o niesamowitych wakacjach.

Город ночью

Gdzie mogę zostać?

Ośrodek ma kilka dużych hoteli i wiele prywatnych apartamentów, kabin, schronisk i zajazdów. Najbardziej popularne hotele w Kolasin w Czarnogórze są:

 1. Chalet Kolašin to czterogwiazdkowy obiekt z 3 wyciszonymi pokojami. Nowoczesna kuchnia wyposażona jest we wszystkie niezbędne urządzenia. Personel mówi w 2 językach.
 2. Apartmani Vila Bjelasica - apartamenty posiadają saunę, siłownię, parking i taras. Komfortowe pokoje są wykonane z litego drewna i elementów kamiennych.
 3. Chalet Czarnogóra - hotel oceniany jest na 4 gwiazdki. Goście mogą korzystać ze sprzętu do grillowania, prywatnej plaży, tematycznych śniadań i transferu.
 4. Apartamenty Šćepanović - rodzinne apartamenty z ogrodem, parkingiem i Internetem, jest specjalne miejsce do przechowywania sprzętu narciarskiego.
 5. Dom wakacyjny Bijeli Potok - zwierzęta domowe są akceptowane w tym obiekcie. Obiekt oferuje programy wieczorne, punkt informacji turystycznej i pokój zabaw dla dzieci.
 6. Jednym z najbardziej luksusowych i bardzo pożądanych w Kolasin jest Bianca Hotel (Bianca Resort & Spa). Jest w całości wykonany z drewna i znajduje się w lesie. Zapewnia szeroki zakres różnorodnych usług.
ГостиницаВ гостиницеОтель

Gdzie zjeść w mieście?

Jeśli chcesz spróbować Kuchnia czarnogórska , następnie odwiedź jedną z sieci restauracji Savardak. W Kolasinie działa wiele barów, kawiarni i klubów nocnych. Najpopularniejsze z nich to:

 • Konoba - tradycyjna kuchnia ze starymi lokalnymi przysmakami, wieczorem sala oświetlona jest świecami;
 • Savardak - instytucja zachowała receptury przodków, zgodnie z którymi nie gotują nigdzie indziej w kraju, dania są niezwykłe i bardzo smaczne, a sam budynek wykonany jest w formie wigwamu;
 • Tradycyjna Restauracja Vodenica - kuchnia europejska z dodatkiem lokalnych specjałów;
 • Restoran Slavija - restauracja przygotowuje dania kuchni międzynarodowej, personel jest uprzejmy, ale obsługa jest raczej powolna;
 • Viline Vode to tradycyjna kuchnia z domową atmosferą.

Lokale gastronomiczne w Kolasin starają się przekazać i zachować tradycyjną lokalną oprawę tak bardzo, jak to możliwe.

В ресторане

Narty

Wybór zimowego urlopu w Czarnogórze pomiędzy miastami Kolasin lub Zabljak , musisz skupić się na osobistych preferencjach. Baza narciarska w pierwszej osadzie jest całkowicie zmodernizowana i spełnia wszystkie europejskie wymagania. Tutaj mogą jeździć zarówno zawodowi, jak i początkujący sportowcy.

W Kolasin jest 7 splecionych szlaków i kilka przejść do nich, oddzielnie jest dziewiczy ląd. Najniższy punkt znajduje się na wysokości 1450 m, a najwyższy 1973 m. Jest 5 dorosłych wyciągów i 1 dziecięcy, z czego 3 to przeciągi (nr 3, 4, 5) i 2 - krzesło (nr 1 i 2) Istnieje kilka ośrodków narciarskich w Kolasin, gdzie działa Skipass (SKI PASS) - karnet dzienny kosztuje ok. 20 euro, a 35 dni na 2 dni, można również wypożyczyć deski snowboardowe, buty, kije, narty i inny sprzęt. Jeśli potrzebujesz osobistego instruktora, jego usługi będą kosztować 60 euro za 4 godziny.

Są tu szkoły treningowe, ratownicy i lekarze pełnią służbę przez całą dobę, a tory są osłonięte w nocy.

ПодъемникиТрассы

Jak mogę dostać się do Kolashin?

Od wioski do ośrodka narciarskiego można wziąć taksówkę (koszt 10-14 euro), autobus SKI-BUS'e (organizować hotele) lub samochodem (nie zapomnij zabrać ze sobą zestawu łańcuchów na kółkach). lotnisko Podgorica lub Tivat do Kolasina można zamówić transfer, odległość wynosi odpowiednio 80 i 160 km.

Współrzędne: 42,822475, 19,521975