Zabljak - małe miasteczko położone w północnej części Czarnogóra . Jest częścią Park Narodowy Durmitor a jednocześnie najwyższa osada górska na Bałkanach. Obecnie w mieście żyje nie więcej niż 2 tysiące osób. Patrząc na zdjęcie miasta Zabljak w Czarnogórze, zdecydowanie chciałbym go odwiedzić.

Черное озеро

Cechy klimatyczne

Zabljak jest zdominowany przez wilgotny klimat kontynentalny, którego główną cechą jest wyraźna sezonowość. Latem temperatura powietrza ogrzewa się do + 25 ° C, zimą słupki termometru utrwalają znak w temperaturze -10 ° C. Opady padają dość często, w zależności od pory roku w postaci deszczu lub śniegu.

Zabytki

Niestety, miasto nie zachowało zabytków architektonicznych i historycznych, ponieważ w czasie II wojny światowej zostało całkowicie zniszczone. W tym samym czasie Zabljak jest pełen atrakcji przyrodniczych. Opowiemy o najbardziej popularnych:

  1. Black Lake położony u stóp Bobotov Cook Mountains . Powstał w wyniku topnienia lodowców. Niezwykła nazwa zbiornika związana jest z wysoką skałą przeciwległą, która odbija się w jego wodach i nadaje im czarny odcień. Oprócz Czarnego Jeziora, warto przyjrzeć się innym: Wróg, Srabla, Zminitskoe, Niebieski, Ryba.
  2. Jaskinia Shkrk lub Ice . Jego główną cechą jest jezioro polodowcowe. Również tutaj można zobaczyć niezwykłe lodowe rzeźby, które stworzyła natura. Ponadto w Zabljak znajduje się wiele jaskiń ze stalaktytów i stalagmitów.
  3. В Ледяной пещере
  4. Kanion rzeki Tary uważany za najgłębszy w Europie. Jego długość wynosi 18 km, na którym znajduje się ponad 20 progów i małych wodospadów. Kanion jest popularny wśród entuzjastów raftingu.
  5. Каньон реки Тара
  6. Ciesz się canyoningiem, który zdobędzie Nevidio . W kanionie turyści mogą nurkować z wodospadu o długości trzech metrów i pływać w najczystszych jeziorach górskich.
  7. Каньон Невидио
  8. Most Dzhurdzhevicha przyciąga swoją wspaniałą i interesującą historią. Struktura pojawiła się w kanionie rzeki Tara w 1940 roku. W czasie wojny most został zniszczony, ale później został przywrócony.
Мост Джурджевича

Letnia i zimowa zabawa

Jeśli nie lubisz ekstremalnego odpoczynku, miasto Zabljak nie zawiedzie, ponieważ wciąż jest wiele interesujących rzeczy. W okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne, w których można spacerować, jeździć konno lub jeździć na rowerze.

Zimą ляabljak staje się największym ośrodkiem narciarskim w Czarnogórze. Popularne stoki górskie to Stutz Savin gotować , Yavorovacha, które są odpowiednie dla początkujących. Kolejka linowa jest rozciągnięta do każdego wierzchołka, windy działają.

Infrastruktura ośrodka narciarskiego

Biorąc pod uwagę szlak Zabljak, możemy stwierdzić, że są one podzielone na poziomy przez złożoność. Istnieją szlaki dla miłośników narciarstwa biegowego i nauczania dzieci. W ośrodku można łatwo znaleźć wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, szkoły dla początkujących, doświadczonych instruktorów. Sportowcy z całego świata przybywają do Czarnogóry Kolasin lub Zabljak, aby przygotować się do zawodów.

Трасса для новичковКарта трасс горнолыжного курорта Жабляк

Dla wygody podróżowania po mieście wygodnie jest mieć przy sobie mapę Zabljak, na której są oznaczone zabytki , hotele , kawiarnie i restauracje.

Жабляк на карте Черногории

Zakwaterowanie i posiłki

Pomimo niewielkich rozmiarów miasto Zabljak w Czarnogórze jest dosłownie zbudowane z hoteli różnych typów i klas. Szczególnie dużo mieszkań, zaprojektowanych dla klasy średniej. Na przykład studenci wybrali apartamenty Dedeic, Durmitorska Vila. Koneserzy luksusu i komfortu czekają na gości Hotelu Javor, Laušević Chalets. Wszystkie miejsca zamieszkania spełniają określone wymagania.

На территории одного из отелей города

Jeśli chodzi o restauracje, w Zabljak jest ich dużo. Odwiedź Restoran Koliba, Dvorište, Kotoba Luna. W nich można spróbować potraw narodowa kuchnia czarnogórska i popularna europejska. Pamiętaj, aby spróbować jagnięciny pod saszetką i świeżo upieczonego chleba.

Столик в ресторане Жабляка

Komunikat transportowy

Urlopowicze często zastanawiają się, jak dostać się do Zabljak. Jeśli wybierasz się do miasta ze stolicy, możesz skorzystać z publiczności transportem . Autobusy do Zabljak regularnie wyjeżdżają z głównej trasy przystanek autobusowy Podgorica . Podróż potrwa około dwóch godzin.

Możesz także dostać się do Zabljak, korzystając z jednego z lotów krajowych, które odbywają się na lokalnym lotnisku. Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Podgoricy. Po przybyciu będzie musiał pokonać kolejne 170 km.