W południowo-wschodniej części Czarnogóra na brzegu Jezioro Szkoderskie jest mała wioska Virpazar. Kiedyś było to duże miasto, stojące na skrzyżowaniu szlaków handlowych. Teraz jest to mała osada znana z bogatej historii i malowniczych widoków.

Położenie geograficzne Virpazar

Pomimo faktu, że wieś należy do gminy Miasto Bar Jest zupełnie inny od tego ośrodka. W przeciwieństwie do innych znanych miast Czarnogóry, Virpazar znajduje się na brzegu jeziora Skadar, po drugiej stronie gór. Jest otoczony rzeki Orahovštitsa i Tsrmnitsa, tak wielu ludzi nazywa to "czarnogórską Wenecją"

Национальный парк Скадарское озеро

Według spisu z 2003 roku tylko 337 osób mieszka w Virpazar. Ponad 61% ludności przypada na Czarnogórców, a 31% na Serbów.

Historia i znaczenie Virpazar

Osada zwana Vir była znana już w 1242 roku. Został założony na brzegach rzecznego jacuzzi, w którym mieszkańcy zorganizowali mały targ. To stąd pochodzi nazwa Virpazar: "vir" - wir rzeki, "pazar" - rynek.

Ze względu na korzystne położenie handlowe i gospodarcze miasto zawsze miało ogromny wpływ na życie gospodarcze i polityczne kraju. Na początku XX wieku w Virpazar została zbudowana kolej, a później - jeden z największych portów Jeziora Szkoderskiego.

Старинный мост в Вирпазаре

Zabytki i rozrywka w Virpazar

To czarnogórskie miasto jest bardziej odpowiednie dla miłośników ekologii i kultury rekreacja . Turyści, którzy chcą zapoznać się z architekturą i historią Virpazar, zdecydowanie powinni się zapisać wycieczki . Obejmują one wizyty w następujących miejscach atrakcje :

Историческая деревня Годинье

Na brzegu Jeziora Szkoderskiego zawsze można wynająć łódkę do przejażdżki po jeziorze lub łowić ryby. Podczas spaceru możesz odwiedzić albańską część Szkodry, podziwiać ptaki i węże. Pełny koszt wycieczki to około 45-50 USD.

Kolejny powód, by włączyć Virpazar w podróż do Czarnogóry Festiwal wino i ponury. Dedykowany jest czarnogórskiemu winu "Vranac" i ponurym rybom żyjącym w dużych ilościach w wodach Jeziora Szkoderskiego.

Улицы Вирпазара

Zakupy w Virpazar

W tym małym czarnogórskim miasteczku nie ma dużych supermarketów i centrów handlowych. Ale są małe sklepy, w których można kupić markowe wino, świeże warzywa i owoce, a także rękodzieło. Ponieważ Virpazar był miastem portowym i ważnym węzłem handlowym, często organizowane są spontaniczne rynki. Mieszkańcy handlują bezpośrednio z samochodów i rozstawiają namioty wzdłuż dróg.

Изделия ремесленников Вирпазара

Transport Virpazar

Wioska położona jest wzdłuż drogi łączącej wybrzeże Adriatyku z centrum Czarnogóry. Jest też stacja kolejowa, na której zatrzymują się pociągi oddziału Bar-Belgrad. Możesz podróżować po Virpazar w małych autobusach lub taksówkach. Małe łódki turystyczne zacumowane są wzdłuż brzegów, gdzie można odbyć wycieczkę wzdłuż jeziora.

Речной транспорт в Вирпазаре

Hotele w mieście Virpazar

W przeciwieństwie do dużych ośrodków w Czarnogórze, w tym mieście nie ma modnych hotele . Zamiast tego są mini-hotele i pensjonaty. Niektóre znajdują się nad brzegiem jeziora Skadar, inne w pobliżu zabytków. Najbardziej znane hotele w Virpazar to:

  • Apartamenty Jovanovic;
  • Hotel Pelikan;
  • Pensjonat Skadar Lake;
  • Country House Djurisic;
  • Vir Hotel.

Koszt życia w tych hotelach to 17-43 USD. Niektóre pokoje oferują bezpłatny zestaw kosmetyków, klimatyzację i bezprzewodowy dostęp do Internetu. Pokoje w innych hotelach dysponują tarasem i aneksem kuchennym.

Отель Vir

Restauracje Virpazar

Większość lokalnych restauracji specjalizuje się w owocach morza, ale wiele z nich serwuje również dania kuchni śródziemnomorskiej i europejskiej. Turyści z pewnością oferują wino czarnogórskie "Vranac", które jest wytwarzane w tym regionie. Możesz spróbować i inne potrawy w jednej z następujących restauracji w Virpazar:

  • Konoba Badanj;
  • Silistria;
  • Kormoran;
  • Konoba Basta;
  • Pelikan.
Ресторан Pelikan

Najpopularniejsze wśród Czarnogórców to "konobya". Każda konoba jest małą instytucją, jakby wyrzeźbioną w skale. Ta przytulna jaskinia mieści tylko 10-12 osób. Tutaj możesz spróbować autentycznych potraw i pysznego domowego wina.

Jak dostać się do Virpazar?

Aby dostać się do tej wioski od Podgoritsy lub Bar będzie musiał pokonać dystans 24-29 km. Aby to zrobić, możesz skorzystać z pociągu, którego cena wynosi około 3 USD. Należy jedynie zauważyć, że stacja kolejowa znajduje się w pobliżu Virpazar. Dlatego z niego do centrum wioski będzie musiał iść pieszo.

Korzystanie z autobusu, konieczne jest ostrzeżenie kierowcy o przystanku, jak wielu z nich po prostu przejść. Turyści, którzy chcą odwiedzić Virpazar samochodem, należy podążać za znakami i nie mijać żółtego znaku zainstalowanego przy wejściu do wioski.