Na terytorium Czarnogóra istnieje wiele zabytków, które przyciągają uwagę podróżnych z całej Europy. Liczba takich atrakcje rośnie każdego roku. Dla tych, którzy lubią historię wojskowości, wiele fortec i zamków jest otwartych dla Czarnogóry. Ciekawym zabytkiem starożytności jest twierdza Lesendro. Znajduje się na wybrzeżu Jezioro Szkoderskie , który odnosi się do odcinka szlaku Bar-Belgrad, w pobliżu miasta Vranina w gminie Bar.

Форт Лесендро Wydarzenia historyczne

Fort Lesendro, wzniesiony w XVIII wieku, wciąż przypomina miejscową ludność i turystów o konfrontacji Czarnogóry i Turcji. Twierdza służyła jako ochrona ziem czarnogórskich przed atakami Turków za panowania Piotra II Pietrowicza Negosha. Obszar tej struktury obronnej zajmuje 3150 metrów kwadratowych. Wiadomo, że często odwiedzał tu Piotr II, a w murach twierdzy rodziły się niektóre z jego wybitnych dzieł literackich.

Отдельная круглая башня в южной части крепости

W klasztorach Czarnogóry forteca Lesendro miała miejsce przed 1843 r. Gdy Turcy wykorzystali brak regularnego garnizonu, który był zaangażowany w inne operacje wojskowe, zajęli fort i sąsiednią wioskę. Z tureckich sił zbrojnych wyspa została wydana dopiero w 1878 r., Jednocześnie Kongres Berliński postanowił powrócić do niepodległej Czarnogóry. Następnie forteca Lesendro została wykorzystana jako wojskowy arsenał.

Амбразуры-скворечники Unikalność struktury

Obecnie Fort Lesendro jest prawie opuszczony, ale nadal utrzymuje swoją wielkość. Ruiny twierdzy przyciągają uwagę ciekawskich turystów, zainteresowanych historią bitew wojskowych i architektury. Przechodząc przez terytorium, można spojrzeć w luki i wyobrazić sobie, co może się zdarzyć tutaj kilka wieków temu. Ponadto z Fortecy Lesendro otwiera się fascynująca panorama Jeziora Szkoderskiego i okolic.

Древние руины Jak dostać się do fortu?

Nietrudno dostać się do twierdzy Lesendro. Tutaj z Podgorica harmonogram jest uruchamiany transport publiczny . Samochodem ze stolicy Czarnogóry można dojechać w zaledwie 20 minut. Najszybsza trasa przebiega przez trasę E65 / E80. Turyści będą mogli zapoznać się z architekturą czarnogórską i naturalnymi cechami tego kraju, wybierając się w podróż pieszą. Z Podgoricy do Fortu Lesendro można dojść pieszo w około 4 godziny.

Внутри крепости. Вид на север