W ostatnich latach stolica cieszy się rosnącą popularnością wśród turystów Czarnogóra (lub, jak to się czasem nazywa, Czarnogóra) - Podgorica, centrum polityczne państwa. To tutaj siedzi parlament, działa rząd kraju. Podgorica jest ważnym węzłem kolejowym i centrum ruchu lotniczego. Miasto jest także kulturalnym i edukacyjnym centrum Czarnogóry. Działają tu teatry, Uniwersytet Stanowy Czarnogóry. Wszystkie dzienniki krajowe publikowane są w Podgoricy.

Osoby pragnące odwiedzić Podgoricę powinny zwrócić uwagę na zdjęcia miasta: od razu widać, że jest to nowoczesne, czyste i dobrze zorganizowane europejskie miasto, które jednak zachowało swoją tożsamość i cechy krajowe .

Informacje ogólne

Podgorica jest jedną z najstarszych w Czarnogórze: pierwsza osada istniała jeszcze w epoce kamiennej i po raz pierwszy miasto zostało wymienione w 1326 roku. W pewnym momencie nosiły one nazwy Ribnitsa, Boghurtlen, Burrrutice. W okresie od 1946 r. Do 1992 r. Nazywano go Titograd, nowoczesne imię to historyczne imię, które miasto otrzymało na cześć jednego ze wzgórz, na których stoi.

W Podgoricy mieszka około 1/4 ludności całego kraju, w sumie w mieście jest około 170 tysięcy mieszkańców. Mieszkają tutaj Czarnogórcy, Serbowie i Albańczycy, ale Czarnogóra częściej brzmi w Podgoricy.

Warunki klimatyczne w stolicy

Klimat Podgoricy jest śródziemnomorski, charakteryzujący się gorącym i suchym latem oraz łagodną zimą. W ciągu roku jest 132-136 dni, gdy temperatura termometru wzrasta powyżej + 25 ° C. Latem temperatura w ciągu dnia często wzrasta powyżej + 30 ° C, maksymalna zarejestrowana temperatura wynosi + 44 ° C.

Zimą temperatura często przekracza 0 ° C, ale często spada do wartości ujemnych, a czasem jest dość chłodno. Na przykład, najniższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w mieście wynosi -17 ° C. Prawie każdej zimy śnieg pada, ale trwa tylko kilka dni. Większość opadów przypada na okres zimowy, a najsuchszym miesiącem jest lipiec.

Ośrodki

Często turyści, którzy przyjeżdżają do Czarnogóry na święta , odwiedź Podgoricę przez 1-2 dni. Ale to miasto zasługuje na więcej uwagi. Obszar, na którym znajduje się Podgorica, jest zaskakująco piękny: na obszarze miasta łączy się pięć rzek, a ich banki połączone są 160 mostami! Pomimo faktu, że Podgorica, w przeciwieństwie do innych kurorty Czarnogóry , od strony morza jest wystarczająco daleko, jest nadal uważany za ośrodek.

Plaże Podgoricy znajdują się głównie na Morache. Są całkiem czyste i zadbane, ale są popularne tylko wśród mieszkańców miasta. Ośrodki w Podgoricy to te zlokalizowane na terenie Jezioro Szkoderskie : Murici i Peshachac.

Пляж Муричи

Zabytki miasta

Jeśli spojrzeć na mapę Podgoricy z zabytki , łatwo zauważyć, że wszyscy znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. Przeważnie znajdują się one na Starym Mieście (Stara Varoš). Tutaj można poczuć atmosferę średniowiecznego tureckiego miasta, które jest wspierane przez zachowane struktury meczetów.

Карта Подгорицы с достопримечательностями

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma tu zbyt wielu atrakcji: Podgorica, podobnie jak cały kraj, bardzo ucierpiała podczas II wojny światowej.

Z tego, co warto zobaczyć w Podgoricy, zasługują na uwagę:

Pomnik Puszkina i pomnik Wyszockiego w Podgoricy są bardzo popularne wśród naszych rodaków. Aby zapoznać się z historią miasta, warto wziąć przewodnika i pójść pieszo wycieczka wycieczkowa . Możesz także wybrać się z Podgoricy na wycieczki do starożytna forteca Medun lub do jeziora Skadar i Virpazar .

Памятник Высоцкому в Подгорице

Rozrywka

Ci, którzy zostali w Podgoricy na kilka dni, są zainteresowani pytaniem, dokąd się udać. Czarnogórski Teatr Narodowy zasługuje na uwagę. Rodziny, które spoczęły z dziećmi, mogą udać się do teatru dziecięcego lub teatru lalek.

Gdzie mieszkać w Podgoricy?

Hotele w Podgoricy - nie najbardziej luksusowe w Czarnogórze, ponieważ Czarnogórska Riwiera wciąż wytrzymuje główny napływ turystów. Większość hoteli to 3 * i 4 *, jednak w mieście jest 5 * hoteli, a nie gorszych od wspaniałych hoteli Budva.

Najlepsze hotele w Podgorica to:

 • 5 * Hotel Ziya;
 • 5 * Hilton Podgorica Crna Gora;
 • 4 * hotel i doświadczenia w Centerville;
 • 4 * Hotel M Nikić;
 • 4 * Hotel Aurel;
 • 4 * Hotel Hemera;
 • 3 * Hotel Crnogorska Kuća;
 • 3 * Hotel Keto;
 • 3 * Hotel Laguna.
CentreVille Hotel and Experiences - один из лучших отелей города

Zasilanie

Według opinii turystów, w Podgoricy najlepsze są:

 • Pod Volat - restauracja mięsna w centrum miasta;
 • Chińska restauracja Zheng He;
 • kolejna mięsna restauracja Stara Kuca;
 • Włoska pizzeria Sicilia Italijanska Pekara i Picerija;
 • kawiarnia kuchni północnoamerykańskiej i europejskiej Hard Rock Cafe;
 • restauracja serwująca dania kuchni śródziemnomorskiej i japońskiej - Ahh Riba;
 • restauracja kuchni śródziemnomorskiej i włoskiej Lanterna Podgorica.
Ресторан Pod Volat

Wydarzenia w mieście

W mieście odbywa się wiele wydarzeń organizowanych przez Centrum Kultury i Informacji im. Budo Tomovicha. To FIAT - Międzynarodowy Festiwal Teatrów Alternatywnych, który odbywa się w sierpniu, oraz scena sztuki DEUS w grudniu i liczne wystawy.

Международный фестиваль альтернативных театров

Ponadto, w lipcu odbywa się tradycyjny puchar skoków z mostu, aw październiku - maraton Podgorica-Danilovgrad. Cóż, wydarzeniem, które przyciąga największą liczbę odwiedzających miasto, jest Nowy Rok, który obchodzony jest w Podgoricy na dużą skalę.

Zakupy

Podgorica jest stolicą Zakupy w Czarnogórze . W obszarze ulicy Republiki jest jedna czwarta, w której znajdują się małe, ale bardzo przytulne sklepy, a niedaleko od niej - cała "ulica jubilerska".

W Podgoricy znajdują się duże centra handlowe, takie jak:

 • Delta City, w którym pod jednym dachem znajduje się ponad 70 sklepów, a także kino kilku pokoi, restauracja i wiele innych. inne;
 • Mall of Montenegro z dużym supermarketem spożywczym, restauracją, kręgielnią, dyskoteką i siłownią;
 • Palada Shoping Mall;
 • Bazar oferuje szeroki program dla rodzin, w tym gigantyczną salę gier Zuyalitsa, której powierzchnia wynosi 500 metrów kwadratowych. m.
Торговый центр Delta City Podgorica

Usługi transportowe

Miasto ma dobrze rozwinięty system transport publiczny reprezentowane przez autobusy i taksówki. Ponadto taksówkę w Podgoricy można uznać za transport publiczny z pełnym prawem, ponieważ jej ceny są dość niskie i są stosowane bardzo szeroko. Koszt przejazdu taksówką w granicach miasta wynosi około 4-5 $.

Автовокзал

Jak dostać się do Podgoricy?

Ci, którzy wybrali Podgoricę do rekreacji, są oczywiście zainteresowani tym, jak dostać się do miasta. Najszybszym sposobem jest powietrze: w Podgoricy ma pierwsze znaczenie w Czarnogórze lotnisko (drugi znajduje się w Tivat). Przyjmuje loty z Belgradu, Lublany, Wiednia, Londynu, Kijowa, Budapesztu, Moskwy, Mińska i wielu innych europejskich stolic i dużych miast.

Аэропорт Подгорица

Do Podgoricy można dojechać pociągiem: z Belgradu (miasto jest stacją kolejową Belgrad-Bar) i Czarnogóry Niksic . Wcześniej były pociągi od Albania (od Szkodnik ), ale teraz ta linia kolejowa nie jest używana. Przez miasto przechodzi również kilka dróg o znaczeniu europejskim: do Serbii i innych krajów Europy Środkowej, do Bośnia i inne państwa Europy Zachodniej, Albanię i Morze Adriatyckie.

Железнодорожный вокзал