Każde państwo dąży do zachowania swojej historii i tradycji honorowych, aby zachować delikatną spuściznę dla potomności. Pomimo wstrząsów politycznych, kraje byłej Republiki Jugosławii nie są wyjątkiem. Wszystko, co zostało zachowane i zebrane przez dziesiątki i setki lat, przechowywane jest w muzeach. Czarnogóra . Dziś odgrywają ważną rolę w rozwoju turystyki w kraju.

Jakie muzea możesz odwiedzić w Czarnogórze?

Najpopularniejsze i najczęściej odwiedzane muzea tego kraju to:

 1. Muzeum Archeologiczne w Budvie - największy w Czarnogórze. Zawiera całą historię starożytnego miasta, od ceramicznych zastaw stołowych i złotych monet z V wieku po przedmioty osobiste i artykuły gospodarstwa domowego z XIX-wiecznych mieszkańców. Podstawą wystawy są wyniki wykopalisk starożytnej nekropolii, 2500 artefaktów. Ozdobą muzeum jest iliryjski hełm z brązu z V wieku p.n.e.
 2. Археологический музей Будвы
 3. Muzeum Morskie miasta Kotor opowiada o bogatej historii Zatoki Kotorskiej. W muzeum znajdują się dzienniki okrętowe i armaty okrętowe, pozostałości po zatopionych statkach, instrumenty nawigacyjne i sprzęt morski, modele żaglowców, flagi, portrety kapitanów i wiele innych.
 4. Морской музей города Котор
 5. Muzeum Miejskie w Podgorica uważnie trzyma unikalne eksponaty z epoki rzymskiej i iliryjskiej. Jego stoiska pełne są artefaktów o tematyce archeologicznej, etnograficznej, historycznej i kulturalno-historycznej. Wśród eksponatów znajduje się wiele cennych rzeczy z tamtych czasów.
 6. Городской музей в Подгорице
 7. Muzeum miejskie Kolasin Zachowuje w pamięci pamięć o podboju Turków i heroicznym wyzwoleniu miasta. Odwiedzający prezentują stoiska ze zbiorami etnograficznymi, artystycznymi i historycznymi, które obejmują cały okres miasta.
 8. Городской музей города Колашин
 9. Muzeum Polimsky w Berane Jest to zbiór archeologicznych artefaktów z różnych epok, począwszy od 2300 pne. Podstawą wystawy - malowana ceramika, groty strzał, ozdoby, wyroby miedziane, kamienne malowidła, artykuły gospodarstwa domowego. Kolekcja muzealna jest stale aktualizowana.
 10. Полимский музей в Беране
 11. Muzeum Miejskie Perasta w pałacu Buyoviche zapoznajemy nas z najbardziej znaną rodziną marynarzy w kraju. Kolekcja muzeum jest zbierana z hojnych darowizn znanych obywateli. Wśród wielu eksponatów znajdziesz starożytne stroje, biżuterię, kolekcję średniowiecznych broni, portrety znanych marynarzy, rodzinne archiwum Viskovici i wiele innych.
 12. Городской музей Пераста
 13. Muzeum Narodowe Czarnogóry w historycznej stolicy kraju Cetinje Łączy kilka muzeów różnych tematów:
 • Muzeum Historyczne Czarnogóry opowiada o okresie przedsłowiańskim i średniowiecza, o fundamencie Czarnogóry i czasach aż do wycofania się z Jugosławii;
 • Исторический музей. Цетине
 • Muzeum Etnograficzne Czarnogóry , znajdujące się w byłej Ambasadzie Serbii, mieści eksponaty odzieży, instrumentów muzycznych, broni, tekstyliów i żywności, a także ogromną wystawę sztuki narodowej;
 • Этнографический музей Черногории
 • Muzeum Czarnogóry demonstruje kolekcję narodów Jugosławii, zbiór ikon, kolekcję kopii ściennych fresków, kolekcję malowideł czarnogórskich i pamiątkową kolekcję Milicy Sarich-Vukmanovich (Picasso, Chagall, Dali, Renoir, itp.);
 • Художественный музей Цетине
 • Muzeum króla Nikoli przedstawia ogromną kolekcję obrazów, broni, przedmiotów osobistych należących do rodziny królewskiej i obiektów historycznych tamtej epoki, również wartych odwiedzenia i królewską bibliotekę;
 • Музей короля Николы
 • Dom Negosa to dawna rezydencja czarnogórskich władców, zbudowana przez cara Piotra II Nogoshama, w której przechowywane są jego rzeczy i przedmioty życia politycznego, a także mapa reliefowa całego kraju.
 • Дом Негоша

To nie jest pełna lista obiektów wartych odwiedzenia. Każde muzeum Czarnogóry jest wyjątkowe, ponieważ wszystkie znajdują się w historycznie cennych budynkach i pałacach. Przewodnicy w większości muzeów komunikują się w języku czarnogórskim, angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim.