Bazylea słynie z instytucji edukacyjnych, obfitości księgarni, teatrów. Istnieje również wiele muzeów o różnych orientacjach, a nawet najmniejszy z nich może zachować prawdziwe skarby.

Najciekawsze muzea miasta
  1. Muzeum Anatomiczne (Muzeum Anatomisches). To muzeum, należące do Uniwersytetu w Bazylei, jest uważane za jedno z najbardziej fascynujących w mieście. Odwiedzanie go będzie interesujące dla wszystkich, zwłaszcza dla lekarzy i dla dzieci .
  2. Muzeum Historyczne w Bazylei (Muzeum Historyczne w Bazylei) jest jednym z największych i najważniejszych muzeów w Szwajcarii. Jest uważany za narodowy skarb i jest chroniony przez państwo. Tutaj przechowywane są relikwie kościoła, zabytkowe meble i witraże, monety i tkaniny. Na uwagę zasługuje nie tylko zbiór tego muzeum, który opowiada o wydarzeniach z odległej przeszłości, ale także architektura gotyckiego kościoła franciszkańskiego z VIII wieku, w którym mieści się muzeum.
  3. Muzeum Fundacji Beyeler (Muzeum Fundacji Beyeler). Muzeum to znajduje się na przedmieściach Bazylei, pomimo tego, że podziwia arcydzieła sztuki, rocznie przyjeżdża tu około 400 tysięcy osób.
  4. Muzeum Jean Tangley (Muzeum Jean Tinguely) - jeden z najbardziej niezwykłych budynków w Bazylei. Znajduje się nad brzegiem Renu i jest strukturą z różowego piaskowca z metalową kompozycją na dachu. To muzeum jest w całości poświęcone twórczości Jeana Tingleya, przedstawiciela sztuki kinetycznej i innowacyjnego rzeźbiarza.
  5. Muzeum Sztuki (Kunstmuseum) utrzymuje w swoich murach największą w Europie kolekcję dzieł sztuki stworzonych w okresie od XV wieku do współczesności. Szczególną uwagę przywiązuje się do dzieł artystów Górnego Renu z XIX-XX wieku. Mieści się w nim również kolekcja arcydzieł należących do rodziny Holbein.
  6. Muzeum Papieru (Basel Paper Mill Museum). Warto odwiedzić, jeśli chcesz nauczyć się papieru i interesuje Cię typografia. Tutaj możesz samodzielnie zrobić arkusz papieru i spróbować wydrukować coś na nim.
  7. Muzeum zabawek (Spielzeug Welten Museum Basel) spodoba się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Stare modele, samochody, lalki, modele mechaniczne - tutaj znajdziesz się w świecie bajek i dziecięcych marzeń.
  8. Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum) znajduje się w trzypiętrowym budynku w centrum miasta. Eksponaty tego muzeum mówią o świecie zwierząt i ich ewolucji.
Анатомический музейBasel Historical MuseumВ музее фонда Бейелер
Jean Tinguely MuseumВ музее Жана ТэнглиХудожественный музей
Basel Paper Mill MuseumМузей игрушекNaturhistorisches Museum Basel