Idąc do Szwajcaria , wielu turystów z jakiegoś powodu nie ma dużego zainteresowania odwiedzeniem jednego z największych miast w kraju - Bazylei, ponieważ po prostu nie wiedzą, że można go oglądać z atrakcji, z wyjątkiem najstarszego uniwersytetu.

Z tego artykułu dowiesz się, co jest interesujące Bazylea - drugie co do wielkości miasto w Polsce Szwajcaria i stolica kantonu o tej samej nazwie.

Zwiedzanie Bazylei

Płynąc w Bazylei, Renu dzieli miasto na Małe (część mieszkalna) i Wielka (historyczna). Jest na drugą część i konieczne jest podróżowanie do turystów pieszo, ponieważ nie ma dozwolonego ruchu. Zastanów się nad głównymi atrakcjami miasta:

 1. Bardzo duża liczba atrakcji znajduje się w pobliżu rynku Marktplatz. Prawie wszystkie trasy zwiedzania zaczynają się od symbolu Bazylei - Katedra Munster Cathedral , zbudowany w XII wieku. Jego wieża, która zachowała dawny mur, majestatyczne wnętrze i zabytkowy klasztor z malowniczym cmentarzem cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
 2. Drugim najsłynniejszym zabytkiem Bazylei jest Ratusz, zbudowany z czerwonej cegły i glazurowanych płytek, z pozłacaną dzwonnicą i posągiem Minaciusa Plancka.
 3. Po przejściu bardzo niewiele można dostać się do placu Fishmark, słynącego z najpiękniejszej fontanny w Bazylei, ozdobionej figurą Matki Bożej.
 4. Bardzo popularne są także bramy Spalentor, zbudowane w 1400 r. Z czerwonego piaskowca, do których przylegają jeszcze dwie okrągłe wieżyczki z krenelażem.
 5. Warto odwiedzić Plac Teatralny i zobaczyć niezwykłą rzeźbę Richarda Cherry, piękny kościół św. Elżbiety i fontannę Tingeli.
 6. W muzeum historycznym - mieszczącym się w budynku dawnego kościoła Franciszkanów Barfussenkirche, znajdują się ekspozycje poświęcone historii tego regionu.
 7. Muzeum współczesnych artystów Jean Tangli ze zbiorami bezcennych rzeźb i obrazów, a także ze starożytnymi dokumentami, katalogami i plakatami.
 8. Muzeum Anatomiczne - jeden z najbardziej popularnych muzea Miasto znajduje się na Uniwersytecie w Bazylei, który również ogród botaniczny .
Кафедральный Мюнстерский соборРатушаПлощадь Фишмаркт
Ворота ШпаленторТеатральная площадьФонтан Тингели
Исторический музей БазеляХудожественный музейМузей бумаги и книгоиздательства

Rozrywka w Bazylei

Oprócz atrakcji turystycznych, w Bazylei jest wiele innych miejsc do wypoczynku:

 • zoo "Zoo Basel" i akwarium;
 • ogrody botaniczne, z których jeden rozwija największy kwiat na planecie;
 • centra handlowe.

W Bazylei przyjeżdżają turyści wakacje i karnawały, z których najbardziej znanym jest Carnival of Lenten Nights, który odbył się na początku Wielki Post .

Зоопарк БазеляСамый большой цветок в ботаническом садуКарнавал
Gdzie mieszkać?

W Bazylei można znaleźć różnorodne opcje zakwaterowania - od najlepszych w Szwajcaria luksusowe 5 * hotele tanie hostele. Od najdroższych hoteli, Youth Hostel Basel, 2 * Hotel Rochat, 2 * Ibis Basel Bahnhof są najlepsze, a bardziej komfortowe z nich to 4 * Hotel Spalentor, 3 * Hotel Bildungszentrum 21, 4 * Radisson Blue, 4 * Novatel Basel City, 4 * Hotel Victoria, 4 * Hotel D, 4 * The Passage Basel, 3 * Gast - und Kulturhaus Der Teufelhof Basel.

Uwaga: niektóre hotele akceptują płatności tylko gotówką.

Отель Gast - und Kulturhaus Der Teufelhof Basel

Restauracje w Bazylei

Restauracje w Bazylei słyną z różnorodności serwowanych potraw. Ceny tutaj są dość wysokie - lunch kosztuje 20-70 franków szwajcarskich, aw niedrogich kawiarniach - od 10 do 30 franków.

Najlepszą restauracją w Bazylei jest Bruderholz. Mieści się w starym dworku, a menu w każdej z jego trzech sal jest inne, a jego główną chlubą są autorskie desery i wina kolekcjonerskie. Der Teufelhof słynie również z deserów - tutaj można skosztować najlepszych wiśniowych ciast i smażonych lodów w mieście.

Jedną z najbardziej oryginalnych restauracji jest Blindekuh: jest pełna ciemności. Nazwa restauracji została przetłumaczona jako "Niewidoma krowa" i zgodnie z legendą jej założyciel pracował wyłącznie dla niewidomych, zarówno kucharzy, jak i kelnerów, starając się w ten sposób im pomóc. Jednak ciemność nie przeszkadza w cieszeniu się pysznym smakiem potraw.

Restauracje Les Trois Rois i Nussbaumer oferują tradycyjne potrawy Kuchnia szwajcarska i domowe wina. A w restauracji Schloss Binningen serwowane "symbol kulinarny" Bazylea - ciasteczka "płatki lotosu".

Ресторан Blindekuh

Zakupy w Bazylei

Wiosną, a także w święta - zarówno krajowe, jak i religijne, w Bazylei odbywają się targi, które przyciągają zakupy duża liczba turystów z różnych krajów.

Istnieje wiele różnych sklepów, centrów handlowych i wyloty . Od Clarastrasse i placu Claraplatz do Marktplatz oraz od Freiestrasse i Gerbergasse do Heuwaage i Bankverein znajdują się butiki i duże domy towarowe, małe sklepy i warsztaty biżuterii. Sklepy w dni powszednie pracują do 18-30, aw weekendy i święta - do 16-00.

Marktplatz jest siedzibą słynnego centrum handlowego Globus. Na targu Barfiisserplatz w dniach 2 i 4 tego miesiąca pojawia się pchli targ. Antyki, dzieła sztuki i antyki można również kupić w sklepach na ulicach Heuberg i Nadelberg.

To, co Bazylea musi koniecznie kupić - tak brzmi Kirschstengeli, "markowe" cukierki Bazylei, reprezentujące wiśnię w likierze. Również jako pamiątki turyści przywożą tu zegarki, pozytywki, pościel, hafty i oczywiście słynną szwajcarską czekoladę.

Блошиный рынок на Barfusserplatz

Jak dostać się do Bazylei?

Bardzo łatwo jest dostać się do tego miasta, więc jest blisko do Niemiec i Francji, gdzie nie będzie trudno dostać się z dowolnego stanu. Możesz to zrobić na następujące sposoby:

 • samochodem z Strasburga na autostradzie E25 / E60 lub E35 / A5;
 • pociągiem - na północ od Renu z Niemiec, na południe - od Genewa , Zurych, Paryż, Strasburg i Bruksela;
 • na łodzi - nabrzeże miejskie znajduje się między dwoma mostami - Johanniterbrücke i Dreyosenbrücke;
 • samolotem - do najbliższego Bazylei lotnisko , położony 5 km na północ, możesz latać prawie z każdej europejskiej stolicy, a następnie wsiąść do autobusu na stację kolejową miasta.
Ж/д вокзал БазеляМожно доехать на лодкеАэропорт Базель