Co przeciętny człowiek wie o Szwajcarii? Myślę, że całkiem sporo. Ktoś ma bardzo wysokiej jakości zegarek Rolex lub szwajcarski nóż, ktoś spróbował tego pysznego szwajcarskiego sera i czekolady. Wiemy, że giełdy są stabilne w Szwajcarii i jest to jedna z nich najczystsze kraje świata . Tutaj być może i wszystkie nasze informacje o Szwajcarii. Postarajmy się głębiej poznać, niż interesujący jest wyjątkowy kraj Szwajcarii.

Interesujące fakty o Szwajcarii 1

Interesujące o Szwajcarii

 1. W kraju nie ma oficjalnego kapitału, a niemieckojęzyczne miasto o znaczeniu federalnym, Bern, uważane jest za rzeczywistą stolicę. Dzisiaj Szwajcaria jest jedyną konfederacją na świecie. W kraju są równolegle cztery języki państwowe. A jednak w tym kraju nie ma konfliktów między grupami etnicznymi.
 2. Interesujące fakty o Szwajcarii 2
 3. Ten stabilny gospodarczo kraj około 150 lat temu był najbiedniejszym państwem w Europie. W tym samym czasie dzisiaj w Szwajcarii, czterodniowy tydzień pracy z wakacjami w środy, soboty i niedziele. Średnia pensja w kraju to około 3 900 $, minimum to 2 700 $.
 4. Interesujące fakty o Szwajcarii 3
 5. Edukacja w szkołach publicznych rozpoczyna się w wieku czterech lat. Edukacja dla wszystkich, w tym obcokrajowców, jest bezpłatna. I tylko za naukę w szkołach prywatnych jest opłata. Lek w kraju jest opłacany tylko wtedy, gdy jest bardzo nowoczesny i wysokiej jakości, a ubezpieczenie zdrowotne i na życie jest obowiązkowe.
 6. Interesujące fakty o Szwajcarii 4
 7. Ciekawym faktem dotyczącym Szwajcarii jest to, że znajduje się w centrum Europy, ale nie należy do Unii Europejskiej ani ONZ, chociaż siedziba tej organizacji znajduje się na jej terytorium w Genewie. Szwajcaria zawsze zajmuje neutralną pozycję w jakichkolwiek konfliktach politycznych i wojskowych.
 8. Interesujące fakty o Szwajcarii 5
 9. Aby zostać obywatelem Szwajcarii, musisz mieszkać na jego terytorium przez co najmniej 12 lat. Kolejnym interesującym faktem dotyczącym Szwajcarii jest to, że każda firma zarejestrowana w tym kraju musi koniecznie mieć szwajcarskiego dyrektora. Dlatego każda osoba posiadająca szwajcarski paszport może zarabiać pieniądze będąc "nominalnym dyrektorem najemnym" w kilku firmach jednocześnie.
 10. Interesujące fakty o Szwajcarii 6
 11. W Szwajcarii uważa się, że zamiast zwalczać korupcję, konieczne jest "legitymizowanie" łapówek w formie płatności za określoną usługę. Na przykład, aby uzyskać dowolny certyfikat, musisz zapłacić 25 franków, a otrzymasz papier, który chcesz bardzo szybko.
 12. Interesujące fakty o Szwajcarii 7
 13. Kolejne ciekawe informacje na temat Szwajcarii: jej mieszkańcy nie są powołani do służby wojskowej od kilku lat, jak to jest w zwyczaju w innych krajach, ale cotygodniowe opłaty regularnie odbywają się przed osiągnięciem wieku 30 lat. Łącznie rekrutuje się około 260 takich dni, podczas których osoby podlegające służbie wojskowej otrzymują stałe wynagrodzenie. Możesz uniknąć oficjalnej służby w armii. Aby to zrobić, musisz dać szwajcarskiemu budżetowi około trzy procent całkowitego dochodu osoby otrzymanej przed jego 30. urodzinami. Do niedawna broń służbowa wydana podczas obozu szkoleniowego mogła być przechowywana w domu. Jednak teraz, w związku z nieco częstszymi przypadkami morderstw z takiej broni, pozwolenie to zostało anulowane. Mimo to Szwajcaria jest uważana za jeden z najbezpieczniejszych krajów do życia na świecie.
 14. Interesujące fakty o Szwajcarii 8
 15. Szwajcaria jest najbardziej górzystym krajem w Europie: góry zajmują dwie trzecie całego obszaru. Najdłuższy tunel górski na świecie (34700 m długości) i najwyższa górska kolejka linowa biegną przez cały kraj.
 16. Interesujące fakty o Szwajcarii 9
 17. W Szwajcarii jest około 600 pięknych jezior z czystą wodą. Niektóre pojawiły się w epoce lodowcowej.
 18. Interesujące fakty o Szwajcarii 10
 19. Szwajcaria nie ma dostępu do morza ani oceanu, ma jednak swoją potężną flotę i zwyciężyła w regatach oceanicznych.
 20. Interesujące fakty o Szwajcarii 11
 21. W szwajcarskim Genewa Przez ponad 200 lat wydali specjalny dekret o nadejściu wiosny, kiedy pierwszy liść zostaje odrzucony na kasztanowcu rosnącym pod oknami rządu. Najczęściej zdarzało się to w marcu, ale były wyjątki, kiedy w 2006 roku wiosna została dwukrotnie spełniona: drzewo ożyło w marcu i październiku.
Interesujące fakty o Szwajcarii 12