Stolica Szwajcaria Bern leży na półwyspie w zakolu Aare - rzeka zakręca się wokół miasta z pętlą. Założone w Bernie w 1191 roku, ale pierwsze osadnictwo w tym miejscu istniało w przybliżeniu w II wpne. Miasto otrzymało imię na cześć niedźwiedzia - uważa się, że w tych miejscach książę Berthold V skutecznie polował na bestię, a następnie założył miasto nazwane tak od swojego zwycięstwa na polowaniu. Zwierzę stało się symbolem miasta, jest przedstawione na herbie miasta. A "Niedźwiedź pit" , położony w pobliżu mostu Untertorbrücke, jest jednym z najbardziej znanych zabytki Berna od 1857.

Więcej o mieście

W ramach Unii Szwajcarskiej miasto wkroczyło w XIV wieku. Dziś w samym Bernie jest około 140 tysięcy mieszkańców, aw jego aglomeracji - nieco ponad 350 tysięcy; dla porównania, w tym samym Genewa wartości te wynoszą odpowiednio 915 tys. i 1240 tys. Berno w ogólnej wielkości wśród szwajcarskich miast to tylko 4 miejsce (wśród największych są również wyróżnione Zurych , Bazylea i Lozanna ) - może dlatego wielu obcokrajowców błędnie uważa stolicę Szwajcarii Genewa .

Bern - centrum polityczne Szwajcaria . Nawiasem mówiąc, Izba Konfederacji, w której działa rząd i odbywają się sesje parlamentarne, jest otwarta na bezpłatne wizyty - każdy, kto chce uczestniczyć w posiedzeniach parlamentarnych, ma do tego prawo. Bern jest także gospodarzem szwajcarskiego banku centralnego i siedziby szwajcarskich kolei. Ponadto miasto ma Federalny Instytut Własności Intelektualnej - miejsce, w którym ponad 30 milionów patentów na różne wynalazki są przechowywane w otwartym dostępie.

Pogoda w Bernie

Miasto położone jest w strefie umiarkowanego klimatu kontynentalnego. Pogoda w Bernie zależy od wpływu Atlantyku. Zimą pogoda jest mętna, powietrze ogrzewa się do + 1 ... + 5 ° С. Latem jest więcej słonecznych dni, temperatura jest w granicach + 23 ... 25 ° С; prawie nie ma ciepła. Najzimniejszym okresem jest jesień. Najlepszy czas na wizytę w Bernie to okres od kwietnia do końca września.

Старый Берн
Atrakcje

Old Bern - historyczne centrum miasta - od 1983 roku jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można go nazwać skansenem. Miasto jest urządzone bardzo oryginalnie źródła-źródła , stworzony w XVI wieku. Wszystkie 11 fontann ma ten sam wzór: w centrum okrągłego basenu znajduje się kolumna, której zwieńczeniem jest wielobarwna rzeźba. Najbardziej znane są fontanna "Pożeracz dzieci" , Samson , "Sprawiedliwość" i "Mojżesz" .

Charakterystyczną cechą Starego Miasta są arkady - baldachimy po bokach ulic. Rozciągają się w sumie na 6 kilometrów; wewnątrz nich można usiąść w kawiarni, odwiedzić butik lub po prostu ukryć się przed deszczem.

Inne znane zabytki Berna - Wieża zegarowa Tsitlogge z zegarem astronomicznym, Katedra , Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wiedeńskiego, Kościół św. Piotra i Pawła - pierwszy kościół katolicki wzniesiony w Bernie po reformacji, Pałac Federalny , Bern Arena i tak dalej.

Również w Bernie znajduje się wiele muzeów, z których najciekawsze są Historyczne , Strzelanie , Muzeum Alp Szwajcarskich , Muzeum Dom Einsteina , Więzienna wieża Kefirturm, Kunsthalle , The Berne Foundation for Applied Arts and Design and Paul Klee Center .

Исторический музейФедеральный дворецБернский кафедральный собор
Церковь Святого Петра и ПавлаФонтан Пожиратель детейЦитглогге
Hotele, restauracje i sklepy

Hotele w Bernie są najbardziej "trudne do osiągnięcia" w Szwajcaria : w stolicy często odbywa się wiele wydarzeń biznesowych, więc najlepiej jest zarezerwować mieszkanie z wyprzedzeniem. Istnieje wiele luksusowych 5 * hoteli i bardzo skromnych pensjonatów, które jednak oferują całkiem przyzwoitą jakość.

Najlepsze recenzje gości otrzymały apartamenty Czarnego Mieszkania w Bernie, Maison Mosgenstein, Casita: YourHome w Bernie, Apartamenty Justingerweg, Max Aviation Apartments, 5 * hotele Hotel Bellvue Palace Bern, Hotel Schweizerhof Bern & SPA, 4 * hotele Bed & Breakfast Wildrose, Beauvilla Bern, Hotel Allegro Bern, 3 * Am Pavillon, Bed & Breakfast, Hotel Alpenblick, Hotel Waldhorn, Hotel La Pergola.

Jedzenie w mieście jest również smaczne. Najlepsze restauracje w Bernie to Schultheissenstube, gdzie można skosztować wyjątkowych specjałów, piwnej restauracji Max's Beer Garden, Bellevue Bar, Zum Zahringer, oferując klasyczne Dania szwajcarskie , bar Falken, znany z przekąsek i gigantycznych porcji, Meridiano w Allegro Hotel, Kornhauskeller, preferowany przez miłośników piwa i mięsa.

W odniesieniu do zakupy w Szwajcarii , następnie główna "handlowa" ulica Berna - Rathausgasse; na nim i na równoległych alejek jest wiele butików, sklepy z pamiątkami i sklepy, w których można kupić zegarki i noże znanych szwajcarskich marek. W mieście jest wiele sklepów, rynków i punktów sprzedaży, ale nie można nazwać Berna "miastem zakupów" - ceny towarów tutaj są dość wysokie. Jeśli odwiedzisz szwajcarską stolicę pod koniec listopada - koniecznie odwiedź targi cebulowe na Bundesplatz, które odbywają się w czwarty poniedziałek miesiąca.

Hotel Restaurant JardinWaldheim Restauran
Usługi transportowe

System transportu publicznego w Bernie jest bardzo dobrze rozwinięty; obejmuje autobusy, tramwaje i trolejbusy, z których wszystkie są pomalowane na jaskrawo-czerwony kolor. Zarządzanie wszystkimi rodzajami transportu publicznego jest realizowane przez tę samą firmę - Bernmobil, więc wszędzie jest jeden bilet. Cały transport przebiega zgodnie z harmonogramem, który jest bardzo dobrze skoordynowany: dojeżdżając do przystanku autobusu międzymiastowego, prawie natychmiast wyjeżdżasz komunikacją miejską.

Jak dostać się do Berna?

W Bernie możesz dojechać samochodem, pociągiem - z wielu dużych europejskich miast lub lecisz samolotem. Stacja kolejowa Bern codziennie obsługuje około 150 tysięcy pasażerów. Lotnisko Bern nazywa się Belp - ma swoją nazwę od nazwy przedmieścia Berno, obok którego się znajduje. Lotnisko ma status regionalny. Rozpoczął swoją pracę w lipcu 1929 roku. Dziś jego obrót pasażerski wynosi około 800 tysięcy osób rocznie. Z lotniska do centrum miasta można dojechać autobusem.

Транспорт БернаТрамвай