Miasto Berane w Czarnogóra należy do tych ośrodków, w których powstają najróżniejsze warunki do uprawiania sportu - jazda na nartach, turystyka poznawcza, wycieczki i ekoturystyka. W Beranie jest wiele historycznych miejsc atrakcje , w tym dla prawosławnych chrześcijan, ponieważ miasto walczyło o wyzwolenie spod jarzma Imperium Osmańskiego.

Lokalizacja:

Miasto Berane (Berane) znajduje się w północno-wschodniej części Czarnogóry i jest stolicą gminy o tej samej nazwie. Znajduje się nad brzegiem rzeki Lim, w znacznej odległości od wybrzeża Adriatyku, 50 km od Podgorica .

Панорама городаВ центре города Беране

Historia Berane

W średniowieczu Serbowie, którzy pilnie rozpowszechniają ortodoksję i zbudowali wiele świątynnych kompleksów i klasztorów, mieszkali na ziemiach, na których obecnie znajduje się nowoczesne miasto Berane. Obszary te nazywane były Budmila. Większość średniowiecznych budowli niestety nie dotarła do naszych czasów.

Церковь в городе

W XVII wieku miała miejsce okupacja Budmili przez Imperium Osmańskie, w czasie której powstała Berana. Jednakże lokalni mieszkańcy musieli długo pozostawać pod uciskiem osmańskim, do 1912 roku, kiedy to miasto zostało wyzwolone, a następnie stało się częścią Jugosławii. Od połowy XX wieku do 1992 roku nosił nazwę Ivangrad, otrzymany na cześć komunistycznego Jugosławii Milutinovica. W związku z rozpadem Jugosławii, Berane nabył swoją przynależność do niepodległej Czarnogóry, a dziś jest bardzo popularnym miejscem turystycznym z bogatym programem rozrywkowym dla turystów.

Остатки оборонительных укреплений города

Klimat w mieście

W Berane umiarkowany klimat kontynentalny. Latem maksymalna temperatura powietrza osiąga tutaj + 35 ° C, a zimą można znacznie zmniejszyć i przymrozić do -30 ° C. W związku z takimi warunkami pogodowymi, w zależności od sezony W Beranie można aktywnie wypocząć zarówno latem, jak i zimą.

Беране осеньюПрирода в Беране

Interesujące miejsca w Berane

Wymieniamy najciekawsze miejsca w mieście:

 1. Polimsky Archaeological Museum. Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o historii miasta i Czarnogóry w ogóle, zobacz eksponaty z lokalnych wykopalisk archeologicznych.
 2. Полимский музей и такси в Беране
 3. Pozostałości dawnych osad - Budmili i Bihor.
 4. Скала с крестом
 5. Klasztor św. Jerzego. Drugie imię to Djurdjevi Stupovi, co oznacza "Wieże Świętego Jerzego". Klasztor został zbudowany w XIII wieku i znajduje się zaledwie 2 km od miasta.
 6. Монастырь Джурджеви Ступови
 7. Dom gubernatora Hawru Vukovich. Był dyplomatą, ambasadorem w Konstantynopolu, ministrem spraw zagranicznych i przewodniczącym Rady Państwa. Dwór został zbudowany na początku XX wieku w stylu secesyjnym. Wewnątrz domu zachowała się atmosfera i wnętrza przeszłości.
Дом воеводы Гавра Вуковича

Odpoczynek w Beranie w Czarnogórze

Najpopularniejsze rodzaje turystyki w mieście to:

 • urlop narciarski. W Beranie jest kilka ośrodków narciarskich, z których najsłynniejszym jest "Lokve" na zboczu góry Smilevica. Znajduje się w pobliżu miasta, na wysokości około 1700 m nad poziomem morza. Istnieją na nim szlaki o różnym stopniu złożoności, zarówno dla początkujących, jak i profesjonalnych zdobywców stoków narciarskich. Główna trasa ma długość około 5 km. Są liny liny;
 • Горнолыжный центр Локве
 • odpoczynek kulturalny i edukacyjny. Wraz z muzeami miasta w zimie, w Beranie można odwiedzić doroczny festiwal z ciekawą nazwą - "Gorąca zima w górach". Weź w nim udział jako profesjonalni sportowcy, a także postacie kulturowe i artystyczne;
 • Разнообразие беранской архитктуры
 • Trasa prawosławna. W mieście i okolicy znajduje się kilka klasztorów, które zostały zbudowane przez Serbów i częściowo zachowane do dziś. Bez wątpienia będą interesujące dla pielgrzymów.
Деревянная церковь и небольшой парк

Zakwaterowanie i posiłki

Miasto Berane w Czarnogórze oferuje swoim gościom kilka nowoczesnych hoteli o dobrym poziomie usług. Należą do nich na przykład hotel Il Sole, który działa od 2008 roku i znajduje się w samym sercu miasta, w pobliżu dworca autobusowego, zaledwie 2 km od klasztoru Djurdjevi Stupovi. Jeśli planujesz wakacje w ośrodku narciarskim Lokve, możesz zatrzymać się w pobliskim hotelu.

Номер в отеле Il Sole

W kawiarniach i restauracjach Berane będą oferowane dania kuchnia narodowa Czarnogóry , w tym napoje alkoholowe. Bardzo popularna jest tutaj lokalna wódka, która jest produkowana w kilku odmianach. Jeśli potrzebujesz szybkiej przekąski, możesz udać się do bistro lub pizzerii.

Jak się tam dostać?

Możesz łatwo dotrzeć do miasta Berane samochodem z innych miast Czarnogóry i pobliskiej Serbii. Odległość do stolicy kraju - Podgoricy - wynosi 50 km, do miasta Bijelo Polje - około 35. Z głównych kurortów wybrzeża Adriatyku, zajmie około 100 km. W Serbii przez Berane przebiega dwupasmowa autostrada. Ponadto miasto ma swoje własne lotnisko , ale jest używany głównie dla krajowych linii lotniczych.

Зимняя дорога в город