Bijelo Polje to małe miasteczko w Czarnogóra , stolica społeczności homonimicznej. Miasto jest turystycznym "liderem" całej północno-wschodniej części kraju, oferując gościom wiele atrakcji historycznych, wspaniałe ośrodki narciarskie i termalne, a także najwyższy poziom obsługi. Jest znany z tego, że w 1185 roku tutaj, w klasztorze Sveta Petka, powstała słynna Miroslav Gospel, uznana za najstarszy zabytek serbskiego cyrylicy.

Informacje ogólne

Bijelo Field jest w dolinie rzeki Lim, u podnóża góry Bihor, prawie na granicy z Serbią. Miasto jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Przez to przechodzi droga z Czarnogóry do Serbii, znajduje się duży dworzec kolejowy.

Miasto ma około 15 tysięcy osób, tylko w gminie - nieco mniej niż 60 tysięcy, społeczność znajduje się na trzecim miejscu w Czarnogórze. Oprócz turystyki rozwija się tutaj przemysł spożywczy (w tym zakład produkujący wodę mineralną "Bijela Rada"), a także przemysł lekki - tkaniny wełniane produkowane są w Bijelo Polje.

Miasto zawdzięcza swoją nazwę dużym polom, na których wiosną kwitną duże chamomile - całe hrabstwo i faktycznie wygląda jak olbrzymie białe pole.

Одна из улиц города

Klimat

Klimat w Bijelo Pole jest umiarkowany kontynentalny. Lato jest wystarczająco ciepłe, ale nie gorące, temperatura rzadko rośnie powyżej + 30 ° C, zazwyczaj powietrze ogrzewa się w ciągu dnia do + 20 ... +24 ° C, w nocy - do +12 ... + 15 ° С. W lecie występują niewielkie opady, najsuchszym miesiącem jest lipiec (39-40 mm).

Najcieplejszym miesiącem jest listopad (230 mm opadów); zaczynając od niego i do kwietnia deszcze trwają około 12-15 dni w miesiącu. Zimą rzadko spada śnieg. Temperatura w ciągu dnia jest zwykle nieco wyższa niż 0 ° C, aw nocy - o kilka stopni niższa.

Leczenie i aktywny odpoczynek

W pobliżu Biyelo-Polje znajduje się uzdrawiające źródło, zwane Kiselyak; są inne źródła mineralne (jest ich około 25), a także źródła termalne. Niedaleko od miasta jest słynny ośrodek narciarski Kolasin ; na nartach można również jeździć na stokach lata Zavratitsa-Majstorovina, która znajduje się zaledwie 9 km od miasta.

Горнолыжный курорт Колашин

Latem miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu mogą również znaleźć wiele zabawy, na przykład łowić ryby w miejscu, w którym rzeka Bistrita wpada do Lim, raftingu lub trekkingu w miejskim Parku Poetów.

Парк Поэтов

Atrakcje

Najbardziej znanym punktem miasta jest Kościół Świętych Piotra i Pawła. To było w nim napisane Ewangelia Miroslava.

Ponadto powinieneś zobaczyć kościół św. Mikołaja, który słynie z fresków i meczetu Guszmir.

Niedaleko miasta zasługują na uwagę:

  • klasztory Blishkov, Volyavats, Majstorovina, Podvrkh, Samograd;
  • kamienny most na rzece Bystrzyca w pobliżu wsi Lozna Luka;
  • jaskinie Djalovicha , Osoya, Novakovich.

I oczywiście jest tutaj wiele pięknych naturalnych krajobrazów. Można powiedzieć, że cała dolina, w której znajduje się miasto Bijelo Polje, jest pięknym naturalnym widokiem, który podziwiać mogą czarnogórscy i zagraniczni turyści.

Гушмирская мечетьЦерковь Святого Николая

Gdzie mieszkać?

Najlepsze opcje zakwaterowania w mieście to: hotele :

  • 4 * Hotel Franca;
  • 3 * Hotel Dvor;
  • 3 * Hotel Dominus.

Możesz wygodnie osiedlić się w małych miasteczkach niedaleko Bijelo Polje, na przykład w Mojkovac . W mieście można również wynająć apartamenty, prywatny dom lub mieszkanie.

Hotel Dvor - один из лучших вариантов размещения в городе

Restauracje i kawiarnie miasta

W Bijelo Polje nie ma problemu, jak znaleźć miejsce, w którym można po prostu ugryźć, i miejsce, w którym można zjeść dobry obiad i spędzić miły wieczór. Szczególnie odwiedzający polecają takie placówki, jak:

  • pizzeria Korzo Coffee & Food;
  • Pizzeria Orao - służy również pizzy;
  • Caffe Restaurant IMPERIJAL, która specjalizuje się w daniach z owoców morza.
Pizzeria Orao

Wydarzenia w mieście

W kwietniu roczny międzynarodowy wyścig kolarski "Drogi króla Nikoli" przechodzi przez Bijelo Polje. W lipcu w mieście odbywa się festiwal teatrów amatorskich w Czarnogórze.

W sierpniu przyjeżdżają tamlańskie orkiestry z całej Europy, aby wziąć udział w festiwalu; po południu występują na ulicach i placach, wieczorami - w barach i restauracjach. Ponadto w tym samym miesiącu Bijelo Polje jest największym w Czarnogórze świętowanie poezja - Rocket Day of Poetry.

Международный фестиваль тамбуриновых оркестров

Zakupy

W Bijelo Polje nie ma dużych centrów handlowych. Ale wiele sklepów, w tym sklepów z pamiątkami - jak przystało na miasto, którego główną pozycją dochodową jest turystyka. Koniecznie odwiedź rynek miejski, położony w pobliżu kościoła św. Mikołaja. "Dzień targowy" przypada w sobotę, kiedy jego produkty przywożą tu okoliczni rolnicy. Dla zakupy możesz odwiedzić nowy rynek, który rozpoczął swoją działalność 1 lutego 2016 r.

Рынок

Jak dostać się do Bijelo Polje?

Możesz tu przyjechać samochodem. Budva , przejdź przez M2.3 i E65. Droga potrwa nieco ponad 3 godziny, będzie musiała pokonać 185 km. Od Podgorica E65 w Bijelo Polje można dojechać w 2 godziny (odległość - 120 km). Możesz przyjść do miasta i koleją, która łączy Belgrad i Pasek .