W 160 km od Podgorica , prawie na granicy Czarnogóra i Serbii, znajduje się jaskinia Djalovicha, która jest uważana za jedną z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych miejsc na świecie. Niesamowite krajobrazy, obfitość labiryntów i wód podziemnych sprawiają, że jest to główny cel dla wszystkich odkrywców jaskini przybywających do Czarnogóry.

Historia powstania i nauki jaskini Dzhalovicha

Ten punkt orientacyjny odnosi się do składanego alpejskiego, uważanego za jedną z najmłodszych formacji górskich. Według naukowców proces powstawania jaskini rozpoczął się około 65 milionów lat temu i trwa do dnia dzisiejszego.

Jaskinia Dzhalovich w Czarnogórze była badana od 1987 roku. W tej chwili odkryto zaledwie 17 km lochów, a 200 km pozostaje niezbadanych. Wszystkie dostępne informacje na temat tego wzroku uzyskali serbscy i czescy speleolodzy.

Trudność w opanowaniu jaskini Jalovica wynika z faktu, że jego wejście znajduje się na terytorium Czarnogóry, a sam dungeon znajduje się w Serbii. Oba kraje powoli inwestują w swoje badania, obawiając się, że jedna ze stron skorzysta z osiągnięć drugiej.

Вход в пещеру Джаловича

Cechy jaskini Dzhalovicha

W wyniku długiego procesu budowania gór w tym lochu pojawiło się wiele jaskiń, korytarzy, korytarzy i zbiorników. Jaskinia Jalovich w Czarnogórze jest bogata w liczne galerie, jeziora głębinowe, gigantyczne stalaktyty i stalagmity.

Полноводное озеро в пещере Джаловича

Najbardziej przebadane hale i galerie to:

  • Wielki brat, którego rozmiar sięga wielkości boiska piłkarskiego;
  • Duże i małe labirynty;
  • Sala Zielonego Jeziora;
  • Pokój kryształowy;
  • Śnieżne miasto;
  • Kanał Mud;
  • Galeria ślimaków.

Wysokość niektórych pomieszczeń w jaskini Dzhalovich w Czarnogórze może sięgać 60 m, a liczba stałych jezior okresowo wzrasta do 30. Największym stalagmitem jest formacja "Monolith", której wysokość wynosi około 18 m.

Сталагмиты в пещере ДжаловичаСталактиты в пещере Джаловича

Wycieczki do jaskini Djalovicha

Obecnie wejście do tego lochu jest dozwolone tylko dla zawodowych speleologów, którzy posiadają niezbędne szkolenie fizyczne i psychologiczne. Wynika to z faktu, że istnieje wiele buforów i pułapek, z których nie można wydostać się bez specjalnego wyposażenia.

Wejście do jaskini Dzhalovich znajduje się nad dwoma jeziorami Czarnogóry - Devil's Whirlpool. W lecie wysychają i otwierają dostęp do lochów. Czas trwania wycieczki za to atrakcje to 4 godziny, pozostały 2 godziny tylko na zejście i wynurzenie. W tym czasie można uczyć się tylko 2,5 km od jaskini.

Turyści, którym udało się odwiedzić to naturalne miejsce, potwierdzają, że jest to unikalne zjawisko o wielkiej wartości speleologicznej.

Спелеологические тропы в пещере Джаловича

Jak dostać się do jaskini Djalovicha?

Aby odwiedzić tę naturalną atrakcję, trzeba udać się na północny zachód kraju. Jaskinia Jalovic znajduje się zaledwie 2 km od granicy Czarnogóry i Serbii. Najbliższe miasto to Pole Bijelo , z którym łączy drogi E65 / E80 i E763. Trasa z centrum administracyjnego trwa maksymalnie 1 godzinę i 40 minut.