Na południowym wschodzie Czarnogóra , na samym wybrzeżu Morza Adriatyckiego, jest miejscowością wypoczynkową Bar. Jest interesująca ze względu na wielowiekową historię, starożytne zabytki i rozwiniętą infrastrukturę. Warto odwiedzić miłośników plaży i rekreacji kulturalnej, bo w obu przypadkach turyści czekają tu na wiele wrażeń.

Położenie geograficzne baru

Obecnie istnieje kilka miast, w których znajduje się główny "pasek". Dlatego wielu turystów wciąż nie wie, gdzie dokładnie znajduje się miejscowość wypoczynkowa Bar. Aby nie pomylić go z włoskim miastem Bari, należy dokładnie przestudiować jego położenie geograficzne. Na mapie Czarnogóry Bar znajduje się na południowym wschodzie, na wybrzeżu Adriatyku, a Bari na włoskim wybrzeżu.

Город Бар на карте Черногории

Terytorium tego kurortu jest podzielone na stare i nowe miasto. W starej części znajduje się rodzaj muzeum historycznego pod gołym niebem, a nowy bar miejski jest całkowicie odwrotny - nowoczesny ośrodek wypoczynkowy .

Klimat Bar

Miasto położone jest w strefie śródziemnomorskiej, która charakteryzuje się zmienną wilgotnością i minimalną ilością opadów. Bar 270 dni w roku jest słoneczną pogodą, co czyni go jednym z najcieplejszych europejskich miast i popularnym kurortem.

Średnia roczna temperatura powietrza wynosi + 19,5 ° C, a woda + 18 ° C Dzięki takim warunkom rośnie tutaj duża liczba kwiatów, wiecznie zielone krzewy i gaje oliwne. Symbolem miasta Bar jest drzewo oliwne , którego wiek sięga 2000 lat.

Atrakcje i rozrywka Bara

W tym mieście znajduje się wiele zabytków, które zasługują na uwagę turystów. Aby odkryć wszystkie architektoniczne i kulturowe zabytki , musisz odwiedzić obie jego części. Bar Old Town jest przykładem tego, jak trudno było Czarnogórze funkcjonować jako port i obszar przygraniczny przez wiele lat. Wszyscy najeźdźcy i obcy władcy pozostawili swoje piętno na architektonicznym wyglądzie miasta, w którym splątały się elementy osadnictwa muzułmańskiego i rzymsko-gotyckiego. W tej części miasta można zobaczyć Bar atrakcje , które już stały się symbolami Czarnogóry. Wśród nich:

 • wąskie malownicze uliczki, tworzące rodzaj labiryntu;
 • bramy miejskie X-XI wieku;
 • ruiny katedry św. Jerzego z XI wieku;
 • meczet w Omerbasic;
 • pradawny akwedukt, który pozostał po Turkach;
 • pałac króla Nikoli.
Старый Бар

Nowy Bar to miejscowość wypoczynkowa z piękną promenadą, wieloma nowoczesnymi hotelami, sklepami i restauracjami. Tutaj tworzone są wszystkie warunki, aby turyści mogli bezpiecznie cieszyć się wakacjami nad morzem. Główną atrakcją nowego Baru jest kościół św. Jana z Włodzimierza - jeden z największych kościołów w Czarnogórze. To piękny zabytek architektury.

Храм Svetog Jovana Vladimira

Oprócz zabytków, Bar przyciąga plaże , uważany za jednego z najlepszych w Czarnogórze. Są one otoczone lasami cyprysowymi i sosnowymi lasami, które oczyszczają i aromatyzują powietrze. Na wybrzeżu znajduje się wiele lagun i zatok, w których każdy znajdzie coś dla siebie.

Odpoczynek w Czarnogórze w mieście Bar nie może być pełny bez przestudiowania jego otoczenia. Tutaj możesz odwiedzić:

 • Plantacje, na których rosną najsmaczniejsze owoce;
 • ruiny kościoła Świętej Skały;
 • Klasztor Ribnjak;
 • kościół Saint Fyokla z ołtarzem prawosławnym i katolickim;
 • Klasztor benedyktynów, zniszczony w XVI wieku;
 • ruiny starożytnych fortec i wiele więcej.
Адриатическое побережье Бара

Turyści spędzający wakacje w Czarnogórze mogą zapisać się na leczenie w jednym z nich sanatoria Bar. Jednocześnie nie ma potrzeby martwić się o dostępność ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ w pierwszej kolejności ocenia się wypłacalność finansową pacjenta.

Hotele w barze

Ta miejscowość wypoczynkowa oferuje duży wybór miejsc noclegowych. W Bar, a także w innych miastach Czarnogóry, możesz zatrzymać się w hotelu z 4 gwiazdkami, mieszkać w hostelu lub wynająć mieszkanie od prywatnego właściciela. Niektóre hotele znajdują się w centrum miasta, blisko głównych atrakcji, inne - w okolicy lub na wybrzeżu. Jednym z najpopularniejszych hoteli w Bar i całej Czarnogórze jest hotel Princess, z którego roztacza się niesamowity widok na plażę. Na jego terenie znajduje się duży basen, dwie restauracje, centrum odnowy biologicznej, bar aperitif i bar z przekąskami.

Oprócz tego możesz pozostać w następującym miejscu hotele :

 • Villa Antivari;
 • Villa Jadran;
 • Le Petit Chateau;
 • Hotel R.

Średni koszt utrzymania w lokalnych hotelach to 37,6 USD. Jeśli chodzi o prywatne apartamenty, koszt ich wynajęcia w Bar w Czarnogórze wynosi około 20-50 $ dziennie.

Отель Castello

Restauracje Bara

Bogata historia tego regionu znalazła odzwierciedlenie w jego kulinarnych tradycjach. W lokalnych lokalach można skosztować kuchni tureckiej, śródziemnomorskiej i włoskiej. Najczęściej są gotowane na bazie ryb, sera i świeżych warzyw. W restauracji Savoy można delektować się daniami takimi jak sarma (kapusta), moussaki (mięso z pomidorami), ribba chorba (ucho). Zdjęcie tego popularnego baru w Czarnogórze pokazano poniżej.

Ресторан Savoia

Odpoczynek w Czarnogórze z dziećmi, uczta dania kuchni lokalnej jest to możliwe i w innych restauracjach w barze:

 • Kaldrma;
 • Konoba Ribar;
 • Ciao;
 • Knjazeva Basta.

W tych instytucjach koszt obiadu dla dwojga to 30 USD, a dla rodziny z dziećmi 75-85 USD.

Zakupy w barze

Podczas wakacji w tym czarnogórskim mieście warto odwiedzić autentyczne targowiska, na których można kupić świeży kozi ser, ryby lub produkty lokalnych rzemieślników. To tutaj znajduje się rynek Topolica, największy na wybrzeżu Adriatyku. Zakupy w tej części miasta bar jest obowiązkowy dla tych gości Czarnogóry, którzy chcą kupić świeżą żywność lub przynieść pamiątki swoim bliskim.

W uzdrowiskowej okolicy miasta znajduje się także wiele centrów handlowych i supermarketów. W tych sklepach Bar może kupować towary wyprodukowane w Czarnogórze i we Włoszech.

Магазины в Старом Баре

Pasek transportu

Niewielka odległość między miastami i dostępność dobrych dróg spowodowały, że ośrodek jest połączony z prawie wszystkimi czarnogórskimi miastami. Z dworca autobusowego w Bar można dojechać do dowolnego miejsca w Czarnogórze, a koszt biletów to tylko 1,6-5,3 USD. Usługa autobusowa Intraurban jest słabo rozwinięta. Wynika to z faktu, że mieszkańcy baru poruszają się po mieście głównie taksówką, własnymi samochodami, skuterami lub motocyklami. Ale tutaj usługa jest dobrze rozwinięta wynajem samochodów . Dla turystów, którzy chcą odpocząć na własną rękę w barze lub innych miastach Czarnogóry, najlepiej skorzystać z wynajmu samochodów. Więc możesz odwiedzić maksimum lokalnych atrakcji, spokojnych zatok i zacisznych plaż.

Bar posiada również port morski łączący Czarnogórę z Włochami i innymi krajami europejskimi. Jest wyposażony w terminale pasażerskie i miejsce postoju jachtów.

Морской порт в Баре

Jak dostać się do Baru?

Ośrodek położony jest około 50 km od Podgorica . Turyści nie muszą się martwić, jak dostać się ze stolicy Czarnogóry do baru. Do tego możesz wziąć taksówkę lub publiczny transport . Jeśli jedziesz autostradą E65 / E80, droga potrwa tylko godzinę.

W mieście Tivat znajduje się najbliżej Baru lotnisko , który łączy go z innymi miastami Czarnogóry i resztą świata.

Железнодорожный вокзал в Баре