W Czarnogóra jest największa na Półwyspie Bałkańskim Jezioro Szkoderskie , na których jest ich wiele wyspy . Na jednej z nich znajduje się wioska rybacka Vranina (Vranjina).

Ogólne informacje o wyspie

Jest to niewielka osada położona w północnej części zbiornika. Jego powierzchnia to tylko 4,6 metra kwadratowego. km, a wysokość - 296 m nad poziomem morza. Jest to najwyższa wyspa w kraju. Z lądem łączy go most prowadzący do Podgorica , a także przez jezioro - z Bar miejski .

ДеревняУлицы деревни

Liczba mieszkańców nie przekracza 200 osób, a jest ich około 30. Główną działalnością mieszkańców jest rybołówstwo. Każdego ranka mężczyźni na wąskich łodziach o ostrych noskach udają się nad jezioro, a kobiety nie tylko przygotowują dania z owoców morza, ale także handlują połowem.

РыбалкаЛодки рыбаков

W szczycie sezonu Grupy wycieczkowe mogą przybyć na wyspę Vranina. Turyści lubią lokalny smak, jeżdżą na łodziach, pływają w jeziorze i komunikują się z ludnością. Rejs po jeziorze organizowany jest przez firmę Green Boats, możliwe jest również wynajęcie prywatnego statku. Cena waha się od 15 do 40 euro za godzinę, odpowiednie będą małe targi. Aborygeni są tu bardzo przyjaźni i zawsze z radością witają gości.

Домики деревни

Zabytki wyspy

Wioska w okresie wiosenno-letnim jest zakopana w zieleni, całe terytorium jest zadbane i obsadzone kwiatami. Najważniejsze zabytki to:

  1. Forteca Lesendro - znajduje się na przesmyku między wsią a wyspą. Teraz jest zarośnięta trawą, a od niej były tylko mury twierdzy, informujące o dawnej sile. W średniowieczu Turcy i Serbowie walczyli o cytadelę, a na początku XX wieku znajdował się tutaj wojskowy arsenał.
  2. Крепость Лесендро
  3. Mały dom - wzniesiony na rozkaz króla Nikołaja Pietrowicza Niochowa za córkę Elenę. Budynek niestety znajduje się w stanie opuszczonym.
  4. Głównym punktem na wyspie Vranina jest klasztor założony w 1233 r., Prowadzący do niego z twierdzy. Jest to cerkiew, która jest poświęcona św. Mikołajowi (św. Mikołaj lub Manastir Sv. Nikole) W 1843 r. Wyspa Vranina została schwytana przez Turków, którzy zniszczyli klasztor i przebudowali go na fortecę. W 1886 roku, na rozkaz księcia Mikołaja Pierwszego Pietrowicza (Negosha), kościół został przebudowany, ale ślady dawnej budowli nie zachowały się. Budynek został uszkodzony podczas II wojny światowej, przez długi czas nie można było znaleźć dzwonka, na którym przedstawiono twarz Mikołaja Cudotwórcy. Został znaleziony dopiero w 1970 roku, teraz jest przechowywany w muzeum Cetinje . W 1998 roku klasztor został odnowiony, a dziś każdy może go odwiedzić. Świątynia przechodzi przez większość wody wycieczki na jeziorze.
Монастырь Вранина

Co jeszcze jest na wyspie?

Na terenie wsi znajduje się jedna mała restauracja, w której można skosztować pysznych lokalnych potraw ze świeżo złowionych ryb, a także odświeżyć się pijąc napoje lub jedząc lody. Również tutaj jest mały sklep, który obsługuje całą populację. Znajduje się w pobliżu drogi i jest popularnym celem podróży dla pasażerów.

Jak się tam dostać?

Możesz dostać się na wyspę z Podgorica na moście na trasie E65 / E80 (odległość wynosi 23 km) lub płynąć wzdłuż jeziora od najbliższych miejscowości.

Вид на деревню

Wieś Vranina zaginęła wśród górskich odbić w czystych wodach Jeziora Szkoderskiego, ale to nie przeszkadza jej w rozwoju i nowoczesnym spojrzeniu na Europę. Po odwiedzeniu wyspy nie tylko zrelaksujesz się na łonie natury, ale również zapoznasz się z historią tej cudownej krainy.

Дорога