W Czarnogóra jest wyjątkowy park narodowy , która nazywa się Jezioro Skadarskoe (Skadarsko jezero). Jest to jeden z największych zbiorników słodkiej wody na południu Półwyspu Bałkańskiego.

Opis stawu

Jego długość wynosi 43 km, szerokość - 25 km, średnia głębokość - 7 m, a powierzchnia to 370 km2. km. W zależności od pory roku wymiary mogą się różnić. Jedna trzecia zbiornika znajduje się na terytorium Albanii i nazywa się Lake Shkoder.

Jego dorzecze zasilają podziemne źródła i sześć rzek, z których największa to Moraca, a przez Buna połączona jest z Morzem Adriatyckim. Woda tutaj płynie i przez rok jest całkowicie odnowiona dwukrotnie, w lecie jest podgrzewana do temperatury 27 ° C. Linia brzegowa zbiornika jest wcięta, w Czarnogórze jego długość wynosi 110 km, podczas gdy dla rozwoju turystyki przeznacza się tylko 5 km.

Вид сверху

Istnieje duża liczba mokradeł porośniętych roślinnością. Sam staw otoczony jest malowniczymi górami, a woda przelewa się w słońce. Szczególnie popularna wśród turystów jest polana lilii. Jeśli chcesz uzyskać wspaniałe zdjęcia z Jeziora Szkoderskiego w Czarnogórze, przyjdź tutaj przed 16:00, aż kwiaty się zamkną.

Поляна кувшинокГоры, окружающие озеро

Mieszkańcy rezerwatu

Około 45 gatunków ryb żyje w Parku Narodowym. Najczęściej można tu spotkać karpia, a czasem można spotkać labraksa i węgorza.

Nawet okolice zbiornika są uważane za największy rezerwat ptaków w Europie. Istnieje około 270 gatunków ptaków, niektóre z nich są dość rzadkie i występują tylko w tych częściach, na przykład czarny ibis, kędzierzawe i dalmatyńskie pelikany, szare czaple, brązowe sowy itp.

Птицы заповедника

Z czego jeszcze słynie ten park?

Na środku stawu znajduje się około 50 małych wysp, na których znajdują się:

  • ruiny starożytnych osad;
  • Kościół św. Jerzego , zbudowany w XV wieku;
  • zaciszne starożytne klasztory, w których można zapoznać się z historią religii i lokalnych artefaktów;
  • Turecka twierdza Grmojour ;
  • Wieś Rijeka Crnojevic, która dawniej była letnią rezydencją króla Nikoli;
  • roślina perłowa - te minerały nie były tu wydobywane, ale wykonane z łuski ryb;
  • restauracja "Konak Peryanik" - została przygotowana na królewski dwór, obecnie instytucją zarządzają potomkowie monarchy;
  • lokalne muzeum - przechowywane są modele zwierząt i ptaków, modele dawnych chat rybackich.
В музее

Również w Parku Narodowym Jezioro Szkoderskie warto odwiedzić plaża Murici to świetne miejsce do pływania. Tutaj krystalicznie czysta i przejrzysta woda, plaża jest łagodnie opadająca i porośnięta drobnymi kamykami. W pobliżu znajduje się centrum dla gości, w którym znajdują się 3 wystawy poświęcone uprawie oliwek, działalności gospodarczej i rzemiosł ludowych.Na moście, bezpośrednio w skale, znajduje się sklep z winami. Tutaj możesz kupić doskonały szampan, a także lokalne wino.

Винный магазин

Jeśli chcesz łowić na jeziorze Skadar, będziesz potrzebować specjalnego zezwolenia. Można go uzyskać w zarządzaniu rezerwą lub po prostu wypłacić pracownikowi. Cena licencji wynosi 5 euro za dzień.

Остров

Jezioro Skadar - jak się tam dostać?

Odwiedź Jezioro Szkoderskie w Czarnogórze, możesz sam. Najwygodniej jest to zrobić miasta Virpazar , wynajem łodzi na molo. Koszt ok. 20 euro za godzinę, odpowiednia będzie niewielka okazja.

Lokalni przedsiębiorcy organizują wycieczki do zbiornika praktycznie z dowolnego miasta w kraju. Cena obejmuje transfer, zwiedzanie wysp, pływanie i lunch (smażone ryby, kozi ser, warzywa, miód, raki i chleb). Koszt wycieczki wynosi 35-60 euro za osobę.

Możesz dotrzeć do rezerwatu łodzią z najbliższych miejscowości. Istnieje również usługa autobusowa Ulcinj w Szkodrze odległość wynosi około 40 km.

Прогулка по озеру