Miasto Niksic jest drugim co do ważności Podgorica centrum ludności w Czarnogóra , najważniejszym ośrodkiem gospodarczym i piwną stolicą kraju. Jest tu wiele ciekawych miejsc kulturalnych i historycznych zabytki , muzea , kawiarnie i restauracje.

Lokalizacja:

Niksic znajduje się w północno-zachodniej części Czarnogóry, w dolinach rzeki Zeta, na wysokości około 650 m npm, w otoczeniu kilku malowniczych jezior (Slano, Krupac, Livoverici).

Озеро Крупачко

Historia Niksica

Pierwsze wzmianki o osadach na terenie obecnego miasta pochodzą z IV wieku pne. W tamtych latach miejscem tym był rzymski obóz wojskowy, który nosił nazwę Anagastum. Od tamtych czasów aż do dziś w Niksziczu zachowały się starożytne artefakty, które, jak się znajdują, są przenoszone do muzeów archeologicznych miasta.

W średniowieczu przybyli tu Słowianie. Potem nastał okres dominacji Imperium Osmańskiego, a Niksic stał się jedną z placówek Turków. Po dojściu do władzy króla Mikołaja I miasto czekało na korzystne zmiany - zostało ono uwolnione, a następnie zaczęło się aktywnie rozwijać i budować. Obraz współczesnego miasta Niksic otrzymał po II wojnie światowej, kiedy został gruntownie odnowiony i zrekonstruowany: pojawił się Pałac Królewski, Most Carski, centrum miasta z terenem i parkiem rekreacyjnym itp.

Центр города

Klimat w mieście

Tutaj panuje umiarkowany klimat kontynentalny. Zimą (okres od grudnia do lutego) słupki temperatury pokazują + 5 ... + 7 ° С, nie występuje mróz. Latem jest ciepło i słonecznie, powietrze ogrzewa się do +20 .. + 25 ° С. Deszcze idą głównie wiosną i jesienią, latem opady są niewielkie. Najkorzystniejszy czas na wizytę Niksic jest okresem od maja do września, chociaż generalnie można przyjeżdżać przez cały rok, ponieważ miasto jest pełne interesujących miejsc i możliwości odpocząć przy każdej pogodzie.

Atrakcje Nikšicia w Czarnogórze

Jeśli planujesz odwiedzić Niksic, a następnie sprawdź krótki przegląd najciekawszych miejsc w mieście:

 1. Katedra św. Bazylego Ostroga. Jest to jeden z największych zabytków sztuki w gminie i najpiękniejszych budynków w mieście. Katedra została zbudowana w 1899 roku kosztem cesarza Mikołaja II i ku pamięci tragicznie zaginionych bojowników o niepodległość kraju. Teraz świątynia działa. W weekendy jest dużo ludzi, ponieważ są tam usługi, które odwiedzają parafianie Niksica i goście miasta. W pobliżu katedry park jest podzielony, cały zespół nosi nazwę "Saborna".
 2. Кафедральный собор Святого Василия Острожского
 3. Muzeum historii lokalnej. Zlokalizowany w centrum miasta, w budynku pałacu książęcego, wybudowanego na przełomie wieków XX-XXI. w stylu klasycznego renesansu. W zbiorach muzeum znajduje się kilka tysięcy eksponatów opowiadających o różnych okresach w historii i kulturze Czarnogóry. Możesz zobaczyć zabytki iliryjskie i romańskie, z których Czarnogórcy są bardzo dumni, a także statuetki i rękodzieło.
 4. Краеведческий музей
 5. The Royal Bridge. Został zbudowany w 1894 roku dla przewozu rodziny królewskiej.
 6. Царский мост
 7. Czerwona skała. W tym miejscu na wysokości około 700 m znajduje się słynna jaskinia, odkryta w 1954 roku, odkrywająca tu parkowanie prastarego człowieka. Skała ma czerwonawy odcień i wspaniale plami w promieniach zachodzącego słońca.
 8. Красная скала
 9. Jezioro Krupachko. Sztuczny staw w północno-zachodniej części doliny Nikshich. Oprócz rybołówstwa istnieją wszystkie warunki dla sportu.
 10. Obszar Sloboda. Położony w centrum miasta i jest bardzo ruchliwym miejscem, szczególnie wieczorem. Z placu w różnych kierunkach jest 6 ulic.
 11. Вид на площадь Слобода
 12. Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Świątynia została zbudowana w XVI wieku. Obecnie można zobaczyć starożytne malowidła ścienne.
 13. Twierdza Bedem. Został zbudowany przez Turków w XVIII wieku, w czasach panowania imperium osmańskiego na tych ziemiach. Do tej pory z twierdzy zachowały się tylko ruiny, które są chronione przez państwo jako narodowy zabytek historyczny.
 14. Крепость Бедем
 15. Park leśny Trebies. Jest to obszar chroniony i znajduje się na tytułowej górze. Przez las leżą liczne szlaki turystyczne, a u podnóża góry znajdują się korty tenisowe i boiska do piłki nożnej.
Лесопарк Требьеса

Odpocznij w Nikshich

Podczas podróży do miasta Niksic możesz wybrać dla siebie:

 • aktywny odpoczynek. Dla miłośników alpinizmu i górskich stoków w pobliżu miasta, na zboczu Krnova, wybudowano ośrodek narciarski Vučje. Ma 4 trasy o różnym stopniu złożoności i łącznej długości około 3 km;
 • ekoturystyka. Odwiedź pobliskie jeziora Liperovich, Krupachko, Krupats i Slano, a także rzekę Zeta. Oprócz odpoczynku na łonie natury, możesz łowić ryby, a jeśli masz szczęście, weź udział w zawodach sportowych;
 • wakacje na plaży. Na jeziorze Krupats specjalnie wyposażone plaże dla rekreacji mieszkańców i gości miasta i zbudowały motel;
 • wędrówki. Wycieczka po mieście z wizytą do opisanych wyżej zabytków sztuki, przytulnych ulic, galerii, muzeów itp. nie pozostawi obojętnym;
 • festiwale. Jeśli planujesz przyjechać do Niksic we wrześniu, możesz być świadkiem odbywających się tutaj Dni Kultury, zaprojektowanych głównie dla miłośników poezji i sztuki teatralnej.

Zakwaterowanie i posiłki

W mieście Nikshich działają usługi urlopowiczów hotele i restauracje o różnym poziomie usług, dzięki czemu możesz wybrać instytucję dla swojego gustu i portfela. Do najpopularniejszych hoteli dla turystów przyjeżdżających tutaj należą: Vucje, Trebjesa, Vukov Most, Hotel Onogost. Najważniejsze restauracje w mieście są zarządzane przez takie instytucje, jak Turisticko naselje Koliba, Portun, Kolibe, Kastel. Ceny w kawiarniach i restauracjach są umiarkowane. Goście specjalni miasta cieszą się odmiany piwa "Nick" i "Nikshichko", produkowane w lokalnym browarze.

Отель OnogostНомер в отеле Vukov MostРесторан отеля Onogost

Jak się tam dostać?

Najbliższy Niksic międzynarodowy lotnisko znajduje się w Podgoricy . Pociągi i autobusy odjeżdżają ze stolicy i innych miejscowości Czarnogóry do Niksic. Biorąc pod uwagę fakt, że usługa transportu samochodowego jest na najwyższym poziomie, można dostać się do Niksic samochodem z niemal dowolnego miasta w kraju, ponieważ znajduje się on na skrzyżowaniu kilku tras i węzłów.

Droga z Podgoricy zajmie około 1 godziny. Jeśli pójdziesz do Niksic z nadmorskich miast, będziesz musiał spędzić 1,5-2 godziny w drodze.