Budva to stare miasto w Czarnogóra , znajduje się na wybrzeżu Adriatyku. Ciche ulice, otoczone wiekowymi małymi budynkami, czystym powietrzem, morską solą i aromatami ziół, wyjątkowymi atrakcjami - Budva każdego roku przyciąga tysiące turystów. Atrakcyjne są także plaże Budvy, a także różne zabytki i kościoły wycieczki z Budvy przez sąsiedztwo

Znajomość z miastem

Miasto Budva jest jednym z najstarszych w Czarnogórze, na mapie wybrzeża Adriatyku znajduje się w jego centralnej części. Jest to centrum gminy o tej samej nazwie, a jej całkowita powierzchnia wynosi 122 metry kwadratowe. km. Archeolodzy uważają, że miasto ma ponad 2500 lat. Oficjalnym językiem w Budvie jest Czarnogóra.

Wraz z okolicą kurort tworzy Riwierę Budva - jest to największe i najbardziej popularne centrum turystyczne w Czarnogórze, które odwiedza rocznie około 300 tysięcy turystów. Zachowały się tutaj niezwykłe obiekty architektury śródziemnomorskiej. Najpopularniejsza piaszczysta plaże Czarnogóry , które znajdują się również w Budva, są uważane za słowiańskie i Mogren . Całkowita długość miejskich plaż wynosi 11,3 km.

Герб Будвы

Pewna część turystów przyjeżdża do Budvy ze względu na żywe nocne życie: słynne kluby i restauracje Czarnogóry znajdują się tutaj. Ale wielu ludzi przyjeżdża do Budvy na wakacje z dziećmi: w tym mieście wszystkim się spodoba.

Дискотеки БудваОтдых с детьми

Turystyka jest głównym kierunkiem gospodarki miasta. Budva - niezapomniany i wyjątkowy ośrodek w Czarnogórze , który rozwija się od połowy lat trzydziestych. Wiele najlepsze hotele w Czarnogórze znajdują się w Budvie i nie będzie problemów z zakwaterowaniem dla turystów.

Улицы Будвы

Geografia Budvy

Wybrzeże Morza Adriatyckiego w niektórych miejscach ma złożony teren. Pas nadmorskiej plaży w Budvie szybko zastępuje krajobraz górski z rzadką roślinnością. Nowe miasto zbudowano na brzegu małej zatoczki. Jego północna część kończy się peleryną, jest to szczególne historyczne miejsce, w którym zachowała się stara twierdza.

Горы около Будвы

Jedna z kilku wysp u wybrzeży Czarnogóry, ale najbardziej popularna Wyspa Świętego Mikołaja - położony w pobliżu wybrzeża Budvy w bezpośredniej widoczności. Przez miasto przebiega duża autostrada - droga Yadran (trasa adriatycka), która łączy wiele miast wybrzeża nie tylko w Czarnogórze, ale także w Grecji, Bośnia , Albania , Chorwacja.

Остров святого НиколыЯдранский путь

Populacja

Według oficjalnego spisu ludności w Czarnogórze, w Budvie w 2003 roku było 10 918 osób, a ludność gminy miejskiej Budva - 15 909 osób. Już w 2013 r. Zarejestrowano w mieście 13 338 mieszkańców. Obecnie liczba ta nadal szybko rośnie i przekracza już 15 tysięcy obywateli.

Skład etniczny w ostatniej dekadzie zmienił się dramatycznie. Czarnogórcy w Budvie w 2003 roku żyli 45,56%, Serbowie - 40,45%. Reszta została podzielona w przybliżeniu na równi przez Słowian, muzułmanów i Chorwatów. Obecnie liczba Serbów dramatycznie wzrosła i stanowi ponad połowę mieszkańców miasta, a liczba prawosławnych jest prawosławna. Starożytna wspólnota katolicka działa także w Budvie. Przedstawiciele innych wyznań nie są oficjalnie zarejestrowani.

Вечеринка на пляже

Klimat w mieście Budva

Czarnogóra słynie z przyjemnych warunków pogodowych. Podobnie jak w większości wybrzeża Adriatyku, klimat w Budvie jest klasyczny śródziemnomorski. To zawsze ciepłe lata i łagodne, wygodne zimy. Średnia liczba słonecznych dni wynosi 297. Budva jest uważana za najbardziej słoneczną i najcieplejszą w całym basenie Morza Śródziemnego.

Przeciętne temperatury w styczniu rzadko spadają poniżej + 8 ° C, a średnia temperatura w lipcu utrzymuje się na poziomie + 23,9 ° C. Średnia zimowa wynosi + 9,3 ° C, a lato - 23,1 ° C. Woda z wybrzeża ogrzewa się latem do 24,7 ° С, a jesienią utrzymuje się na +18 ... + 19 ° С. Wilgotność powietrza jest bardzo wygodna: latem 63%, a jesienią nawet 80%. Średnie opady wynoszą 1700 mm.

Jak również na całym wybrzeżu Czarnogóry, w Budvie doskonały wypoczynek nawet w zimie.

Будва зимойМоре около Будвы

Atrakcje turystyczne w Budvie

 1. Plaża Mogren w Budvie przyciąga nie tylko czysty piasek i dogodny dojazd do morza, ale także fakt, że od zgiełku miasta kryje się niskie wzgórza, otaczające brzeg. Atmosfera tutaj jest niesamowita: cisza jest przerywana tylko szumem wiatru w gałęziach drzew i delikatnym szeptem fal. Ta plaża jest idealnym miejscem na relaksujące rodzinne wakacje.
 2. Budva Czarnogóra atrakcje1
 3. Slawistyczna plaża w mieście Budva. Miało swoją nazwę nawet podczas okupacji niemieckiej: nie było konfliktów między turystami z Niemiec i Słowacji, plaże musiały być podzielone. Dziś oczywiście każdy może tu przyjść, a nazwa służy raczej jako przypomnienie błędów przeszłości. Ta plaża jest pokryta małymi kamykami i jest bardziej odpowiednia dla miłośników sportów wodnych i rekreacji przez głośną firmę.

 4. budva czarnogóra attractions2
 5. Park wodny w Budvie jest tak duży, że nie mieści się w małym miasteczku i postanowiono wybudować go obok miasta. Możesz bezpiecznie wybrać się tutaj na cały dzień: bardziej jak oddzielne miasto, park wodny może pomieścić nie tylko zajęcia wodne, takie jak zjeżdżalnie, baseny, jacuzzi i inne atrakcje, ale także boiska sportowe. Tutaj możesz prowadzić przyjazną grę w tenisa lub koszykówkę, a następnie - zrelaksować się w jednej z wielu kawiarni.
 6. Budva Czarnogóra atrakcje3
 7. Cytadela . Dziś Czarnogóra jest spokojnym, cichym krajem z ciszą i spokojem, ale od wieków historia miała tu miejsce w działaniach wojennych, więc miasta potrzebowały ochrony. W tym celu wybudowano cytadelę w Budvie, twierdzy, której wiek już minął pół wieku. Zbudowali ją na skalistej rafie, aby chronić Budva przed inwazją z morza. Na szczęście teraz nie ma potrzeby obrony, a Cytadela stała się miejscem pielgrzymek dla turystów. Co roku od lipca do sierpnia odbywa się festiwal teatralny, trwający prawie półtora miesiąca. W tym czasie w jednym miejscu można zobaczyć nie tylko różne grupy teatralne, od klasycznych po awangardowe, ale także posłuchać muzyki na żywo.
 8. Budva Czarnogóra atrakcje4
 9. Kościół. Kościoły w Budvie są prawdopodobnie osobnym artykułem. Majestatyczni, spokojni, mądrzy, od wieków budują swoje iglice i dzwonnice, obserwując życie ludzi i strzegąc duchowości. Kościoły są interesujące nie tylko z punktu widzenia religii: każdy z nich zachowuje swoją historię, każdy zaskakuje wspaniałą architekturą. Na przykład kościół św. Marii został zbudowany w IX wieku, a dziś możemy dotknąć kamieni, które widziały dziesiątki pokoleń naszych przodków.
Budva Czarnogóra sights5

Rozrywka w ośrodku

Jeśli odwiedziłeś już główne atrakcje Budvy i całej Czarnogóry, opcje, dowiedz się, co jeszcze możesz zobaczyć:

 1. Teatralne, poetyckie i muzyczne festiwale , które pochodzą artystów i poetów z całej Czarnogóry. Przeprowadzane są od lipca do 20 sierpnia.
 2. Фестивать в Будве
 3. Muzea archeologiczne i etnograficzne.
 4. Międzynarodowe turnieje sportowe, które odbywają się tutaj regularnie.
 5. Najlepszy park wodny w Czarnogórze, który jest zbudowany w pobliżu Budvy.
 6. Oprócz małych piaszczystych plaż w mieście, 4 km od Budvy znajduje się piękna piaszczysta plaża.
 7. Пляж Яз
 8. Wycieczka na Stare Miasto w Budvie.
 9. Katedra św. Jana Chrzciciela VII w., Kościół Świętej Trójcy 1804, kościół św. Sawy w 1141 r. Itp.
 10. Narty wodne i nurkowanie.
 11. Średniowieczna biblioteka w Budvie, która zaskakuje wszystkich odwiedzających.

W pięknym mieście Czarnogóra Budva można zrobić wiele doskonałych zdjęć.

Hotele w Budva

Na Riwierze, należącej do wybrzeża Budvy, istnieje wiele opcji do życia - od hoteli z własną plażą do skromnych hosteli. Na lotnisku i na dworcu autobusowym, podobnie jak w innych miastach Czarnogóry, w Budvie można wynająć apartamenty lub prywatne apartamenty i pokoje.

Hotele all inclusive w mieście nie są zbyt popularne, głównie w kategorii 3 lub 4 gwiazdki. Na przykład Residence 4 * znajduje się 200 m od plaży w pobliżu skał wśród zarośli agawy i cedru libańskiego. Na dachu znajduje się basen. Gościom oferujemy eleganckie i komfortowe pokoje od 50 € za osobę za noc.

Отель Residence 4

2 * hotel Montenegro Freedom Hostel przyjmuje turystów ekonomicznych. Zakwaterowanie na osobę będzie w przedziale 11-20 euro. Obiekt znajduje się w odległości krótkiego spaceru od miejskiej plaży, w cenę wliczone jest śniadanie, dostęp do Internetu i szafa. Za dodatkową opłatą można skorzystać z parkingu, tarasu ze sprzętem do grillowania i kuchni.

Хостел Montenegro Freedom Hostel

W ostatnich latach, podobnie jak w całej Czarnogórze, w Budvie, wynajmuje się coraz więcej willi i całych domów. Koszt życia zależy bezpośrednio od bliskości morza, dostępności klimatyzacji i dodatkowych usług. Zwróć uwagę na takie hotele jak Admiral Club 5 *, Sajo, Slovenska Plaza i Blue Star.

Отели в Будве

Restauracje w Budvie

Tutaj żaden podróżny nie będzie głodny. W jednym z najlepszych ośrodków w Czarnogórze - Budva - nie martw się, gdzie jest najsmaczniejsze jedzenie.

Menu lokali gastronomicznych obfituje w dania kuchni lokalnej, europejskiej i śródziemnomorskiej. Najpopularniejszymi potrawami są duszona jagnięcina w garnku, wędzonym mięsie, celowniku, serowarniach, asortymencie rybnym.

Рестораны Будвы

W Budvie jest wiele kawiarni. Są tu także dobre restauracje: Jadran, Maša, Galeb, Porto, Demižana, Stari Grad i chiński resturant.

Ресторан Chinese restraurant

Transport w Budvie

Miasto ma bardzo dobrze rozwiniętą linię autobusową: regularny transport i do późna przystanki są przystrojone i widoczne z daleka. Podobnie jak w całej Czarnogórze usługa jest bardzo dobrze rozwinięta w Budvie wynająć samochód . Powierzchnia drogi w mieście i okolicy jest wysokiej jakości i oświetlona nocą.

W Budvie taksówka jest dość rozwinięta i sprawna, urlopowicze często korzystają z tego rodzaju usług transport . Ponadto, nie wszystkie miasta w Czarnogórze, jak w Budvie, jest podział na stare miasto i nowy. Niektóre ulice w Budvie są tylko dla pieszych i trudno jest jechać samodzielnie.

Старый город Будва

W każdej firmie turystycznej możesz zamówić zarówno wycieczkę wokół samej Budvy, jak i wycieczkę do dowolnego innego miasta Czarnogóry. Również latem na odległe plaże i atrakcje organizuj wyjazdy autokarowe. Budva to małe miasto, do którego przyjemnie jest spacerować pieszo.

Транспорт Будва

Funkcje zakupy

W tym mieście możesz zadowolić się dobrymi zakupami. W sklepach Budva prezentowane są towary i pamiątki z całej Czarnogóry, Turcji i Chin, są też markowe butiki znanych producentów. Niskie ceny za wszystko w porównaniu z krajami Europy Zachodniej są bardzo atrakcyjne dla turystów.

Najpopularniejszy pamiątki z Budvy są:

 • wino;
 • rakia;
 • ser;
 • Obuwie narodowe z opanke;
 • kawa.

Oprócz sklepów, Budva ma małe tace uliczne i duży rynek, na którym sprzedają produkty z całej Czarnogóry: owoce, warzywa, wino, owoce morza itp.

Jak dostać się do Budvy?

Jeśli podróżujesz po Czarnogórze samodzielnie lub po raz pierwszy i nie wiesz, gdzie znajduje się Budva, skoncentruj się na współrzędnych: 42 ° 17'05 "N, 18 ° 50'43" E.

W Budvie, w pobliżu poczty, znajduje się dworzec autobusowy, z którego odjeżdżają autobusy linii regionalnych, międzymiastowych i międzynarodowych. Ze względu na regularne loty miasto Budva jest połączone ze wszystkimi kurortami czarnogórskiego wybrzeża. Na przykład w Herceg Novi autobusy odjeżdżają co 1,5 godziny.

Planujesz spędzić wakacje w Budvie, nie możesz się martwić, jak dostać się do Budva od Tivat . Popularne międzynarodowe lotnisko znajduje się około 20-25 km od miasta. Jest to najbliższy port lotniczy Czarnogóry Budva. Port lotniczy Podgorica znajduje się nieco dalej, 60-70 km od Budvy. W każdym razie możesz dotrzeć do Budvy przez transfer lub taksówkę.

Аэропорт Тиват

Budva w Czarnogórze - jest to grupa atrakcji, ponieważ w tych miejscach starannie przechowują nie tylko historię, ale także tradycje i kultura . Opisz wszystkie interesujące miejsca w tym mieście, po prostu nie ma sensu - Budva musi koniecznie zobaczyć wszystko na własne oczy. Zanurz się w tej niesamowitej atmosferze połączenia starożytnej historii i współczesnej cywilizacji, odetchnij najczystszym powietrzem, dotknij starożytnych budynków, gdzie, jak się wydaje, echa dawnych dramatów i komedii, które grano tutaj w ciągu ostatnich stuleci, są wciąż żywe. Budva to miejsce, w którym spędzisz zarówno ciało, jak i duszę, aby wrócić do domu z niezapomnianymi wrażeniami i płonącymi oczami. Wystarczy mieć paszport i wiza dla Czarnogóry .

Ночная Будва