Ten górzysty kraj przyciąga turystów nie tylko przepiękną przyrodą, ale także różnymi świętami, które obchodzone są tutaj na specjalną skalę. Miejscowa ludność honoruje byliny tradycje narodowe , więc obchody w kraju są wyjątkowe i niepowtarzalne.

Najpopularniejsze imprezy w kraju

Najważniejsze święta narodowe w Czarnogóra są:

 • Dzień Niepodległości - obchodzony 21 maja;
 • Dzień proklamacji Czarnogóry jako niepodległego państwa - 3 czerwca;
 • Dzień państwowości - 13 lipca;
 • Dzień deklaracji państwa przez Królestwo - 28 sierpnia.

Nawet w Czarnogórze kochają świętować Nowy Rok i święta Bożego Narodzenia. Są największe w Kotorze, Podgoricy i Budvie. Do uroczystości przygotowuje się z wyprzedzeniem, więc hotel powinien zarezerwować na kilka miesięcy. Poważne daty to:

 • 1 stycznia - Nowy rok;
 • Новый год
 • 6 stycznia - Wigilia;
 • 7 stycznia - Boże Narodzenie, najbardziej czczony przez wierzących, w tym dniu jedzą orzechy i owoce, i spłukują się raki;
 • Рождество в Черногории
 • W dniu 13 stycznia - nowy Nowy Rok, na stole ciasta z kajmak i ciasta kukurydzy służyć.

Ferie zimowe

Jeśli chcesz dostać się na festiwal w Czarnogórze, możesz przyjechać tu o każdej porze roku. Co miesiąc w jednym z miast kraju obowiązkowo odbywają się uroczystości. Zimą, oprócz świąt noworocznych, takie imprezy są nadal popularne:

 1. Masliniada - odbywa się w grudniu w Bar . W tym czasie organizowane są stroje i targi lokalnych oliwek i oliwek.
 2. Ярмарка
 3. Święta z kurczaka lub św. Ignacy Bożego - Dzień z okaziciela - pierwszy gość, który przychodzi do domu, staje się "namaszczonym kurczakiem". Położył go na poduszce, aby człowiek mógł wnieść jajo, a następnie dać dynię, którą należy rozbić, tak aby nasiona latały tak daleko, jak to możliwe.
 4. Dni wybielania i wina - przechodzą na wybrzeżu Jezioro Szkoderskie z degustacją napojów alkoholowych i tradycyjne potrawy od ryb.
 5. Urlop Mimosa w Czarnogórze - naznaczony jest nadejściem wiosny, trwa około miesiąca i odbywa się corocznie w Herceg-Novi , Kotor i Tivat . W tych dniach organizowane są degustacje wina, pokazy kwiatów, procesje majoret, różne pokazy i koncerty, wieczory rybne.
 6. Festiwal Mimosa w Czarnogórze w 2017 roku odbędzie się od 28 stycznia do 19 lutego. Фестиваль мимозы в Черногории
 7. Gorąca zima w górach - wakacje organizowane są w górzystych osadach i ośrodkach narciarskich. Oprócz licznych pokazów i koncertów odbywają się również międzynarodowe konkursy.

Wiosna w Czarnogórze

Wraz z nadejściem wiosny zmienia się temat wakacji, natura odżywa, morze się ociepla. W kraju odbywają się imprezy sportowe i kulturalne, z których największe to:

 1. Dni Camellia - odbywają się w marcu w miastach Kotor i Stoliv. W tym okresie organizowane są tutaj wystawy tych kwiatów, koncertów i balu, na które wybrana jest główna dama.
 2. Концерт
 3. NARS - Festiwal Teatralny w Herceg Novi.
 4. Театральный фестиваль
 5. Spring Masquerade - odbywa się w Budvie, przyciąga kilka tysięcy turystów z całej Europy.
 6. Wielkanoc jest jednym z najbardziej ukochanych i szanowanych świąt religijnych w kraju. Wieczorami odbywają się przyjęcia: "varosh" lub "Narodni Sabor".
 7. Międzynarodowy wyścig kolarski i rajd motocyklistów - odbywają się w barze, punktem wyjścia są Włochy.
 8. Targi karnawałowe i upominki - odbywa się w maju w miasto Budva .
 9. Карнавал
 10. Dzień św. Bazylia Ostrożskiego obchodzony jest 12 maja. Przybywają pielgrzymi z całego świata klasztor Ostrog , na dziedzińcu, z którego rozbijają miasteczko namiotowe.
 11. Turniej piłki nożnej plażowej - odbywa się w Ulcinj na piaszczystym wybrzeżu.

Letnie aktywności

Lato w Czarnogórze jest uważane za najbardziej intensywny okres, kiedy kraj odwiedzany jest przez największą liczbę turystów. Jest to jeden z głównych powodów, dla których mieszkańcy prowadzą różnorodne działania. Najciekawsze z nich to:

 1. Międzynarodowy Festiwal Tańca to prestiżowy i popularny konkurs w Budvie.
 2. Festiwal podwodnych filmów odbywa się w Kotorze.
 3. Barskaya Chronicle to jedno z największych targów w barze.
 4. Schody słoneczne - festiwal muzyczny w Herceg Novi.
 5. Музыкальный фестиваль
 6. Kotorska Summer Fiesta to znany festiwal, który przyciąga znanych wykonawców tego kraju.
 7. Noc Bokela - festiwal-procesja z łodzi ozdobiona jasnymi światłami. Odbywa się w Kotorze i towarzyszą mu koncerty i wielkie fajerwerki.
 8. Бокельская ночь
 9. W Tokio odbywa się Festiwal Filmowy Ex-Yu Fest Podgorica .
 10. Kulturalne lato Tivat to festiwal, który przyciąga wiele celebrytów.
 11. Międzynarodowy festiwal na cześć alternatywnego teatru, który nazywa się FIAT , odbywa się w stolicy Czarnogóry.
 12. Regaty żeglarskie - odbywa się w miastach Herceg Novi i Tivat.
 13. Noc Rybna jest świętem turystycznym, które organizowane jest na brzegu miasta Ulcinj. Gościom oferujemy ciekawy program rozrywkowy, świeżo przygotowane dania rybne, a także wino i piwo.

Co świętuje się jesienią?

W pierwszej połowie jesieni w Czarnogórze jest dużo więcej miłośników plaż, a na koniec drugiego - którzy chcą jeździć na nartach i snowboardzie. Również w tym czasie w całym kraju młodzi ludzie organizują ceremonie weselne, a sportowcy - zawody. Najciekawsze święta o tej porze roku to:

 1. Międzynarodowy Festiwal Filmowy - odbywa się w Mojkovac .
 2. Turniej tenisowy - święto, które służy również popularnym grupom muzycznym. Zaczyna się w Budvie, a następnie przechodzi w innych miastach.
 3. Podgorica- Danilovgrad Międzynarodowy maraton z dużą liczbą uczestników.
 4. Halloween - największa skala odbywa się w barze. Główny plac miasta zamienia się w kostiumowy pokaz, w którym biorą udział zarówno dzieci, jak i dorośli.
 5. Spotkania w ramach stara oliwka - dziecięce święto literackie, którego głównym tematem jest przyjaźń i pokój między ludźmi.
 6. Topolica to wspaniały turniej karate.
 7. Festiwal w Czarnogórze " Epoka szczęścia lub dobra dla 50 " - trwa od 30 września do 9 października i stanowi kongres ludzi sukcesu, którzy osiągnęli wiele, pokonując już 50-letni wiek. Dzielą się swoim doświadczeniem i metodami, bawią się, nawiązują nowe znajomości, planują i pomagają sobie nawzajem. Każdego roku święto staje się coraz jaśniejsze, a coraz więcej uczestników.
 8. Фестиваль
 9. Festiwal Balonowy w Czarnogórze to międzynarodowy konkurs, odbywający się corocznie w różnych miastach kraju, pomiędzy Austrią, Ukrainą, Rosją, Słowenią, Hiszpanią i Węgrami. Oprócz latania odbywa się także wystawa zdjęć i film o lokalnym lotnictwie.
Фестиваль воздушных шаров

Czarnogóra jest bogata nie tylko w malowniczą naturę, ale także w narodowym duchu ludu. Będąc na wsi, koniecznie trzeba odwiedzić festiwal lub wakacje, aby wakacje były pełne i zapamiętane przez wiele lat.

Фейерверк