Miasto Selfoss jest największym zaludnionym obszarem w południowej części Islandia . Dziś jest domem dla ponad sześciu tysięcy osób. Co ciekawe, na wyspie znajdują się wodospady Selfoss, które znajdują się w innej części kraju i nie mają związku z osadą o tej samej nazwie, dlatego krótko omówimy to na końcu artykułu.

Historia założenia miasta

Pierwsza wzmianka o tym miejscu pochodzi z 873 roku - tutaj przybył Ingolf Arnarsson, pierwszy człowiek, który osiadł na Islandii. Dopiero później wybierze kolejną część lądu - zatokę, która teraz stoi w Reykjaviku, stolicy kraju.

Nazwa miasta jest tłumaczona jako Tyuleny Falls, chociaż w pobliżu nie ma prawdziwych wodospadów. W 1890 r. Zrealizowano tutaj projekt niemal niewiarygodny z tamtych czasów - wzniesienie mostu wiszącego przez rzekę Elfusau. Most okazał się tak mocny, że przetrwał nawet trzęsienie ziemi w 1896 roku, kiedy główna część budynków została po prostu usunięta z powierzchni ziemi. Most przetrwał także naloty niemieckich bombowców w 1941 roku.

Ale w 1944 roku jeszcze się zawalił, choć po chwili został przywrócony z pomocą żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Мост в г. Селфосс

Nawiasem mówiąc, po trzęsieniu ziemi w 1896 r. Miasto Selfoss na Islandii było prawie całkowicie opuszczone. Według danych z 1900 r. Tylko 40 osób pozostało w zniszczonej, ale stopniowo odbudowanej wiosce.

Aktywne ożywienie Selfoss obserwuje się po 1929 r. - zbudowano tutaj pierwszy zakład mleczarski w Islandii, który stymulował napływ ludności z innych regionów wyspy. Nawet dzisiaj Selfoss jest islandzką "stolicą mleczarską".

Вид на г. Селфосс сверхуУлицы г. СелфоссТорговый центр в Селфосс

Co przyciąga turystów?

Turyści przyjeżdżający tutaj będą mogli podziwiać nie tylko majestatyczne widoki i surowe, ale piękne krajobrazy północne. Dla nich istnieje wiele możliwości aktywności na świeżym powietrzu:

  • jazda konna w okolicy - oczywiście z doświadczonym instruktorem;
  • rafting na Elfusau;
  • łowienie ryb na Elfusau - tu znajduje się dużo łososia i innych ryb;
  • jazda na saniach konnych - rozrywka jest dostępna zimą, gdy lokalne tereny posypują śniegiem.

Jednak wielu fanów szachów przybywa tutaj, ponieważ to miasto Selfoss na Islandii stało się miejscem pochówku najbardziej znanego, legendarnego i najpotężniejszego szachisty XX wieku, 11 mistrza świata w szachach Bobby'ego Fischera.

Zabytki

Nie ma tutaj żadnych specjalnych atrakcji. Chociaż, oczywiście, mogą i powinny być uważane za urocze krajobrazy, szybkie rzeki i spokojne jeziora, które tworzą wspaniałe gatunki islandzkie.

Wśród atrakcji kulturalnych, historycznych i architektonicznych są:

  1. Galeria sztuki , która wystawia nie tylko wybitnych, ale także młodych artystów. Istnieje również ekspozycja ceramicznych figurek, z których ogromna większość powstała w XVI wieku.
  2. Muzeum Tre Og Lista - tutaj są najlepsze drewniane rzemiosła, a także opowiada o cechach starożytnego rzemiosła.
  3. Ghost Museum - nie znajduje się w Selfoss, ale w pobliżu, w miejscowości Stohkseiri. Opowiada szczegółowo o magii, magii, różnych nieziemskich zjawiskach - przy okazji, wielu Islandczyków wciąż ma talent, podobnie jak ich przodkowie, do działań z innego świata.
Музей Tre Og List

Powróćmy do naturalnych zabytków miasta i zauważmy, że w pobliżu Islandczyków jest wyjątkowe i szanowane miejsce. Tak jest Thingvellir - to tutaj powstał pierwszy parlament świata, który w ciągu wielu lat swojego istnienia przyjął wiele ważnych aktów i ustaw.

Nawiasem mówiąc, Tingvellir zadowoli także miłośników geologii, ponieważ tutaj znajduje się skrzyżowanie dwóch płyt litosfery - Eurazji i Ameryki Północnej. Odsuwają się od siebie w tempie siedmiu milimetrów rocznie. Turyści mogą, wykonując mały skok, przenieść się z jednej części świata do drugiej.

A Park Narodowy w Tingvellir, założony w 1928 roku, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - to przełomowe wydarzenie miało miejsce w 2004 roku.

Национальный парк «Тингвеллир»

Należy pamiętać, że w mieście Selfoss każdego lata odbywa się festiwal kwiatów, podczas którego mieszkańcy ozdabiają swoje domy, płoty z wstążkami wykonanymi w różnych kolorach.

Wodospad Selfoss

Na początku artykułu powiedzieliśmy, że na Islandii znajduje się wodospad Selfoss, który jest dość oddalony od miasta o tej samej nazwie. Znajduje się na rzece Yokulsau-a-Fiodlum. Wysokość wodospadu wynosi 11 metrów, a szerokość 100 metrów.

Nawiasem mówiąc, wodospad można uznać za pomysł jednego z największych islandzkich wodospadów Vatnajökull, ponieważ z niego płynie rzeka Jokulsau-a-Fiödlum.

Wodospad przyciąga nie tylko niesamowitą mocą, ale także pięknymi północnymi krajobrazami, które ją otaczają. Ponadto znajduje się niemal w samym sercu Parku Narodowego Yokulsaurgluvur.

Potężne strumienie wody, spadające z wysokości kary, dudnią i tworzą chmury piany i sprayu. Jeśli uda ci się dotrzeć do wodospadu w słoneczny dzień, zobaczysz jasną, nasyconą tęczę.

Wodospad Selfoss pochodzi z wielu naturalnych atrakcji wyspy, do których chętnie wjeżdża wielu turystów. Istnieje wiele bezpiecznych dróg do Selfoss, wzdłuż których łatwo jest zbliżyć się do wodospadu.

Водопад СельфоссВодопад Сельфосс - вечером

Jak się tam dostać?

Najpierw musisz polecieć Islandia . Nie ma bezpośrednich lotów z Moskwy, ale istnieje możliwość skorzystania z transferów - czas podróży wynosi od 6 do 21 godzin w zależności od lotu i czasu połączeń pomiędzy transferami.

Z lotniska ustawiono wiele dróg transportu publicznego w głąb lądu. Dlatego turyści mogą z łatwością dostać się do miasta Selfoss i wodospadu Selfoss.