Islandia Słynie z wielu pięknych miejsc, które ponownie przyciągają turystów z różnych krajów. Jednym z nich jest wieś Reykholt, która znajduje się w zachodniej części kraju, w dolinie rzeki Reykjadalsau. Osada ma około 60 mieszkańców. Reykholt jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc dla turystów.

Historia Reykholt

Historia osadnictwa jest ściśle związana z legendarną osobowością słynnego islandzkiego poety Snorri Sturluson. Lata jego życia sięgają średniowiecza. W tym czasie mieszkał w Reychholt i tworzył jego dzieła.

Był siostrzeńcem księdza Mangusa Palsona, który przekazał poecie gospodarstwo Reikholt. Snorri Sturluson mieszkał tu całe życie z żoną i dwójką dzieci. Został zabity, a farma spalona. W tamtych czasach Reykholt był wymieniany jako ośrodek intelektualny, znajdował się w jednej z najlepszych szkół w kraju.

Вид сверху на Рейкхольт

Atrakcje w Reykholt

Miasto jest bogate w różne atrakcje przyrodnicze, architektoniczne i kulturalne.

Do najbardziej znanych zabytków architektury i kultury należą:

  1. Poświęcony słynnemu islandzkiemu poecie Snorri Sturluson. Jego legendarna osobowość była inspiracją dla rzeźby norweskiego rzeźbiarza Gustava Vigelanda. Ponadto grób Snorri Sturluson, który należy również do zabytków miasta, znajduje się na miejskim cmentarzu kościelnym.
  2. Pozostałości gospodarstwa Snorri Sturluson, kąpiel w gorących źródłach i tunel między domem a wanną. To nie tylko architektoniczne, ale także historyczny zabytek Reykholt.
  3. Centrum kultury i biblioteka poświęcona Snorri Sturluson. Ich budowa rozpoczęła się w 1930 roku po przeniesieniu do lokalnych mieszkańców kilku prac poety pochodzenia norweskiego amerykańskiego.
  4. Kościół i muzeum poświęcone Snorri Sturluson. Reprezentują jeden kompleks, zaczęli budować w latach 80. XIX wieku.
Скульптура Снорри Стурлусона в РейкхольтеТермальный бассейн, который любил посещать Снорри СтурлусонЕдиный комплекс - церковь и музей, посвященные Снорри Стурлусону

Jeśli wybierasz się na wycieczkę poza Reykholt, możesz osobiście zobaczyć najpiękniejsze atrakcje przyrodnicze, a mianowicie:

  1. Lawna Hranfossar spada. Są one utworzone z ponad 100 strumieni, które płyną z Hulmundarhrein. Jest to pole lawy, które powstało w wyniku erupcji jednego z wulkanów Lodowiec Launggückl . Długość wodospadów wynosi około 900 m. Ich panorama to naprawdę niesamowity widok. Wodospady mają historię pochodzenia. W lodowcu Laungyukudl pochodzi rzeka Kvitau, która wytyczyła własny szlak wzdłuż granicy przepływu lawy Grauhrein, która zatrzymała się w tym samym miejscu. Lawa ma porowatą skałę, dlatego też rzeka łatwo przedostała się do niej w postaci dużej ilości strumieni. Następnie woda zeskoczyła do podziemnego wodoodpornego bazaltu. Naturalną własnością rzeki jest to, że jest wybierana na zewnątrz na 1 km pod ziemią. W ten sposób wodospady powstają w znaczących ilościach.
  2. Powyżej wodospadów Hrainfossar, w ich bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się system innych wodospadów, zwanych Bardnafossar. Tłumaczenie z islandzkiego oznacza wodospady dla dzieci. Ich pochodzenie wiąże się z legendarnym wydarzeniem, które miało miejsce w czasach starożytnych. W pobliżu wodospadów znajduje się osada Hreinsau. Pewnego dnia jego mieszkańcy udali się na jarmark organizowany na cześć Bożego Narodzenia, pozostawiając same domy dwojga dzieci. Po przybyciu do domu rodzice odkryli ich zniknięcie, a także ślady, które prowadziły prosto do wodospadów. Jak się później okazało, dzieci próbowały przejść na drugą stronę wodospadów przez naturalny kamienny most. Ale był wypadek: spadli, wpadli do rzeki Kvitau i zginęli. Następnie matka zrozpaczona zwróciła się do mieszkańców osady z prośbą o zniszczenie mostu na ziemi, aby zapobiec takim przypadkom w przyszłości.
  3. Rura lawy Wildemir. Znajduje się również na polu lawy Hadlmundarhrein. Jedyne wejścia do jaskini to dwie dziury znajdujące się na północnej krawędzi rury. Powstały w wyniku załamania się łuku jaskini. Długość Wildemir wynosi 1585 m. Największa część przejścia ma wysokość 15,8 mi szerokość 16,5 m. Charakterystyczną cechą Wildemira jest to, że jaskinia jest dość szeroka przy wejściu, ale w niektórych miejscach jest w znacznym stopniu zwężona. Badania historyków sugerują, że Wildemir był zamieszkały w epoce Wikingów. Rura lawy jest bardzo ciekawym naturalnym symbolem. Powstaje w wyniku takich procesów: lawa o małej lepkości tworzy ciągłą stałą skorupę. Ta skorupa z kolei pogrubiająca tworzy sklepienie nad strumieniem płynnej lawy. Kiedy erupcja się kończy, płynna lawa zaczyna płynąć pod skorupą, a jednocześnie pozostawia pustą rurę lawy. Punktem odniesienia dla lokalizacji Wildemir jest farma Flotstunga. Rura lawy znajduje się w odległości 2 km.
Лавовые водопады ХрейнфоссарЛавовая трубка Вильдемир

Jak dostać się do Reykholt?

W ostatnich latach połączenia komunikacyjne między Reykholt i stolicą IslandiaReykjavik znacznie ulepszone. W związku z tym będzie można dostać się do osady autobusem. Inną opcją jest wynajęcie samochodu, jeśli wolisz podróżować w ten sposób.